Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Znojmo a Podyjí - Historické budovy - Znojmo - RENESANČNÍ PALÁC VE ZNOJMĚ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

RENESANČNÍ PALÁC VE ZNOJMĚ

Negarantovaná informace
Místo:Znojmo, Masarykovo náměstí
GPS:48°51'12,941"N, 16°2'59,807"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Palác dnes slouží k výstavním účelům Jihomoravského muzea - Dům umění.

Byl vystavěn na místě dvou straších gotických domů od poloviny 16. století. Na raně renesanční fasádě jsou vpravo od portálu zachovány fragmenty původní sgrafitové výzdoby s alegorickými náměty s protiválečnou tématikou. Římsa vrcholí atikou s pilířky, mezi nimiž jsou umístěny voluty s delfíny, symbolizujícími věrnost. Konzola na fasádě vpravo nese letopočet 1549 a jméno tehdejšího majitele - Ambrože ze svahu. Další letopočet (1765) datuje barokní stavební úpravy. Dvoulodní přízemní síň, tzv. mázhauz o šesti křížových polích s hřebínky, je zaklenut na dvou nízkých pilířích. Na prvním je zopakován letopočet 1549 a piktogram stavebníka, druhý obsahuje nápis "ALES IN EIN IAHR GEBAUTA = VŠE POSTAVENO ZA JEDEN ROK". Pravoúhlý portál vede na dvouramenné schodiště s valenou klenbou s výsečemi, jež spočívají na kamenných konzolách s čabrakami. Velkou část prvního patra, (tzv. piana nobile) zaujímá rozlehlá síň. Čtyři křížová pole klenby, oddělená drobně profilovanými štukovými pásky, jsou nesena uprostřed toskánským sloupem. Velký sál I. patra má záklopový trámový strop, další dva menší sály jsou zaklenuty valeně s výsečemi. Směrem do dvora se nachází unikátní místnost se sklípkovou klenbou, jež je ohlasem jihočeských slavonických kleneb. Zde se zřejmě původně nacházela rodinná kaple. Do nádvoří je připojena lodžie s toskánským sloupem v nároží. Rovněž sály druhého patra, původně obytného patra majitelů paláce, mají renesanční záklopové stropy. Nad schodištěm byl na střeše umístěn až do počátku 20. století vyhlídkový altán, inspirovaný římskými renesančními předlohami. Podél dvorního traktu probíhá podklenutá arkádová pavlač s půlkruhovými arkádami na toskánských sloupcích. Tak jako fasáda na náměstí byla i fasáda dvora a zadního traktu pokryta sgrafitem. Zadní trakt, klenutý rovněž valeně s výsečemi sloužil původně jako hospodářské zázemí.

Dům byl dokončen koncem 80. let 16. století a je unikátní ukázkou vývoje stavebního stylu 16. století v přechodu pozdní gotiky do renesančního tvarosloví. Ačkoliv nebyl dosud nalezen písemný pramen, jenž by vypovídal o původních majitelích, lze se právem domnívat, že dům nechala postavil bohatá patricijská rodina. Je však známo, že se v 16. století na Dolním náměstí nacházel tzv. "Italský dům", který může být totožný s tímto palácem. Přízemí domu původně sloužilo jako tržnice, otevřená do náměstí, snad i jako šenk. Zboží bylo ukládáno do dvou rozlehlých sálů v podzemí, odtud pak vedou další sklepní prostory pro ukládání vína, piva, ovoce a zeleniny. Ve středověkých chodbách pod domem se dochoval znak budovatelů podzemí - dvě zkřížená hornická kladívka. Objekt byl roku 1945 zkonfiskován čs. státem a počátkem 50. let 20. stol. bylo rozhodnuto využít palác pro galerijní účely. Rozsáhlé rekonstrukce zde probíhaly až do poloviny šedesátých let, poslední rekonstrukce se uskutečnila v letech 1986 - 90.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
247 m ZNOJMO
2,3 km DOBŠICE
2,8 km NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE
3,2 km KUCHAŘOVICE
3,6 km SUCHOHRDLY
4,8 km DYJE
5,3 km ÚNANOV
5,6 km HAVRANÍKY
[Další... (10)]
Stravování a zábava
7,8 km HUDEBNÍ KLUB STODOLA - PLENKOVICE
Historické zajímavosti
55 m ZNOJMO – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
220 m VÝHLÍDKOVÁ RADNIČNÍ VĚŽ VE ZNOJMĚ
493 m MINORITSKÝ KLÁŠTER VE ZNOJMĚ
501 m ROTUNDA SV. KATEŘINY VE ZNOJMĚ (NKP)
589 m ZNOJEMSKÝ HRAD
1,2 km KAPLIČKA NA ULICI SUCHOHRDELSKÁ V DOBŠICÍCH
1,4 km LOUCKÝ KLÁŠTER VE ZNOJMĚ
1,8 km MALOVANÝ SKLEP U PAVELKŮ SEDLEŠOVICE U ZNOJMA
[Další... (4)]
Přírodní zajímavosti
9,9 km NÁRODNÍ PARK PODYJÍ
Technické zajímavosti
254 m ZNOJEMSKÉ PODZEMÍ
2,2 km BUNKR NA HRÁZI VE ZNOJMĚ
2,4 km VODNÍ NÁDRŽ ZNOJMO
2,4 km MUZEUM STÁLÉHO LEHKÉHO OPEVNĚNÍ DOBŠICE
7,7 km AREÁL ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNĚNÍ ŠATOV
Kultura
81 m DŮM UMĚNÍ VE ZNOJMĚ
294 m MĚSTSKÉ DIVADLO ZNOJMO
502 m KINO SVĚT ZNOJMO
533 m JIHOMORAVSKÉ MUZEUM VE ZNOJMĚ
3,9 km PAMÁTNÍK PROKOPA DIVIŠE V PŘÍMĚTICÍCH
Turistika
2,9 km VINAŘSKÁ STEZKA PO STOPÁCH NAPOLEONA
Sport
873 m ZIMNÍ STADION - ZNOJMO
1,8 km MĚSTSKÁ PLOVÁRNA LOUKA ZNOJMO
5,9 km KOUPALIŠTĚ POHODA ÚNANOV
6,6 km KOUPALIŠTĚ VRBOVEC
7,7 km AGROTURISTICKÁ STÁJ OSADA HAVRANŮ - HNANICE
8,6 km GOLFOVÝ SPORTOVNÍ AREÁL KRÁLOVSKÁ VINICE TĚŠETICE
8,6 km KOUPALIŠTĚ TĚŠETICE
9,0 km VODNÍ NÁDRŽ VÝROVICE
Obchod a služby
250 m INFORMAČNÍ CENTRUM - ZNOJMO
963 m MASÁŽNÍ STUDIO SOFIE ZNOJMO
2,4 km INFORMAČNÍ CENTRUM - DOBŠICE
7,2 km RELAXAČNÍ CENTRUM HAPPY STAR HNANICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz