Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Střední Čechy - severovýchod - Polabí - Hrady, zámky a zříceniny - Kolín - KOLÍNSKÝ ZÁMEK


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

KOLÍNSKÝ ZÁMEK

Negarantovaná informace
Adresa:280 02 Kolín 1
Telefon:+420 321 712 021 (informační centrum)
Mobil:+420 774 138 197 (informační centrum)
Email:mic(zavináč)mukolin(tečka)cz
WWW:http://www.mukolin.cz/cz/navstevnik/kultur...
GPS:50°1'45,247"N, 15°11'57,632"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Kolínský zámek představuje mimořádně složitý architektonický útvar, jehož podoba odráží řadu proměn tohoto místa od středověku po současnost. Areál zámku obsahuje vzájemně provázanou směs budov od gotických přes renesanční a barokní až po průmyslové stavby 19. a 20. století. Přes řadu necitlivých zásahů je celý areál - byť dnes ve velmi zanedbaném stavu - jedinečnou a v našem památkovém fondu nezastupitelnou památkou s velkým potenciálem pro budoucí kultivované využití.

HISTORIE

Vlastní dějiny zámku se započaly v roce 1437, kdy v těsném sousedství městského opevnění zahájil husitský hejtman a kněz Bedřich ze Strážnice stavbu nevelkého hradku, nazvaného "Lapis refugií" (Kámen útočiště). Pozdně goticky hrádek se stal střediskem Bedřichova panství, které bylo vytvořeno převážně ze zabraných statků cisterciáckého kláštera s Sedlci a církevního majetku dalších okolních měst. Pravděpodobně v roce 1458 takto vzniklé panství od Bedřicha ze Strážnice získal český král Jiří z Poděbrad. Po něm je roku 1471 zdědili jeho synové, z nichž Hynek z Minsterberka v roce 1477 panství včetně hradu prodal uherskému králi Matyáši Korvínovi a o 10 let později panství vykoupil Vladislav Jagellonský a připojil jej k majetku české královské komory.

Na přelomu 15. a 16. století proběhla rozsáhlá goticko-renesanční přestavba se založením rozsáhlého předhradí. V té době je zde nepřímo doložena činnost známého královského stavitele Benedikta Reita.
Roku 1556 se hrad stal sídlem zástavního držitele Karla ze Žerotína. V té době byly zahájeny vrcholně renesanční úpravy, které měly rezidenci přizpůsobit zvyšujícím se nárokům na pohodlné bydlení. Přestavba pokračovala i po Karlově smrti v roce 1560.
Roku 1591 působení Žerotínů v Kolíně bylo ukončeno a podstatná část panství připadla rozhodnutím Rudolfa II zpět královské komoře. Zámek přestal být panskou rezidencí a sloužil jako hospodářská a správní budova.
V roce 1628 došlo k administrativnímu spojení panství kolínského a poděbradského. Za třicetileté války zde několikrát pobývala vojska, která zde napáchala mnoho škod.
Až do první poloviny 19. století byl zámek v neutěšeném stavu, proběhlo zde několik necitlivých úprav areálu.
Roku 1826 byl zámek se zbytkem panství prodán podnikateli Václavu Veithovi. v letech 1843-44 došlo vlivem stavby železnice k dalším necitlivým úpravám zámku.
V roce 1898 se zámek stal majetkem společnosti Zámecký pivovar a došlo k dalším přestavbám pro účely průmyslového využití a k dalšímu narušování historické hodnoty zámku docházelo i později.
Teprve v 90. letech 20. století byla zahájena postupná rekonstrukce těžce narušených a zchátralých budov, jejich záchrany a návratu zpět do života města.

ZDROJ INFORMACÍ: Informační panel Kolínský zámek, autoři textu Jaroslav Pejša a Vladimír Rišlink


V okolí 10 km najdete


0 m
PENSION U LÍPY ROVEČNÉVysočina / Rovečné
<*BEGINSHOW[]>Kapacita bez přistýlek: , v ceně od <*BEGINSHOW[0 m]> do 0 m Kč<*ENDSHOW> (osoba/noc)
<*ENDSHOW>

0 m
ZÁMECKÝ HOTEL TŘEŠŤ ***Vysočina / Třešť
<*BEGINSHOW[]>Kapacita bez přistýlek: , v ceně od <*BEGINSHOW[0 m]> do 0 m Kč<*ENDSHOW> (osoba/noc)
<*ENDSHOW>
Města a obce
174 m KOLÍN
4,1 km RADOVESNICE I
4,7 km NOVÁ VES I
5,1 km KŘEČHOŘ
6,0 km KBEL
6,3 km LOŠANY
6,4 km RATBOŘ
6,8 km BÝCHORY
[Další... (8)]
Historické zajímavosti
145 m KOLÍNSKÁ RADNICE
167 m ŽIDOVSKÁ SYNAGOGA V KOLÍNĚ
180 m KOLÍN – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
314 m STARÝ ŽIDOVSKÝ HŘBITOV V KOLÍNĚ
325 m KOSTEL SV BARTOLOMĚJE V KOLÍNĚ
436 m KLÁŠTER KAPUCÍNŮ S KOSTELEM NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE V KOLÍNĚ
983 m NOVÝ ŽIDOVSKÝ HŘBITOV V KOLÍNĚ
9,8 km KOSTNICE V SEDLCI – KUTNÁ HORA
Přírodní zajímavosti
9,1 km NPP KAŇK
Technické zajímavosti
5,6 km PAMÁTNÍK BITVY U KOLÍNA
9,7 km ROZHLEDNA NA VYSOKÉ U MISKOVIC
Kultura
188 m REGIONÁLNÍ MUZEUM KOLÍN
580 m MĚSTSKÉ DIVADLO V KOLÍNĚ
Turistika
8,5 km KAŇKOVSKÉ VRCHY
Obchod a služby
151 m INFORMAČNÍ CENTRUM - KOLÍN
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz