Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Hrubý a Nízký Jeseník - Lipová-lázně - LIPOVÁ-LÁZNĚ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

LIPOVÁ-LÁZNĚ

Informace garantovaná majitelem/správcem
Místo:Obec Lipová-lázně
Adresa:Lipová-lázně 369, 790 61 Lipová-lázně
Telefon:+420 584 421 271, 584 421 229
Email:podatelna(zavináč)lipova-lazne(tečka)cz
WWW:http://www.lipova-lazne.cz
GPS:50°13'39,680"N, 17°8'26,420"E
Odpovědná osoba:Vladimír Šantrůček, starosta
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (25)[Zobrazit náhledy]

Horská obec leží v Chráněné krajinné oblasti Jeseníků, v malebném údolí řeky Staříč mezi horskými masivy. Skládá se ze dvou katastrálních území někdejších samostatných obcí Dolní a Horní Lipové. Dříve, než došlo ke sloučení obou obcí, patřila pod Horní Lipovou i horská osada Ramzová. K Dolní Lipové ještě patří osada Bobrovník. Ke sloučení obou obcí došlo teprve roku 1960. Svou polohou je ideálním místem pro celoroční rekreaci. Zajímavosti je, že po hranici katastru se sousední obci Ostružná probíhá evropské rozvodí tvořící hranici mezi úmořím Černého moře (povodí Dunaje) a Baltského moře (povodí Odry). Celá Lipová tedy spadá do povodí Odry. Celé území obce je značně hornaté a je charakteristické širokými zaoblenými hřbety s příkrými svahy a hlubokými údolími. Horský terén je velmi bohatý na různé menší i větší skalní útvary. Jak je patrné z názvu nabízí i tato obec lázeňské služby v lázních založených Johannem Schrothem v roce 1829 v části Dolní Lipová. Jedná se o klimatické lázně s celoročním provozem, specializované na léčení chronických neinfekčních kožních chorob, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí a metabolických poruch. Léčba obezity, v současnosti realizovaná podle nejnovějších poznatků moderní medicíny, zůstala tradiční indikací lázní.

  Organizace, jíž je obec Lipová-lázně členem:
 • Sdružení měst a obcí Jesenicka
 • Mikroregion Jesenicko
 • Sdružení lázeňských míst ČR

HISTORIE OBCE

První zmínka o obci Dolní Lipová je z roku 1290. Zde je obec uváděna pod názvem Lynda a tento název byl pravděpodobně odvozen od slova lípa, která se zde hojně vyskytovala. Druhá písemná zmínka pochází teprve z roku 1372, kde je uváděna jako Lynda prope Freyenwalde. Další zmínka o Dolní Lipové je uvedena v tzv. Vratislavském rejstříku úroků a příjmů biskupství, který byl sepsán kolem roku 1420. Obec je zde uvedena pod názvem Lynda s celkovou rozlohou 40 lánů. Po dalších téměř 150 let není Lipová v pramenech uváděna. Od roku 1547 kdy převzalo jesenické panství vratislavské biskupství se začalo s těžbou dřeva a tím rozšiřování polností. To přivedlo nové osadníky a obec se tak rozrůstala. Později obec nepostihla ani tak třicetiletá válka jako procesy s údajnými čarodějnicemi, inscenovány v letech 1622 – 1684. V polovině 17. století se stala Dolní Lipová po nedaleké České Vsi druhou největší obcí na Jesenicku. Dne 10. května 1787 byl položen základní kámen nového kostela jemuž přecházela malá kaple zmiňovaná již roku 1625. V 18. a zvláště v 19. století byla Dolní Lipová známa svými dřevořezbáři. 1. září 1779 navštívil obec císař Josefa II., když se vracel z inspekční cesty pohraničních oblastí tehdejšího rakouského dílu Slezska. 1837 byla započata léčba v místních lázních založených přírodním léčitelem Johannem Schrothem. Dne 1. září 1947 byla v Dolní Lipové zřízena učňovská škola.

Obec Horní Lipová se v písemných pramenech poprvé udává roku 1689 pod názvem Oberlindenwiesse a o deset let později jako Ober Lindenwiess. Vznikla pravděpodobně po třicetileté válce rozšiřováním Dolní Lipové podél cesty na Ramzovou. Z roku 1696 pochází zajímavý kamenný znak Scholtisey 1696, který je dodnes umístěn na čelní stěně domu č. p. 36 (dnes Penzion Slatina). Další zpráva o Horní Lipové pochází z roku 1699, kdy zde bylo vydáno povolení na stavbu mlýna. Po roce 1775 došlo k nebývalému vzrůstu počtu zdejších obyvatel. K dalšímu rozmachu obce došlo na přelomu 18. a 19. století. Stavba školní budovy byla dokončena roku 1874. Obcí od roku 1888 prochází železniční trať Hanušovice – Jeseník, jež je pro své četné zákruty a značné převýšení nazývána jako „Slezský semmering“. K osvobození Horní Lipové v druhé svět. válce Sovětskou armádou došlo v noci z 8. na 9. května 1945. V době sloučení s Dolní Lipovou měla pouze 600 obyvatel. V současnosti slouží Horní Lipová jako centrum turistického ruchu.

Ke sloučení obou obcí došlo teprve roku 1960.

PAMÁTKY, ZAJÍMAVOSTI

Významnými pamětihodnostmi jsou Památník obětem Frývaldovské stávky (1963 prohlášený za národní kulturní památku - dnes pouze kulturní památka), Hospoda Na rychtě, č. p. 244 (pozdně barokní budova s klasicistní architekturou se štítem z doby kolem roku 1800, kulturní památka vyhlášena v roce 1963), Hrob Rudolfa Haukeho s pomníkem (1974 kulturní památkou). Další významné objekty jsou Kostel sv. Václava, Hrob Johanna Schrotha, kamenný znak na budově č. p. 36 v Horní Lipové a komplex lázeňských budov vystavěných v 19. století. Na území obce se nachází památné stromy. Pod katastr obce patří Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník, návržena Přírodní rezervace Bobrovník s mokřadními společenstvy rákosin, olšin, luk se solitérními keři a tůněmi pro obojživelníky a národní přírodní památka Jeskyně na Pomezí. V železniční stanici je umístěno menší muzeum železniční trati tzv. Slezského semmeringu.
Zajímavé je rovněž Muzeum Johanna Schrotha pojmenováné po zakladateli zdejších lázní. K vidění je stálá expozice věnující se historii lázeňství, obce a života zdejších obyvatel v minulosti. K vidění jsou zde často různé výstavy. Dalším tzuristickým lákadlem je Naučná stezka Johanna Schrotha, jejíž zastavení se věnují zejména historii obce a přírodním zajímavostem v okolí.
Neméně zajímavým zákoutím je Lesní bar nad Horní Lipovou, který slouží pro občerstvení turistů.

RELAXACE A SPORT

Obec disponuje velkou ubytovací kapacitou v různých kategoriích, je zde nepřeberné množství ubytovacích objektů od autocampingu, přes chaty a priváty až po hotely. Rekreaci zpříjemní i množství restauračních zařízení. Je zde pošta, obchod se smíšeným zbožím. V obci jsou lyžařské vleky s umělým zasněžováním a večerním osvětlením, upravené bežecké tratě a pro letní období pak ideální turistické a cyklistické trasy.

DOSTUPNOST

 • Vzdálenost vzdušnou čarou: 4,5 km z Jeseníku
 • Silniční spojení: silnice I. třídy č. 56 Opava-Ostrava a silnice - II. a III. třídy.
 • Autobusová doprava: Přímé spojení do lázní je z měst Písek, Praha, České Budějovice a Brno. Končí-li spoj v Jeseníku, navazuje místní doprava ze stanoviště č.9 směr Lipová-lázně.
 • Železniční doprava: trať č. 290, stanice Lipová-lázně.
 • Pěšky: červená TZ železniční stanice Lipová-lázně-autocamp Bobrovník, modrá TZ Jeskyně Na Pomezí-Javořík, zelená TZ Pod medvědím kamenem-Miroslav; NS Johanna Schrotha.
 • Na kole: cyklotrasa č. 53.

ZDROJ INFORMACÍ: www.lipova-lazne.cz


V okolí 10 km najdete


7,6 km
HORSKÁ CHATA KASTE V PETŘÍKOVĚHrubý a Nízký Jeseník / Ostružná
Kapacita bez přistýlek: 29, v ceně od 330 Kč do 470 Kč (osoba/noc)
Města a obce
7,9 km OSTRUŽNÁ
8,2 km BĚLÁ POD PRADĚDEM
Historické zajímavosti
678 m HOSPODA NA RYCHTĚ LIPOVÁ-LÁZNĚ
707 m POMNÍK OBĚTEM FRÝVALDOVSKÉ STÁVKY V DOLNÍ LIPOVÉ
762 m HROB RUDOLFA HAUKEHO S POMNÍKEM V LIPOVÉ-LÁZNĚ
987 m HROBKA JOHANNA SCHROTHA V LIPOVÉ-LÁZNĚ
1,0 km KOSTEL SV. VÁCLAVA V LIPOVÉ-LÁZNÍCH
2,4 km KAMENNÝ ZNAK NA BUDOVĚ Č.P. 36 V LIPOVÉ-LÁZNĚ
KOMPLEX LÁZEŇSKÝCH BUDOV V DOLNÍ LIPOVÉ
Přírodní zajímavosti
1,3 km ANENSKÉ ÚDOLÍ V DOLNÍ LIPOVÉ
2,1 km JESKYNĚ NA POMEZÍ - LIPOVÁ-LÁZNĚ
2,2 km BERNSKÝ PRAMEN V RYCHLEBSKÝCH HORÁCH
2,9 km NÁVRH PŘÍRODNÍ REZERVACE BOBROVNÍK U LIPOVÉ-LÁZNÍ
3,6 km ANTONIUS PRAMEN POD ŠERÁKEM
4,3 km OBŘÍ SKÁLY NAD HORNÍ LIPOVOU
4,7 km CHKO JESENÍKY
4,8 km NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE ŠERÁK - KEPRNÍK
[Další... (1)]
Technické zajímavosti
701 m ŽELEZNIČNÍ TRAŤ RAMZOVÁ-LIPOVÁ-LÁZNĚ
7,0 km ROZHLEDNA ZLATÝ CHLUM U JESENÍKU
Kultura
697 m MUZEUM JOHANNA SCHROTHA V DOLNÍ LIPOVÉ
4,7 km HVĚZDÁRNA JESENÍK
4,8 km VLASTIVĚDNÉ MUZEUM JESENICKA
Turistika
698 m TURISTICKÁ TRASA LIPOVÁ–LÁZNĚ–OBŘÍ SKÁLY-ŠERÁK
5,2 km VRCHOL ŠERÁK V HRUBÉM JESENÍKU
6,1 km LVÍ HORA V RYCHLEBSKÝCH HORÁCH
6,7 km RAMZOVSKÉ SEDLO
6,9 km LATZELOVA STEZKA KRASEM RYCHLEBSKÝCH HOR
TURISTICKÁ TRASA LIPOVÁ–LÁZNĚ–MIROSLAV-ŠERÁK
Lázně
456 m LÁZNĚ DOLNÍ LIPOVÁ V JESENÍKÁCH
Sport
212 m SKI AREÁL LÁZEŇSKÝ VRCH V LIPOVÉ LÁZNI
1,3 km SKI CENTRUM MIROSLAV LIPOVÁ-LÁZNĚ
3,4 km BĚŽECKÉ TRATĚ JESENÍK
6,5 km LYŽAŘSKÉ STŘEDISKO BONERA RAMZOVÁ
6,5 km LANOVKA RAMZOVÁ - ŠERÁK
6,7 km BĚŽECKÉ TRATĚ RAMZOVÁ - LIPOVÁ-LÁZNĚ
6,7 km SKI ARENA R3 RAMZOVÁ
7,4 km LETNÍ BOBOVÁ DRÁHA V PETŘIKOVĚ
[Další... (6)]
Obchod a služby
707 m INFORMAČNÍ CENTRUM LIPOVÁ-LÁZNĚ
3,8 km ČD, a.s. - železniční stanice Jeseník
4,6 km INFORMAČNÍ CENTRUM JESENÍK
6,5 km HORSKÁ SLUŽBA STANICE RAMZOVÁ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz