Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Technické zajímavosti - Hrubý a Nízký Jeseník - Mlýny - Horní Benešov - BÝVALÝ VĚTRNÝ MLÝN V HORNÍCH ŽIVOTICÍCH


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

BÝVALÝ VĚTRNÝ MLÝN V HORNÍCH ŽIVOTICÍCH

Informace garantovaná majitelem/správcem

Větrný mlýn beraní stojí mezi obcemi Horní Životice a Horní Benešov, JV od Bruntálu. Přesněji v bývalé osadě Františkov na mlýnském návrší Francberk. Mlýn míval kdysi velmi hezkou polohu v krajině, dnes je však ukryt mezi stromy v zahradě.

Žádné podrobnější informace o tomto mlýnu před 2. světovou válkou nejsou k dispozici. Souvisí to nejspíše s výměnou obyvatelstva v Nízkém Jeseníku po roce 1945. Větrný mlýn byl postaven v roce 1840. Od té doby se jeho větrné kolo točilo více jak sto let.
V roce 1953 se sice uvádí mlýn jako ruina, ale z dobových fotografií je patrné, že ještě v roce 1958 vypadá mlýn docela dobře a má zachovalé větrné kolo. V roce 1964 je již jeho stav špatný. Dnes vypadá mlýn podobně jako v roce 1964, to znamená, že projde občas rekonstrukčními pracemi (v opačném případě by se již dávno rozpadl).

V roce 2001 probíhala oprava podlah a šindelové střechy. Mlecí složení není funkční, ale zbytky jsou dobrém stavu. Lopaty větrného kola mlýn nemá. Větřák v Horních Životicích se příliš neliší od ostatních beraních mlýnů u nás. Pavláčka je spojená s vystouplou šalandou. Sedlová střecha je na přední straně zvalbená.

Text převzat z weselka.euweb.cz/mlyny, kde najdete i spoustu jiných mlýnů na území ČR.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
HORNÍ BENEŠOV
Historické zajímavosti
FARNÍ KOSTEL SV. KATEŘINY A AREÁL V HORNÍM BENEŠOVĚ
HRANIČNÍ KÁMEN V HORNÍM BENEŠOVĚ
BÝVALÝ PIVOVAR V HORNÍM BENEŠOVĚ
FARA V HORNÍM BENEŠOVĚ
Technické zajímavosti
VOJENSKÉ OPEVNĚNÍ "LICHNOVSKÉ ŠANCE"
Kultura
KINO JAS V HORNÍM BENEŠOVĚ
Sport
TĚLOCVIČNA ZŠ V HORNÍM BENEŠOVĚ
ZIMNÍ STADION V HORNÍM BENEŠOVĚ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz