Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Znojmo a Podyjí - Hrady, zámky a zříceniny - Bítov - HRAD BÍTOV (NKP)


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

HRAD BÍTOV (NKP)

Informace garantovaná majitelem/správcem
Místo:Státní hrad Bítov
Adresa:Správa státního hradu Bítova, 671 07 Bítov
Telefon:+420 515 294 736, +420 515 294 622
Mobil:+420 728 779 105
Email:bitov(zavináč)npu(tečka)cz
WWW:http://www.hrad-bitov.cz
GPS:48°56'37,070"N, 15°42'1,750"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (17)[Zobrazit náhledy]

Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů naší země. Leží na ostrohu obtékaném řekou Želetavkou, nedaleko jejího soutoku s Dyjí, v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska. Dnes se zrcadlí ve vodách Vranovské přehrady (zbudované v r. 1935), které zatopily obec Bítov v podhradí.

HISTORIE

První písemná zmínka pochází z let 1061-1067. Původně dřevěný, zeměpanský hrad (dědic sídlištního hradiska) byl počátkem 13.stol. přestavěn na hrad kamenný. Z této doby se dochovala pouze západní břitová věž. Bítov býval centrem jednoho ze šesti moravských krajů a patřil do obranné linie jižní hranice země. Po vymření Přemyslovců se dostává (od r. 1307) na více než 200 let do rukou Lichtemburků. Za nich vzniklo jádro dnešní kaple Nanebevzetí Panny Marie (1334), základ dnešního paláce, obě vstupní věže se štítovou zdí a jižní křídlo. Po vymření Lichtemburků se zde vystřídali Strejnové ze Švarcenavy, Jankovští z Vlašimi (zakladatelé zdejší zbrojnice) a mezi lety 1811 – 1863 byl pustnoucí hrad za hrabat Daunů upraven do dnešní novogotické podoby. Za zmínku stojí zejména palácové novogotické interiéry s kolekcí rozsáhlé iluzivní výmalby napodobující dřevo, kámen nebo štuk. Interiéry jsou doplněny sbírkou obrazů tzv. druhé vlny německých a rakouských romantiků – ze zámku Rájce n. Svitavou (Schnorr z Carolsfeldu, Russ, Fendi, Camphausen). Posledním majitelem do roku 1945 byl velkoprůmyslník baron Jiří Haas z Haasenfelsu, za jeho syna Jiřího mladšího se změnil hrad v největší soukromou zoologickou zahradu na kontinentě. Nejvyhledávanější je dnes sbírka 50 vycpaných psů nejrůznějších ras největší svého druhu v Evropě. ZBROJNICE.

EXPOZICE

Od roku 2003 (po 33 letech uzavření) je otevřena výběrová expozice nejvýznamnějších exemplářů slavné bítovské zbrojnice. Zbrojnice je umístěna do původních prostor, kde byla uložena od 18.století. Jádrem sbírky jsou zbraně nashromážděné zejména v době, kdy hrad náležel rodině Jankovských z Vlašimi (1612-1736). Vedle starších prací význačných zbrojířů z konce 16. století představuje také zejména vynikající uměleckořemeslná díla puškařů 17. století. Vedle zájmu o umělecky řemeslně zpracované zbraně reprezentační povahy měli příslušníci rodu zvláštní zájem o technicky nové, nezvyklé řešení palných zbraní. Víceranné zbraně, zadovky, vzduchovky, větrovky. Zbrojnice obsahuje také výběr středověkých zbraní, které vyjadřují vlastní obrannou funkci hradu jako kopí /11.stol./, meče /14.stol./, hradební pušky.

Jádrem orientální části jsou předměty zejména z islámské oblasti. Zbrojnice je charakteristická svým romantickým uspořádáním (štíty, dřevcové zbraně) navozujícím iluzi rytířských síní středověkých hradů. Návštěvníkům vřele doporučujeme prohlídku tohoto unikátu naší minulosti.

Mezi exponáty jsou 4 jezdecká kopí používaná v boji jezdci na koních až do 19. století. Délka kopí dosahuje 3,5 – 4 m. Dále 3 turecké handžáry - zahnuté až 50 cm, dlouhé dýky používané v Turecku a Indii. Jedním z posledních nových exponátů je balestra – kuše používaná k lovu ptactva. Ke střelbě se používají ocelové nebo hliněné kulky nebo kamínky.

PROHLÍDKY

 • Okruh I. - Palác (hlavní prohlídkový okruh)
  Rozsáhlá novogotická iluzivní výmalba jednotlivých sálů a salonků v prvním patře. Místnosti jsou vybaveny stylovým, historickým nábytkem, odrážejícím jednotlivá období slohů. Stěny jsou doplněny sbírkou obrazů tzv. druhé vlny německých a rakouských romantiků. V přízemí sally terreny uvidíte atypickou kolekci osvětlovadel, vyrobených z kolorovaného plechu. Ve druhém patře se nachází rozsáhlá zoologická sbírka tuzemských i cizokrajných zvířat založená Dauny v 18. století. Poslední soukromí majitel hradu (do roku 1945) velkoprůmyslník baron Jiří Haas z Hasenfelsu, velký milovník zvířat založil na hradě soukromou zoologickou zahradu (jednu z největších v té době na kontinentě), rozšířil také sbírku obou bratrů, zejména o největší sbírku vycpaných psů na světě, čítající 50 psů nejrůznějších ras.
  Prohlídka je s průvodcem a trvá zhruba 70 minut, max. 30 osob.

 • Okruh II. – Vstup do hradu
  Obsahuje prohlídku nádvoří, novogotické kaple, hradní zahrady barona Jiřího Haase a sezónní výstavy. V ceně je také prohlídka příšer na téma "Erbovní bestie" v prostorách sklepení bývalého pivovaru určená hlavně dětem. Postavy v erbech používaných mýtických příšer jako Pegas, draci, Kentaur, bazilišci a další, doplněné zvukovou kulisou.
  Prohlídka je individuální se vstupenkou na některý z prohlídkových okruhů I. až III. nebo po zakoupení samostatné vstupenky na tento IV. okruh.

 • Okruh III. – Zbrojnice
  Zbrojnice se nachází v původních prostorách, kde byla již v 18.století. Jádrem sbírky jsou zbraně nashromážděné zejména v době, kdy hrad náležel rodině Jankovských z Vlašimi (1612-1736). Vedle starších prací význačných zbrojířů z konce 16. století, představuje také zejména vynikající uměleckořemeslná díla puškařů 17. století. Vedle zájmu o umělecky řemeslně zpracované zbraně reprezentační povahy měli příslušníci rodu zájem o technicky nové, nezvyklé řešení palných zbraní. Opakovací zbraně, zadovky, vzduchovky, větrovky. Zbrojnice obsahuje také výběr středověkých zbraní, jako kopí /11.stol./, meče /15.stol./, hradební pušky. Jádrem orientální části jsou předměty zejména z islámské oblasti. Zbrojnice je charakteristická svým romantickým uspořádáním navozujícím iluzi rytířských síní středověkých hradů. Návštěvníkům vřele doporučujeme prohlídku tohoto unikátu naší minulosti.
  Prohlídka je s průvodcem a trvá zhruba 30 minut, pro skupiny do 20 osob.
  Prohlídky jsou zde pouze v červenci a srpnu. Ostatní měsíce jen na objednání od 10 osob.

 • Okruh IV. – Hradní vězení, hladomorna, mučírna
  Prohlídkový okruh naleznete v nejstarší dochované kamenné stavbě hradu Břitové věži z první poloviny 13. století. Jako obranná věž chránila svým břitem jediný přístup do tehdejšího dřevěného hradního opevnění. Původně byla věží obytnou (pro hradní osádku), v pozdějších dobách, kdy ztratila svůj význam (na přelomu 13. a 14. století) sloužila jako skladiště střelného prachu (říkalo se jí prašná). Od roku 1679 bylo ve věži zřízeno hradní vězení s hladomornou. Bývali zde vězněni neposlušní poddaní a lapkové. Kromě hladomorny uvidíte vězeňské kobky a jednu z mála mučíren u nás, vybavenou replikami nástrojů, které si může návštěvník vyzkoušet.
  Prohlídka je s průvodcem a trvá zhruba 30 minut, pro skupiny do 15 osob.
  Okruh je otevřen pouze v červenci a srpnu.

OTEVÍRACÍ DOBA

DUBEN, ŘÍJEN: soboty, neděle a svátky, od 9.00 do 16.00 hodin.
KVĚTEN, ČERVEN A ZÁŘÍ: denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.
ČERVENEC, SRPEN: denně kromě pondělí od 9.00 do 18.00 hodin.
Poslední prohlídka všech expozic se zahajuje hodinu před koncem návštěvní doby.

VSTUPNÉ

  I. okruh - Palác (hlavní okruh)
 • Plné vstupné: 150 Kč
 • Snížené vstupné: 110 Kč
 • Rodinné vstupné: 410 Kč/2 dospělí + max. 3 děti
 • Hromadné vstupné: 20 Kč/os.

 • II. okruh - Vstup do hradu
 • Plné vstupné: 50 Kč
 • Snížené vstupné: 40 Kč
 • Rodinné vstupné: 140 Kč/2+3 os.

 • III. okruh - Zbrojnice
 • Plné vstupné: 130 Kč
 • Snížené vstupné: 90 Kč
 • Rodinné vstupné: 350 Kč/2 os. + 3 děti max.

 • IV. okruh - Hladomorna, mučírna, hradní vězení
 • Plné vstupné: 100 Kč
 • Snížené vstupné: 70 Kč
 • Rodinné vstupné: 270 Kč / 2 os. + 3 děti max.

SLUŽBY

 • Rezervace: ano, nutná pro skupiny, rezervační příplatek není.
 • Fotografování, filmování bez blesku, stativu a selfie tyče zdarma.
 • Prodej: upomínkové předměty, prodejna porcelánu Haas a Czjzek, prodejna dárkového zboží a květinových aranžmá.
 • Občerstvení: v hradní restauraci nebo restauraci v obci Bítov, Sklep pánů z Lichtemburka - vinotéka s ochutnávkou vín na hradě.
 • Pronájem prostor
 • Svatební obřad

BARIÉRY

 • Bezbariérový přístup pouze na nádvoří a dva výstavní sály v jižním křídle, kde jsou každoročně pořádané výstavy obrazů, plastik apod. Dále se návštěvník bez problémů dostane do restaurace, kde je i bezbariérová toaleta a do pokladny s prodejem upomínkových předmětů, která je spojena se vstupní expozicí hradu. Návštěva prohlídkové trasy v I. a II. patře je možná po zajištění vynesení vozíčkáře do pater po schodech.
 • Bezbariérová toaleta v restauraci.
 • Parkování pro TP: ano
 • Přístupový chodník: ano

DOSTUPNOST

 • Autem: 34-35 km ze Znojma směr Bítov. Parkování možné na parkovišti nad hradem a to za poplatek. Vzdálenost od hradu je asi 600 m po asfaltu z kopce.
 • Vlakem: žst. Šumná, 16 km od Bítova, spojení na Jihlavu a Znojmo.
 • Autobusem: zastávka ve středu obce Bítov, naproti Obecnímu úřadu. Spoje odsud jezdí směrem na Znojmo, Moravské Budějovice a Jihlavu. Od hradu vzdálenost asi 2 km pěšky lesní cestou, nebo po silnici.
 • Pěšky: z Bítova po červeném značení až k hradu Bítov; po zelené TZ z obce Zblovice.
 • Na kole: cyklotrasa Vranovsko.

ZDROJ INFORMACÍ: www.hradbitov.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
2,2 km BÍTOV
5,6 km POLICE
5,7 km KOSTNÍKY
5,9 km HORNICE
6,1 km KDOUSOV
6,1 km KOJATICE
7,6 km JIRATICE
8,4 km MLADOŇOVICE
[Další... (6)]
Historické zajímavosti
1,5 km ZŘÍCENINA HRADU CORNŠTEJN
4,6 km VESNICKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE DEŠOV
5,8 km ZÁMEK UHERČICE
8,7 km VRATĚNÍN - VESNICKÁ PAMÁTKOVÁ ZÓNA
9,7 km ZÁMEK VRANOV NAD DYJÍ (NKP)
Technické zajímavosti
953 m ROZHLEDNA RUMBURAK BÍTOV
9,0 km AREÁL ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNĚNÍ VRANOV NAD DYJÍ
Sport
8,5 km PŘEHRADA VRANOV
8,9 km LANOVÝ PARK VRANOV NAD DYJÍ
Obchod a služby
9,7 km INFORMAČNÍ CENTRUM - VRANOV NAD DYJÍ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz