Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Redakce - Šumava - Zajímavosti - Shořela nejstarší volarská roubenka


Tisknout

Shořela nejstarší volarská roubenka

Volary - Jeden ze čtrnácti dochovaných roubených domů ve Volarech včera shořel. Kriminalisté vyšetřují, co požár památkově chráněného domu způsobilo. Nikdo se naštěstí nezranil - devadesátiletá žena a její osmapadesátiletý syn vyběhli z domu těsně před zřícením stropů. Škoda je tři miliony korun.

Dům se vzňal ve tři hodiny ráno a plameny z něj bylo vidět ze všech stran města. Ačkoliv dům hasili profesionální hasiči i tři jednotky dobrovolných hasičů, zcela zničeny byly střecha, krov a ohořely i obvodové zdi. „Volal jsem hasiče, obyvatelé z domu přiběhli k nám. Šlehaly z něj obrovské plameny. Vše jsme natočili kamerou,“ vyprávěl nejbližší soused domu Václav Buble.

Obyvatelům domu, který lidé ve Volarech označovali za nejkrásnější, ihned nabídla pomoc radnice. „Dostanou pět tisíc korun na nákup nejnutnějších věcí a městský jednopokojový byt, který máme volný,“ řekl starosta Radek Mrkvička.

Zničený dům podle odoborníka na dřevěné stavby a konstrukce Víta Přibyla lze opravit. „Ale rekonstrukce bude finančně náročnější, než postavit například věrnou repliku,“ řekl Přibyl.

Policisté zatím neznají příčiny požáru domu, jehož historická hodnota je nevyčíslitelná

Nejstarší a nejkrásnější roubenka ve Volarech v noci na včerejšek shořela. Z památkově chráněného domu na poslední chvíli vyběhla devadesátiletá žena se svým osmapadesátiletým synem. Dům zcela shořel, škodu odhadli policisté na tři miliony korun, ale historická hodnota je nevyčíslitelná.

Volary - Roubenka, kterou stavěli po vzoru alpských domů zemědělci a chovatelé dobytka, kteří do města přišli v 16. století z Tyrol, vzplanula okolo třetí hodiny ranní. Požár zachvátil ihned celý dřevěný dům, začaly se propadat stropy, krov shořel zcela. Příčinu požáru vyšetřují policisté.

„Tři minuty po třetí hodině jsem volal hasiče. V tu dobu z domu vyběhl majitel i jeho matka, odvezl jsem je pak ke snaše tady do Volar. Roubenku měli po rekonstrukci,“ řekl nejbližší soused Václav Buble.

Ačkoliv hasit požár do ulice K. V. Raise ve Volarech přijeli jak profesionální hasiči z Prachatic, tak i tři sbory dobrovolných hasičů, z domu z osmnáctého století nezbylo téměř nic. „Kompletně shořela střecha, podkroví, první nadzemní patro a propadly se stropy,“ řekl ředitel prachatických hasičů Vladislav Ženíšek.

Roubenka byla nejhezčí ve městě - především v létě kvetly ve všech oknech i na pavlačích květiny a nákladná rekonstrukce byla znát. Nyní přišel majitel i jeho matka naprosto o vše, a proto radnice ihned rozhodla o pomoci.

„Dostanou jednorázově pět tisíc korun na nákup nejnutnějších věcí a nabídneme jim jednopokojový městský byt, který máme jako jediný volný, a nebo ubytování v domě s pečovatelskou službou. Byla to nejhezčí roubenka ve městě, bohužel Volary už několik let každý rok postihne nějaký požár,“ povzdechl si starosta města Radek Mrkvička.

Příčinu požáru vyšetřují prachatičtí kriminalisté, kteří přivolali na pomoc i speciálně vycvičeného psa na požáry. „Na místě je i soudní znalec se specializací na požáry vzniklé z elektroinstalace,“ řekla mluvčí prachatických policistů Dagmar Vymětalová.

Na shořelou roubenku se byl podívat i odborník na dřevostavby a dřevěné konstrukce Vít Přibyl. Ten tvrdí, že zachránit ji a zrekonstruovat by šlo, ale bylo by to nákladnější, než postavit třeba repliku.

„Nechal by se dům zachránit, protože jedna místnost je zcela nedotčená, protože se nepropadl strop. Jinak ale krov a střecha shořel zcela, zbourat se bude muset asi i severozápadní štít. Stěny roubenky ale neprohořely a dřevo by se nechalo obrousit, ale rozhodně levněji by vyšlo postavit třeba repliku a nechat jen zděné stěny,“ řekl Přibyl.

Dům, který shořel, patřil ke čtrnácti dochovaným volarským roubeným domům, z nichž třináct má soukromé majitele, v jednom je muzeum. Volary jsou nejseverněji položeným místem v Evropě, kde se takové domy stavěly, svého času bylo i město označováno za největší dřevěné město v Evropě. Roubenky ale nejvíce zničily právě požáry: vůbec nejvíce jich lehlo popelem mezi roky 1856 a 1882. Nejhorší vypukl v noci ve středu 22. července 1863 a zničil přes šedesát domů.

Autor: Václav Janouš

Zdroj iDnes.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
BABICE
BĚHAŘOV
BENEŠOV NAD ČERNOU
BESEDNICE
BĚŠINY
BEZDĚKOV (KLATOVY)
BIŘKOV
BOHDALOVICE
[Další... (205)]
Ubytování
PENSION U PEŠKŮ HORNÍ PLANÁ
PENZION A RESTAURANT U LÍPY - HORNÍ PLANÁ
CHATY A BUNGALOVY JAF LIPNO U FRYMBURKA
APARTMÁNY KRUMLOVSKÝ MLÝN
PENZION BETTY - ČESKÝ KRUMLOV
PENZION VYŠEHRAD ČESKÝ KRUMLOV
PENZION LANDAUER - ČESKÝ KRUMLOV
APARTMÁNY SELSKÝ DVŮR
Stravování a zábava
HOSTINEC DEPO ČESKÝ KRUMLOV
Historické zajímavosti
ZŘÍCENINA HRADU A ZÁMEK KLENOVÁ
PRAVĚKÉ HRADIŠTĚ NA VĚNCI U OBCE ZÁLEZLY
JEZUITSKÝ KOSTEL POČETÍ PANNY MARIE A SV. IGNÁCE - KLATOVY
ŽIDOVSKÉ DOMY A HŘBITOV - DLOUHÁ VES
SYNAGOGA A ŽIDOVSKÝ HŘBITOV - SLATINA
STARÝ A NOVÝ ŽIDOVSKÝ HŘBITOV - SUŠICE
STARÝ A NOVÝ ŽIDOVSKÝ HŘBITOV A BUDOVY - ŠVIHOV
ZÁMEK V OBCI ČERVENÉ POŘÍČÍ U ŠVIHOVA
[Další... (59)]
Přírodní zajímavosti
CHKO BLANSKÝ LES
PŘÍRODNÍ REZERVACE TEREZIINO ÚDOLÍ
NÁRODNÍ PARK A CHKO ŠUMAVA
JEZERO LAKA
PLEŠNÉ JEZERO
PRÁŠILSKÉ JEZERO
PŘEHRADA LIPNO
ČERNÉ JEZERO
[Další... (23)]
Technické zajímavosti
ROZHLEDNA LIBÍN
ROZHLEDNA MAŘSKÝ VRCH
ROZHLEDNA SVATOBOR
ROZHLEDNA KORÁB
VODNÍ ELEKTRÁRNA VYDRA
VCHYNICKO-TETOVSKÝ PLAVEBNÍ KANÁL
KRYTÁ LÁVKA (RECHLE) - NOVÉ SPOLÍ
KRYTÁ LÁVKA (RECHLE) - LENORA
[Další... (22)]
Kultura
GALERIE U BÍLÉHO JEDNOROŽCE KLATOVY KLENOVÁ
SBÍRKA PAPÍROVÝCH BETLÉMŮ V ZÁBRDÍ
MĚSTSKÉ KINO VE VYŠŠÍM BRODĚ
POŠTOVNÍ MUZEUM VE VYŠŠÍM BRODĚ
VOLARSKÉ MUZEUM
MĚSTSKÉ MUZEUM VODŇANY
MĚSTSKÁ GALERIE VODŇANY
MUZEUM VIMPERK
[Další... (38)]
Turistika
NOVOHRADSKÉ HORY
VRCH PLECHÝ - nejvyšší vrchol Šumavy
NAUČNÁ STEZKA TEREZIINO ÚDOLÍ U NOVÝCH HRADŮ
KOLEM HORSKÝCH RYBNÍKŮ A ŽOFÍNSKÉHO PRALESA
ŽULOVÝ VRCH BŘEZNÍK U DOBRÉ VODY NA ŠUMAVĚ
VRCH BOUBÍN
NAUČNÁ STEZKA SUDSLAVICKÝ OKRUH
ZÁŽITKOVÁ STEZKA "DUCH PRALESA" NA ŠUMAVĚ
[Další... (22)]
Sport
TENISOVÉ KURTY, SAUNA - KUBOVA HUŤ
HOROLEZECTVÍ - SOKOLČÍ
SKIBUS ŠUMAVA
LYŽAŘSKÝ AREÁL NOVÉ HUTĚ NA ŠUMAVĚ
LYŽAŘSKÝ VLEK ČESKÉ ŽLEBY
LYŽAŘSKÝ VLEK NEZDICE NA ŠUMAVE
ŘEKA VLTAVA
CYKLOBUS ČESKOKRUMLOVSKO - CYKLOTRANS
[Další... (51)]
Obchod a služby
TURISTICKÉ AUTOBUSY ŠUMAVA
INFORMAČNÍ CENTRUM VODŇANY
TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM VIMPERK
INFORMAČNÍ CENTRUM - STOŽEC
INFORMAČNÍ CENTRUM - ČESKÉ ŽLEBY
HORSKÁ SLUŽBA STANICE ZADOV
SPORTOVNÍ A RELAXAČNÍ CENTRUM ALBATROS CLUB PRACHATICE
INFORMAČNÍ CENTRUM - PRACHATICE
[Další... (26)]
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz