Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Kladské pomezí - Historické budovy - Česká Skalice - STEIDLERŮV HOSTINEC U BÍLÉHO LVA V ČESKÉ SKALICI


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

STEIDLERŮV HOSTINEC U BÍLÉHO LVA V ČESKÉ SKALICI

Negarantovaná informace
Adresa:Maloskalická 47, 552 03 Česká Skalice
WWW:http://www.ceskaskalice.cz
GPS:50°23'44,112"N, 16°2'11,242"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Bývalá zájezdní hospoda, vystavěná roku 1824 Josefem Steidlerem na rozvalinách opuštěné maloskalické tvrze při nově postavené císařské silnici, je široký kamenný jednopatrový dům s klasicistní úpravou průčelí, krytý taškami. Na dvoře stávala na čtyřech mohutných kamenných sloupech otevřená kočárovna s dvěma vjezdy a s maštalí pro dvacet koní. Roku 1836 přistavěl Josef Steidler k přední části hostince nad kočárovnou sál a na žádost nově založeného Jiřinkového spolku jej věnoval Jiřinkovým slavnostem.

V roce 1836 provedl Josef Steidler další rozsáhlé úpravy přilehlých zařízení svého hostince, přestavěl maštale, kůlny, lednice a nad Úpou postavil prosklený zahradní pavilon s výhledem k městu.

Na začátku druhé poloviny 19. století začala obliba hospody slábnout vlivem zahájeného provozu na železniční trati z Josefova do Malých Svatoňovic a později do Trutnova, a když začal provoz na trati Choceň-Náchod-Vratislav, prodal zakladatelův syn Václav Steidler 30. listopadu 1877 hostinec jeptiškám řádu Uršulinek, vypovězeným ze slezské Svídnice. Slavná česká hospoda byla postupně upravena v klášter s německým výchovným ústavem a školou. Od ulice ho dělila vysoká zeď, byla přistavěna budova nad řekou a nad bývalou věží a sklepením tvrze nedaleko mostu přes řeku postavena roku 1888 kaple. V lednu roku 1919 koupil od řádu klášter včetně bývalého Šteidlerova hostince továrník Zdeněk Böhm. Ve dvacátých letech dal kapli zbourat, přistavěl mohutnou věž spojující dvě dosud samostatné budovy a celý objekt přestavěl v rozsáhlé pohodlné podnikatelské sídlo.

Po druhé světové válce změnil celý komplex budov několikrát majitele, až ho jako znárodněný majetek převzal textilní závod TIBA 03 v České Skalici. Vlastní budova Steidlerova hostince se po nákladné rekonstrukci a adaptaci pro účely Muzea Boženy Němcové stala majetkem města. Zmíněná rekonstrukce byla 27. května 1962 zakončena slavnostním otevřením muzea u příležitosti 100. výročí úmrtí Boženy Němcové, připomínaného tehdy jako světové kulturní výročí. Budova bývalého hostince včetně Jiřinkového sálu byla pietně upravena, z bývalé kočárovny v přízemí vznikla výstavní síň a po vybourání klášterní zdi mezi muzeem a farou byl založen Jiřinkový park. V roce 1970 byl v parku u příležitosti Jiřinkových slavností odhalen bronzový pomník sedmnáctileté Barunky Němcové-Panklové, dílo akad. sochařky Marie Uchytilové-Kučové, aby připomínal Barunčinu účast na prvním Jiřinkovém bále roku 1837.

Po dohodě města s tehdejším národním podnikem Tiba Dvůr Králové nad Labem začal tento významný textilní podnik v roce 1980 adaptovat budovu bývalého kláštera nad řekou pro účely Textilního muzea, které čekalo řadu let na vhodné umístění a bylo nevhodně „uloženo“ v provizorních prostorách závodu na Slovanech ve Dvoře Králové nad Labem. Bylo šťastným řešením, že mohly být ohrožené sbírky postupně zachraňovány. Otevření Textilního muzea, partnersky úzce spojeného se sousedním Muzeem Boženy Němcové, bylo připravováno k 150. výročí založení českoskalického závodu TIBA 03 (první přádelny bavlny na Náchodsku). Celé nově upravené muzeum však nemohlo být k tomuto výročí otevřeno, protože 28. prosince 1986, těsně před plánovaným otevřením, způsobila technická závada na nově instalovaném elektrickém kabelu zkrat a obě sousedící muzea nešťastně vyhořela. K zmíněnému výročí bylo symbolicky na krátkou dobu otevřeno jen nepoškozené křídlo Textilního muzea nad řekou včetně nové galerie akad. malířky Julie W. Mezerové. Obě muzejní budovy byly velmi rychle spojeným úsilím města, textilního podniku TIBA a všech pracovníků obou muzeí za tři a půl roku opraveny a po reinstalaci a instalaci expozic na počátku turistické sezóny v květnu 1990 slavnostně otevřeny. Obě muzea od té doby úzce spolupracují a společně slouží odborné i turistické veřejnosti.

Zdroj informací: www.ceskaskalice.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
500 m ČESKÁ SKALICE
9,4 km NÁCHOD
9,8 km ČERVENÝ KOSTELEC
Historické zajímavosti
31 m POMNÍK BOŽENY NĚMCOVÉ V ČESKÉ SKALICI
43 m BÝVALÝ KLÁŠTER A GOTICKÁ TVRZ ČESKÁ SKALICE
46 m MALÁ FARA V ČESKÉ SKALICI
76 m KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE V ČESKÉ SKALICI
1,8 km BABIČČINO ÚDOLÍ U RATIBOŘIC
2,4 km ZÁMEK RATIBOŘICE (NKP)
6,4 km ŽIDOVSKÁ ULIČKA VE VELKÉ BUKOVINĚ
8,4 km HŘBITOVNÍ KOSTEL SV. JANA KŘTITELE V NÁCHODĚ
[Další... (7)]
Přírodní zajímavosti
3,1 km PŘEHRADA ROZKOŠ U ČESKÉ SKALICE
Technické zajímavosti
9,8 km PEVNOST JOSEFOV V JAROMĚŘI
Kultura
3 m MUZEUM BOŽENY NĚMCOVÉ V ČESKÉ SKALICI
36 m UPM - MUZEUM TEXTILU V ČESKÉ SKALICI
395 m BARUNČINA ŠKOLA V ČESKÉ SKALICI
6,3 km MUZEUM MOTOCYKLŮ ŠESTAJOVICE
9,3 km DIVADLO DR. JOSEFA ČÍŽKA A HOTEL BERÁNEK V NÁCHODĚ
9,3 km REGIONÁLNÍ MUZEUM NÁCHOD
9,3 km STÁTNÍ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ NÁCHOD
9,7 km BOUČKOVO LOUTKOVÉ DIVADLO V JAROMĚŘI
[Další... (4)]
Turistika
751 m NAUČNÁ STEZKA BABIČČINO ÚDOLÍ
7,0 km JUSTYNČINA STEZKA
Sport
746 m TENISOVÉ KURTY V ČESKÉ SKALICI
792 m SPORTOVNÍ HALA V ČESKÉ SKALICI
8,9 km BAZÉN A SAUNA V NÁCHODĚ
8,9 km ZIMNÍ STADION NÁCHOD
8,9 km STADION HAMRA V NÁCHODĚ
9,2 km SQUASH CENTRUM NÁCHOD
9,3 km LETIŠTĚ JOSEFOV
9,8 km PLAVECKÝ AREÁL JAROMĚŘ
[Další... (1)]
Obchod a služby
9,3 km MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM - SEZÓNNÍ POBOČKA ZÁMEK NÁCHOD
9,3 km MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM - NÁCHOD
9,5 km INFORMAČNÍ CENTRUM - JAROMĚŘ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz