Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - České středohoří a Žatecko - Hrady, zámky a zříceniny - Zálužice - ZÁMEK STEKNÍK U ŽATCE


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK STEKNÍK U ŽATCE

Negarantovaná informace
Adresa:Zálužice - Stekník č.p. 1, 438 01 Žatec
Mobil:+420 778 882 956, 778 486 747
Email:steknik(zavináč)npu(tečka)cz
WWW:http://www.zamek-steknik.cz
GPS:50°19'23,019"N, 13°37'25,469"E
Odpovědná osoba:Národní památkový ústav
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (8)[Zobrazit náhledy]

Zámek, obklopený italskou terasovitou zahradou, patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Vytváří jedinečnou a monumentální kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele.

HISTORIE

Na místě dnešního zámku stávala kolem roku 1600 pozdně středověká tvrz rytířské rodiny Kaplířů ze Sulevic. Kaplířové drželi Stekník až do začátku Třicetileté války, kdy jim byl z náboženských důvodů zkonfiskován.
V roce 1681 kupuje zbytky vyhořelé tvrze bohatý žatecký měšťan Jan Jiří Kulhánek, později nobilitován do šlechtického stavu s přídomkem z Klaudensteina. Na místě tvrze staví zámek ve stylu vrcholného baroka.
Ve 2. pol. 18. století, za jeho vnuka Jana Františka sv. pána z Klaudensteina, došlo k rokokové úpravě objektu. Fresky a nástěnné iluzivní malby pokryly stěny a strop sala terreny, reprezentačního sálu a kaple. Také stěny obytných pokojů v patře byly opatřeny velice kvalitní iluzivní malbou. Kaple byla vybavena nástěnnými obrazy Ignáce Raaba. Výzdobu interiérů doplnil štukový dekor a v návaznosti na to proběhla i rokoková úprava fasád zámku, zahrad a ohradních zdí zámeckého areálu. Následně se na zámku vystřídalo několik majitelů. Korbové z Weidenheimu, kteří na zámku byli necelý sto let, poté Hennetové a od roku 1907 rodina Gimbel a Déteindre.
Potomci Gérolda Détéindre potom drželi velkostatek Stekník až do prosince r. 1949. Tehdy byl velkostatek Stekník (včetně zámku a mobiliáře) Československou vládou vykoupen v rámci tzv. Náhradové dohody uzavřené mezi Švýcarskou Konfederací a Československou republikou. Pozemky velkostatku Stekník byly následně rozparcelovány a samotný zámek začal sloužit Výzkumnému ústavu chmelařskému v Žatci. Později jej užívala Národní galerie Praha, která zde umístila depozitář obrazů. V roce 1996 1997 byl převeden do správy Národního památkového ústavu, který jej spravuje dosud.

ČTYŘI PROHLÍDKOVÉ OKRUHY

I. Reprezentační a soukromé prostory
Okruh otevřen v roce 2019. Prezentuje zrestaurované prostory zámku za posledního soukromého majitele, rodiny švýcarského konzula Gerolda Déteindre. Jeho součástí je sala terrena, chodba, hlavní sál s původní pozdně barokní výmalbou, zobrazující antický chrám s alegoriemi čtyř živlů, pánský pokoj, rohový pokoj, jídelna, kuchyně a zámecká kaple. Délka 45 min., s průvodcem.

II. Zámecká zahrada
Individuálí prohlídka pomocí informačních cedulí. Délka 20 min., bez průvodce.

III. Výstava a sklepení
Zde je umístěna výstava s názvem Jak se češe do věrtele věnovaná právě chmelové tématice, kde návštěvníci naleznou vzpomínky účastníků těchto brigád v 50. a 60. letech, kdy na zámku hospodařili státní statky a byla zde umístěna ubytovna pro chmelové brigádníky. Délka 20 min., bez průvodce.

IV. Interiéry jižního křídla – historické hračky a kočárky
Okruh určen pro dětské návštěvníky. Výstava historických hraček a kočárků z konce 19. a začátku 20. století. Zde děti mohou vidět kromě kočárků historické brusle, panenky, ale i historickou televizi. Okruh je otevřen pouze v soboty a st. svátky. Délka 35 min., s průvodcem.

OTEVÍRACÍ DOBA

Prohlídkové okruhy jsou otevřeny od úterý do neděle od 10.00 hodin.

KVĚTEN - ZÁŘÍ: úterý až neděle, 10.00 – 16.30 hod.
DUBEN, ŘÍJEN: sobota, neděle, svátek, 10.00 - 15.30 hod.

CENÍK

CENÍK

DOSTUPNOST

Vzdálenost vzdušnou čarou 5,5 km východně od Žatce

  • Vlakem: žst. Trnovany (trať č. 124), vzdálenost 3 km; žst. Dolejší Hůrky (trať č. 123), vzdálenost 3,7 km.
  • Autobusem:
  • Pěšky: zámek je 200 m od centra obce Zálužice.
  • Na kole: cyklotrasa č. 6.
  • Autem: silnice č. 225 Žatec - Louny, odbočit na Zálužice.

ZDROJ INFORMACÍ: www.zamek-steknik.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
1,5 km ZÁLUŽICE
5,7 km ŽATEC
6,9 km POSTOLOPRTY
Historické zajímavosti
5,0 km ZÁMEK LÍČKOV
5,3 km KOSTEL SV. JAKUBA V ŽATCI
5,6 km ŽIDOVSKÁ SYNAGOGA V ŽATCI
5,7 km ŽATEC – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
5,7 km RADNICE V ŽATCI
7,9 km ZÁMEK LIBOČANY U ŽATCE
9,6 km ARCHEOLOGICKÝ SKANZEN BŘEZNO U LOUN
Přírodní zajímavosti
2,0 km MENHIR ZAKLETÝ MNICH U DRAHOMYŠLE
Kultura
5,7 km MĚSTSKÉ DIVADLO V ŽATCI
6,0 km REGIONÁLNÍ MUZEUM V ŽATCI
6,2 km CHMELAŘSKÉ MUZEUM V ŽATCI
6,6 km DIVADLO J.K.TYLA POSTOLOPRTY
6,9 km KINO KLUB POSTOLOPRTY
Sport
5,3 km PLAVECKÝ BAZÉN ŽATEC
6,9 km KOUPALIŠTĚ ŽATEC
Obchod a služby
5,7 km INFORMAČNÍ CENTRUM - ŽATEC
6,9 km INFORMAČNÍ CENTRUM POSTOLOPRTY
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz