Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - České středohoří a Žatecko - Církevní stavby a sakrální objekty - Žatec - ŽIDOVSKÁ SYNAGOGA V ŽATCI


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ŽIDOVSKÁ SYNAGOGA V ŽATCI

Negarantovaná informace
Adresa:Dlouhá ulice, 438 01 Žatec
WWW:http://www.zatec.cz
GPS:50°19'47,393"N, 13°32'44,955"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Jednou z významných památek města je i židovská synagoga v Dlouhé ulici. Židovská obec v Žatci byla založena v r. 1864. Nárůst Židů ve městě je zaznamenán již po roce 1851, kdy se město stává postupně střediskem oblasti západního Krušnohoří. Obživou Židů se stal převážně obchod se chmelem.

Historie :
Židovská synagoga byla postavena stavitelem Johanem Staňkem v letech 1871-1873 v byzantinizujícím slohu se dvěma věžemi, které dnes dokreslují charakteristické východní panorama města. Vnitřní prostor je klenutý, oltář byl umístěn pod kupolí. Empora obíhající vnitřní prostor byla určena pro ženy při bohoslužbách. Prostory synagogy byly proslulé skvělou akustikou.
V době stavby synagogy byl podíl židovského obyvatelstva ve městě kolem šesti procent. Okolo roku 1900 žilo v Žatci přibližně 1200 Židů. V průběhu tzv. Křišťálové noci 9. listopadu 1938 bylo vnitřní vybavení synagogy vypáleno. I po světové válce objekt nadále chátral. V padesátých letech zde byla zřízena dokonce tržnice.
V roce 1997 přistoupil městský úřad, jako vlastník objektu, k nutným opravám budovy. Bylo provedeno statické zajištění, oprava krovů, pokládka střešní krytiny a oplechování. V současné době je další osud této zajímavé stavby nadále nejasný. Od jara 1998 se zde konají různé benefiční akce. V květnu zde mj. proběhlo i natáčení anglického dobového filmu ze 17. století "Červený bedrník".


ZDROJ INFORMACÍ: www.czecot.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
121 m ŽATEC
4,2 km ZÁLUŽICE
Historické zajímavosti
111 m ŽATEC – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
125 m RADNICE V ŽATCI
500 m KOSTEL SV. JAKUBA V ŽATCI
2,3 km ZÁMEK LIBOČANY U ŽATCE
5,6 km ZÁMEK STEKNÍK U ŽATCE
8,0 km ZÁMEK LÍČKOV
Přírodní zajímavosti
7,6 km MENHIR ZAKLETÝ MNICH U DRAHOMYŠLE
Kultura
312 m MĚSTSKÉ DIVADLO V ŽATCI
891 m REGIONÁLNÍ MUZEUM V ŽATCI
930 m CHMELAŘSKÉ MUZEUM V ŽATCI
Sport
974 m PLAVECKÝ BAZÉN ŽATEC
1,4 km KOUPALIŠTĚ ŽATEC
Obchod a služby
88 m INFORMAČNÍ CENTRUM - ŽATEC
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz