Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Znojmo a Podyjí - Dobšice - DOBŠICE


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

DOBŠICE

Negarantovaná informace
Místo:Obecní úřad Dobšice
Adresa:Brněnská 70, 671 82 Dobšice
Telefon:+420 515 249 030
Email:obec(zavináč)dobsice(tečka)cz
WWW:http://www.dobsice.cz
GPS:48°50'55,000"N, 16°4'51,220"E
Odpovědná osoba:Mgr. Hana Hrušková, starostka
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (21)[Zobrazit náhledy]

Dobšice leží jihovýchodně od města Znojma na levém břehu řeky Dyje v nížině, rozkládající se jižním a západním směrem od obce, zvané Podyjí - chráněné krajinné oblasti jižní Moravy.

Status: obec
Celková výměra: 464 ha
Počet obyvatel: 2484 (k 1.1.2015)
Okres: Znojmo
Sousední obce: Dyje, Suchohrdly, Znojmo.
Nadmořská výška: 214 m n. m.
Je členem: Dobrovolný svazek obcí ZNOJEMSKO, Znojemský regionální rozvoj, o.p.s., Sdružení znojemských vinařských obcí Daníž, MAS Znojemské vinařství, o.s.

HISTORIE OBCE

"Dobsici" - takto byla zapsána naše ves v zakládací listině premonstrátského kláštera v Louce ze dne 25. října 1190. Ten název je zřejmě odvozen od osobního jména Dobeš, ovšem později byly užívány názvy jiné: Stošíkovičky, Tesswitz - v různých obměnách. Původní pojmenování bylo obci vráceno po vzniku Československé republiky. České osídlení v době založení kláštera bylo postupně rozšiřováno německými kolonisty, kteří se nakonec stali převládající národnostní složkou vesnice.
Národnostní složení se pak prudce změnilo v letech 1945-1946 v důsledku porážky hitlerovského Německa ve druhé světové válce.

Přestože písemných dokladů o dotycích s historií není mnoho, naše ves díky své poloze byla historií poznamenávána často. Dokazují to archeologické nálezy. Jsou tu zachovány stopy neolitického člověka (keramické střepy, kamenná sekyra), stopy doby bronzové (spona do šatů - asi keltský výtvor), římská perioda (stříbrné římské mince), svědectví o germánském osídlení před stěhováním národů (osmdesáticentimetrový meč). Osobité místo mezi těmito památkami zaujímají dva pískovcové kříže.
Také obchodní cesta z uherského Ostřihomu a Bratislavy, vedoucí podél řeky Dyje přes Dobšice ke Znojmu a dál pak jako cesta haberská k Praze, zajišťovala setkávání s okolním světem.
Nejméně příjemné kontakty s historií představují samozřejmě války. Při jedné bitvě o Znojmo mezi rakouskými a francouzskými vojsky v r. 1809 Dobšice málem celé lehly popelem.

Historie vinařství
Dobšice patřily k nejvýznamnějším vinařským obcím kraje. V roce 1678, 26 „luckých“ poddaných u nás obdělávalo 236 čtvrtí vinic a v roce 1897 v seznamu největších vinařských obcí jsou na 8. místě jmenovány Dobšice s 63 hektary vinic. Vinařské tradice naštěstí nezanikly, každoroční vyhodnocování a ochutnávky přesvědčivě prokazují schopnosti dobšických vinařů vyrábět vysoce kvalitní vína. Řada místních sklepů se může pochlubit krásnými interiéry, v nichž je radost posedět a ochutnávat.

PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI

K historickým památkám lze řadit kříže umístěné nyní v zasedací místnosti obecního úřadu, stávaly na historické křížovatce cest do Vídně a Brna na dohled od Louckého kláštera. Jsou také součástí obecního znaku a praporu.
O původu, stáří a funkci křížů se vedly dlouhodobé diskuze. Nejčastěji bývaly kříže označovány jako pozůstatky vlivu a působení Cyrila a Metoděje na Velké Moravě. Dále v obci najdete sochu sv. Jana Nepomuckého, z roku 1733, která byla po rekonstrukci nově instalovaná v roce 2006.

Obec Dobšice se může pochlubit dvěma sklepními uličkami s cca 100 vinnými sklepy. V katastru obce jsou dvě viniční tratě v první kategorii – U hájku a Pod tratí.

Cestu po vinných sklepech a vinicích Dobšic je možné obohatit o vycházku po naučné stezce Po stopách Napoleonova působení na Znojemsku, která mapuje události bitvy u Znojma, v níž se roku 1809 utkala francouzská vojska císaře Napoleona I. s armádou rakouského císaře Františka I. Každoročně v červenci je tato bitva v Dobšicích připomínána a jsou zde pořádány její rekonstrukce, kterých se účastní kluby vojenské historie mnoha zemí.

KULTURA

Kulturní život obohacuje knihovna a kulturní místnost v budově obecního úřadu. V druhé polovině února pořádají dobšičtí vinaři akci, která se nazývá Putování po dobšických sklípcích. V červenci pak v souvislosti s rekonstrukcí bitvy u Znojma 1809 vinařskou akci "Dobývání dobšických sklípků".

SPORT A RELAXACE

Sportovní dění v obci zajišťuje TJ Sokol Dobšice a to fotbalem, volejbalem a dalšímí sportovními akcemi. K dispozici je sportovní areál (venkovní: hřiště na kopanou, volejbal, nohejbal, tenisové kurty, dětské hřiště). Obec nabízí zajímavé cyklotrasy, např. cyklotrasu spojující Dobšice se Znojmem.

OSOBNOSTI

Jan Lahofer – nejvýznamnější místní rodák.

DOSTUPNOST

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: 2.5 km východně od Znojma
  • Silniční spojení: v blízkosti obce vede silnice 1. třídy I/53 a 1/38 Znojmo-Brno
  • Autobusová doprava: obec zapojena do Integrovaného dopravního systému JMK (jízdní řády viz www.idsjmk.cz ) a MAD linka č. 803
  • Železniční doprava: v obci není železniční zastávka
  • Pro turisty: obcí vede Znojemská cyklotrasa, Moravská vinařská cyklostrasa a cyklotrasa 5007.

ZDROJ INFORMACÍ: www.dobsice.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
2,4 km SUCHOHRDLY
2,5 km ZNOJMO
2,5 km NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE
2,6 km DYJE
3,0 km KUCHAŘOVICE
5,5 km TASOVICE
5,6 km VRBOVEC
5,7 km HODONICE
[Další... (9)]
Stravování a zábava
9,4 km HUDEBNÍ KLUB STODOLA - PLENKOVICE
Historické zajímavosti
8 m HISTORICKÉ KŘÍŽE V DOBŠICÍCH
225 m PAMÁTNÍK NAPOLEONSKÉ BITVY U ZNOJMA ROKU 1809 V DOBŠICÍCH
321 m SOCHA SV. JANA NEPOMUCKÉHO V DOBŠICÍCH
1,5 km KAPLIČKA NA ULICI SUCHOHRDELSKÁ V DOBŠICÍCH
1,9 km LOUCKÝ KLÁŠTER VE ZNOJMĚ
2,3 km RENESANČNÍ PALÁC VE ZNOJMĚ
2,3 km ZNOJMO – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
2,4 km VÝHLÍDKOVÁ RADNIČNÍ VĚŽ VE ZNOJMĚ
[Další... (5)]
Technické zajímavosti
101 m MUZEUM STÁLÉHO LEHKÉHO OPEVNĚNÍ DOBŠICE
1,2 km BUNKR NA HRÁZI VE ZNOJMĚ
2,4 km ZNOJEMSKÉ PODZEMÍ
4,5 km VODNÍ NÁDRŽ ZNOJMO
8,2 km AREÁL ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNĚNÍ ŠATOV
Kultura
2,0 km MĚSTSKÉ DIVADLO ZNOJMO
2,1 km KINO SVĚT ZNOJMO
2,2 km DŮM UMĚNÍ VE ZNOJMĚ
2,7 km JIHOMORAVSKÉ MUZEUM VE ZNOJMĚ
5,4 km PAMÁTNÍK PROKOPA DIVIŠE V PŘÍMĚTICÍCH
Turistika
751 m VINAŘSKÁ STEZKA PO STOPÁCH NAPOLEONA
Sport
1,8 km MĚSTSKÁ PLOVÁRNA LOUKA ZNOJMO
3,0 km ZIMNÍ STADION - ZNOJMO
5,2 km KOUPALIŠTĚ VRBOVEC
6,5 km KOUPALIŠTĚ POHODA ÚNANOV
7,1 km GOLFOVÝ SPORTOVNÍ AREÁL KRÁLOVSKÁ VINICE TĚŠETICE
7,1 km KOUPALIŠTĚ TĚŠETICE
8,8 km VODNÍ NÁDRŽ VÝROVICE
8,9 km AGROTURISTICKÁ STÁJ OSADA HAVRANŮ - HNANICE
Obchod a služby
164 m INFORMAČNÍ CENTRUM - DOBŠICE
2,4 km INFORMAČNÍ CENTRUM - ZNOJMO
3,0 km MASÁŽNÍ STUDIO SOFIE ZNOJMO
8,3 km RELAXAČNÍ CENTRUM HAPPY STAR HNANICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz