Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Přírodní zajímavosti - Beskydy - Chráněná území - Hutisko-Solanec - PP POSKLA U HUTISKA-SOLANEC


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

PP POSKLA U HUTISKA-SOLANEC

Předmětem ochrany je zachování rozličných typů nelesních společenstev vázaných na geomorfologii terénu a vodní režim. Katastrální území: Hutisko, Solanec, okres Vsetín, výměra: 2,43 ha, nadmořská výška: 495 – 565 m, vyhlášeno: 1989.

Tři samostané plochy na mírně ukloněném severním svahu vrchu Poskla. První plochu pokrývá druhově bohatá mezofilní (vlhká) louka, druhou pak malé rašeliniště níže přecházející v rašelinnou a smilkovou louku. Třetí plocha na příkřeji ukloněném svahu pod vrcholem Poskly představuje charakteristické náhradní společenstvo na mělkých, živinami chudých kyselých půdách s výskytem jalovce, vřesu a borůvky.

Počátkem léta rozkvétá mezofilní louka několika stovkami mečíků střechovitých. Hojný je také prstnatec listenatý, prstnatec májový, hadí mord nízký nebo čertkus luční. Oba druhy prstnatců se vyskytují i na druhé ploše. Zde se také sporadicky nachází všivec lesní. Na třetí ploše se nachází typické druhově chudé společenstvo s prvky květeny krátkostébelných smilkových luk a pastvin.

Vlhká loučka byla až do počátku sedmdesátých let malovýrobně využívána jako jednosečná louka. Od roku 1976 se datují asanační zásahy ochrany přírody spočívající v likvidaci náletu. Rašelinná louka až do osmdesátých let sloužila extenzivní malovýrobě ke sklizni píce. Třetí plocha byla až do konce šedesátých let spolkovou pastvinou, následně zůstala ladem. Od roku 1994 se datuje soustavná péče o celé chráněné území spočívající v odstraňování náletových dřevin a pravidelném kosení koncem léta. Tato činnost má zřetelně pozitivní dopad na výskyt vzácných druhů.

Zdroj http://www.valasskakrajina.cz


V okolí 10 km najdete


HORSKÁ CHATA SOLÁŇKA HUTISKO - SOLANECBeskydy / Hutisko-Solanec
Kapacita bez přistýlek: 49, v ceně od 430 Kč (osoba/noc)

HORSKÝ HOTEL ČARTÁK - SOLÁŇ Beskydy / Hutisko-Solanec
Kapacita bez přistýlek: 80, v ceně od 340 Kč (osoba/noc)
Města a obce
HUTISKO-SOLANEC
Ubytování
HORSKÁ CHATA SOLÁŇKA HUTISKO - SOLANEC
HORSKÝ HOTEL ČARTÁK - SOLÁŇ
UBYTOVÁNÍ V SOUKROMÍ - FRYDRYCHOVI V HUTISKU-SOLANCI
PENZION NA SALAŠI HUTISKO SOLANEC
Stravování a zábava
VALAŠSKÝ ŠENK U VALŮ NA SOLÁNI
Historické zajímavosti
POMNÍK CHARLOTTY GARRIGUE-MASARYKOVÉ V HUTISKU-SOLANEC
KOSTEL SV. JOSEFA V HUTISKO-SOLANEC
FOJTSTVÍ V HUTISKO-SOLANEC
Turistika
SOLÁŇ - REKREAČNÍ OBLAST V BESKYDECH
Sport
SKI AREÁL SOLÁŇ VRCHOL
KOUPALIŠTĚ V HUTISKU-SOLANEC
PLÁŽOVÝ VOLEJBAL NA SOLÁNI
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz