Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Zlínsko a Hostýnské vrchy - Církevní stavby a sakrální objekty - Bystřice pod Hostýnem - LOUDONSKÝ HŘBITOV V BYSTŘÍCI POD HOSTÝNEM


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

LOUDONSKÝ HŘBITOV V BYSTŘÍCI POD HOSTÝNEM

Negarantovaná informace
Adresa:768 61 Bystřice pod Hostýnem
GPS:49°23'42,822"N, 17°40'57,584"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (4)[Zobrazit náhledy]

Tento samostatný a oddělený hřbitov (dnes v sousedství městského hřbitova) vybudoval v roce 1894 Arnošt, svobodný pán z Loudonů, držitel Hadersdorfu u Vídně a panství v Bystřici pod Hostýnem, c. k. komoří a tajný rada s titulem "Excelence" u císaře ve Vídni. Jeho společný náhrobek s manželkou stojí samostatně uprostřed hřbitova. Svobodní páni z Loudonů byli potomci známého polního maršála Gideona Arnošta z Loudonů, majitele 26. c.k. pluku, válečníka ve službách Marie Terezie v sedmileté válce. Zvláštní je, že již za života tohoto "generála Laudona" ze známého popěvku se jeho jméno měnilo na Laudon, i když správně zní Loudon. Po vzájemném a komplikovaném dědění rodinných svazků a po úmrtí hraběte Jana Wengerského de l'Abate 6. června 1804 získal bystřické panství adoptovaný synovec slavného maršálka Jan Ludvík Alexander, sv. pán z Loudonů, také voják.

Náhrobek jeho ženy Amálie, rozené hraběnky  z Fünfkischenu, byl zbudován později s truchlícím andělem uprostřed. Po levé straně hřbitovní kaple je šest náhrobků. Pod náhrobkem s křížem je pohřbena Viktorina, manželka I. Oliviera, která zemřela v 19 letech. Po stranách jsou její dvě sestry, Rudolfína, hraběnka z Troyerů a Konstantina, představená z ústavu šlechtičen na Hradčanech v Praze.

Dále je tu náhrobek rodičů všech tří dcer a další dva potomci spřízněných rodů se Seilerny - Aspang - římskými hrabaty dávno zemřelými. Po pravé straně kaple je dvojitý náhrobek zdobený tepaným křížem, kde jsou pohřbeni manželé Remigius Olivier, svobodný pán z Loudonů, syn "Excelence" s manželkou Alicí, hraběnkou z Vossu. Malou deskou označený hrob vedle kaple patří poslednímu majiteli zámku Arnoštovi Gideonovi, narozenému v roce 1898 v Brně, kde v roce 1944 údajně na záškrt také zemřel. Jeho manželkou byla hraběnka z Thunu, rodačka z Kvasic, neteř Žofie Chotkové, která zahynula při atentátu roku 1914 v Sarajevu společně s manželem Ferdinandem d´Este, následníkem trůnu. Poslední dva ležaté náhrobky z mramoru patří hraběti z Brettonů z bývalého panství Zlín, jichž se ujala jako zchudlých šlechticů rodina Loudonů.

Hřbitovu dominuje kaple s triptychem od akademického malíře Hanuše Schwaigera, profesora a rektora Akademie v Praze, který v Bystřici část života žil a tvořil a je zde také pochován. Pod kaplí, kterou projektoval vídeňský architekt Karel Mayereder, není žádná hrobka.


V okolí 10 km najdete


7,4 km
REKREAČNÍ STŘEDISKO TESÁK RAJNOCHOVICEZlínsko a Hostýnské vrchy / Rajnochovice
Kapacita bez přistýlek: 93, v ceně od 200 Kč (osoba/noc)
Města a obce
915 m BYSTŘICE POD HOSTÝNEM
1,9 km CHVALČOV
3,7 km BRUSNÉ
5,2 km RUSAVA
6,1 km OSÍČKO
6,7 km HORNÍ ÚJEZD
8,6 km PACETLUKY
9,4 km RAJNOCHOVICE
Historické zajímavosti
343 m KAPLE NA STARÉM HŘBITOVĚ V BYSTŘICI POD HOSTÝNEM
862 m FARNÍ KOSTEL V BYSTŘICI POD HOSTÝNEM
924 m VODNÍ SOCHA PANY MARIE V BYSTŘICI POD HOSTÝNEM
946 m ZÁMEK BYSTŘICE POD HOSTÝNEM
1,1 km FONTÁNA DUHA V BYSTŘICI POD HOSTÝNEM
1,5 km THONETOVA VILA V BYSTŘICI POD HOSTÝNEM
2,4 km POUTNÍ MÍSTO SVATÝ HOSTÝN
4,7 km ZŘÍCENINA HRADU OBŘANY U CHVALČOVA
Přírodní zajímavosti
4,7 km PR OBŘANY V HOSTÝNSKÝCH VRŠÍCH
6,0 km PŘIRODNÍ PARK HOSTÝNSKÉ VRCHY
Technické zajímavosti
2,2 km ROZHLEDNA HOSTÝN
Kultura
2,5 km SVATOHOSTÝNSKÉ MUZEUM
6,5 km PAMÁTNÍK OBCE RUSAVA
Turistika
2,2 km HOSTÝN
Sport
423 m BAZEN BYSTŘICE POD HOSTÝNEM
961 m SPORTOVNĚ REKRAČNÍ AREÁL BEDLINA V BYSTŘICI P. HOSTÝNEM
2,3 km BĚŽECKÉ TRATĚ - HOSTÝNSKÁ MAGISTRÁLA
5,4 km SKI AREÁL RUSAVA
6,0 km KOUPALIŠTĚ V OBCI RUSAVA
7,0 km SKI AREÁL TESÁK
Obchod a služby
937 m MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM BYSTŘICE POD HOSTÝNEM
943 m ZÁMECKÁ CYKLOPŮJČOVNA BYSTŘICE POD HOSTÝNEM
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Až teď, když mám času habaděj vidím, co všechno ještě musím objevovat v Bystřici a to nejen proto, že jsem tady prožil téměř celé dětství, kde jsme všude chodili s mým dědou Antonínem Smiřickým...
20.02.2013, Skyr (80.188.206.184)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz