Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Kladské pomezí - Církevní stavby a sakrální objekty - Česká Skalice - KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE V ČESKÉ SKALICI


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE V ČESKÉ SKALICI

Negarantovaná informace
WWW:http://www.ceskaskalice.cz
GPS:50°23'46,520"N, 16°2'10,371"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Venkovský barokní kostel známý především jako místo svatby rodičů Boženy Němcové, Jana Křtitele Pankla a Marie Magdaleny Terezie Novotné, i jako místo svatby Barunky Panklové s Josefem Němcem (12. září 1837). Také rodiče Barunky zde měli svatbu, a to 7. srpna 1820.

Kaple se na místě dnešního kostela připomíná už roku 1350. Sloužila oběma panským rodům v Malé i Velké Skalici. Církevní správu prováděli dva kněží, jeden byl ustanoven pro městečko, druhý pro venkov. Za války třicetileté byl zdejší farní úřad na čas přeložen do Náchoda.

Dnešní barokní podobu získal kostel rozsáhlou přestavbou dokončenou roku 1725 Annou Viktorií, rozenou Liebštejnskou z Kolovrat. Barokní věž kostela byla postavena roku 1715. Z vnitřního vybavení kostela je pozoruhodné řezbářské dílo Severina Stolaře z Moravské Třebové Nanebevzetí Panny Marie na hlavním oltáři z roku 1732. Vzácnou kulturní památkou je také cínová křtitelnice z roku 1490, jejíž nápis se jménem Česká Skalice je nejstarším dochovaným písemným záznamem.

Pod kostelem jsou dvě hrobky. V jedné odpočívají členové rodu Straků z Nedabylic, v druhé Zikmund Joachim Šmidl, majitel studnického panství. V kostele jsou tři pamětní desky. Dvě připomínají zemřelé vojáky v první světové válce. Vlevo od kaple Božího hrobu je ve zdi zasazena deska ozdobená jezdeckými odznaky, věnovaná poručíku Albertu rytíři Pithovi od 4. kyrysnického pluku, padlému u Vysokova, na protější straně je mramorová deska věnovaná Constantinu baronu Nádhernému z Borotína, kadetu 5. praporu polních myslivců, padlému u České Skalice. Prusko-rakouskou válku z roku 1866 připomínají také dělové koule v omítce na věži a na průčelí kostela, železný kříž a deska ve zdi na bývalém hřbitově. Na desce jsou jména vojínů zemřelých v českoskalickém lazaretu, kříž označuje jejich hrob.

Na hřbitov u kostela se přestalo pohřbívat roku 1863. Zrušen byl až roku 1891 a do dnešních dnů se z něho zachovala hřbitovní zeď a umrlčí kaple z roku 1725. U bočního vchodu do kostela je náhrobek pátera Josefa Myslimíra Ludvíka, který stával před hlavním vchodem do kostela, kde byli ve společném hrobě pohřbeni českoskaličtí faráři i zakladatel Jiřinkových slavností páter František Hurdálek.

Roku 1919 byla z náměstí ke kostelu přemístěna socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1744, rokoková plastika vysoké umělecké ceny pocházející pravděpodobně z pražské Platzerovy dílny, a roku 1970 k ní přibyly dvě plastiky ze zrušeného parku Nový dvůr za Velkou Jesenicí. Socha arezského biskupa je označena iniciálami Matyáše Brauna, socha sv. Floriána pochází pravděpodobně z dílny jeho žáků a nese letopočet 1766


V okolí 10 km najdete

Města a obce
532 m ČESKÁ SKALICE
9,4 km NÁCHOD
9,7 km ČERVENÝ KOSTELEC
Historické zajímavosti
40 m MALÁ FARA V ČESKÉ SKALICI
47 m POMNÍK BOŽENY NĚMCOVÉ V ČESKÉ SKALICI
76 m STEIDLERŮV HOSTINEC U BÍLÉHO LVA V ČESKÉ SKALICI
103 m BÝVALÝ KLÁŠTER A GOTICKÁ TVRZ ČESKÁ SKALICE
1,7 km BABIČČINO ÚDOLÍ U RATIBOŘIC
2,4 km ZÁMEK RATIBOŘICE (NKP)
6,3 km ŽIDOVSKÁ ULIČKA VE VELKÉ BUKOVINĚ
8,4 km HŘBITOVNÍ KOSTEL SV. JANA KŘTITELE V NÁCHODĚ
[Další... (6)]
Přírodní zajímavosti
3,1 km PŘEHRADA ROZKOŠ U ČESKÉ SKALICE
Technické zajímavosti
9,8 km PEVNOST JOSEFOV V JAROMĚŘI
Kultura
76 m MUZEUM BOŽENY NĚMCOVÉ V ČESKÉ SKALICI
81 m UPM - MUZEUM TEXTILU V ČESKÉ SKALICI
420 m BARUNČINA ŠKOLA V ČESKÉ SKALICI
6,4 km MUZEUM MOTOCYKLŮ ŠESTAJOVICE
9,3 km DIVADLO DR. JOSEFA ČÍŽKA A HOTEL BERÁNEK V NÁCHODĚ
9,3 km REGIONÁLNÍ MUZEUM NÁCHOD
9,3 km STÁTNÍ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ NÁCHOD
9,8 km BOUČKOVO LOUTKOVÉ DIVADLO V JAROMĚŘI
[Další... (5)]
Turistika
727 m NAUČNÁ STEZKA BABIČČINO ÚDOLÍ
6,9 km JUSTYNČINA STEZKA
Sport
807 m TENISOVÉ KURTY V ČESKÉ SKALICI
854 m SPORTOVNÍ HALA V ČESKÉ SKALICI
9,0 km BAZÉN A SAUNA V NÁCHODĚ
9,0 km ZIMNÍ STADION NÁCHOD
9,0 km STADION HAMRA V NÁCHODĚ
9,2 km SQUASH CENTRUM NÁCHOD
9,3 km LETIŠTĚ JOSEFOV
9,8 km PLAVECKÝ AREÁL JAROMĚŘ
[Další... (1)]
Obchod a služby
9,3 km MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM - SEZÓNNÍ POBOČKA ZÁMEK NÁCHOD
9,3 km MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM - NÁCHOD
9,5 km INFORMAČNÍ CENTRUM - JAROMĚŘ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz