Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Kultura - Brno a okolí - Divadla - Brno - LOUTKOVÉ DIVADLO RADOST V BRNĚ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

LOUTKOVÉ DIVADLO RADOST V BRNĚ

Negarantovaná informace
Adresa:Loutkové divadlo Radost, Bratislavská 32, 602 00 Brno
Telefon:+420 545 321 273
Email:divadlo(tečka)radost(zavináč)seznam(tečka)cz
WWW:http://www.divadlo-radost.cz
GPS:49°11'55,698"N, 16°37'4,236"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Repertoár divadla je pro mateřské školy, základní školy, pro mládež a i prodospělé.

Historie
Profesionální činnost zahájilo divadlo 25. října 1949. Tomuto datu předcházely dva roky poloprofesionálního působení. Zakladatelem a prvním ředitelem divadla byl Vladimír Matoušek – pedagog a umělec, který patřil k předním osobnostem meziválečné generace českého loutkářství. Umělecký profil Loutkového divadla Radost byl vytvářen osobitými tvůrčími individualitami – režiséry Josefem Kalábem, Jiřím Jarošem, Pavlem Vašíčkem – a v současné době na ně navazuje Vlastimil Peška. V počátcích pracovalo divadlo převážně s marionetami, ale zanedlouho se v inscenacích objevují především loutky spodové. Již na přelomu padesátých let je Loutkové divadlo Radost divadlem, vyznačujícím se tvůrčí režií i dramaturgií a hereckým souborem, který je obdařen nejen múzičností, ale i schopností precizní práce s loutkou. Renomé divadla, které „tvořivě rozvíjí animační loutkářské tradice“ (citace zdůvodnění zvláštní ceny poroty Skupovy Plzně z roku 1986) provází Radost až do začátku devadesátých let.

Inscenační styl Loutkového divadla Radost se stával komediálnější a robustnější. V sedmdesátých letech formuluje nově nastoupivší režisér a dramaturg Pavel Vašíček svůj program magického realismu, kterým zúročil veškerý dosavadní potenciál uměleckého souboru: kultivovanost, lyričnost, ale i smysl pro humor, spojený s neustále pěstovaným „řemeslem“ – dokonalou animací loutky.

S Loutkovým divadlem Radost a jménem Pavla Vašíčka je spjat i experiment českého loutkářství sedmdesátých let – uvádění inscenací pro mládež a dospělé publikum. V této době hraje divadlo pro mimořádně široký okruh návštěvníků, počínaje dětmi z mateřských škol, přes žáky škol základních a mládež až k dospělým příznivcům loutkového divadla. Od devadesátých let jsou inscenace pro dospělé organickou součástí repertoáru divadla.

V průběhu padesáti let činnosti nastudovalo divadlo 200 inscenací, z nichž nemálo patří k výrazným pozitivům v historii českého loutkového divadla. Jeho činnost byla oceněna řadou domácích i zahraničních vyznamenání a úspěšně reprezentovalo české loutkářství na zahraničních festivalech i pohostinských vystoupeních v zemích Evropy, Asie i Jižní Ameriky. Dnes patří Loutkové divadlo Radost neodmyslitelně k brněnským uměleckým institucím a rozhodnutím Rady magistrátu města Brna probíhá jeho rozsáhlá rekonstrukce.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
785 m BRNO
9,9 km MOKRÁ-HORÁKOV
10,0 km KANICE
Historické zajímavosti
624 m MĚNÍNSKÁ BRÁNA V BRNĚ
690 m MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC V BRNĚ
710 m BAROKNÍ SCHRATTENBACHŮV PALÁC V BRNĚ
719 m KOSTEL SV. JAKUBA BRNO
729 m PALÁC ŠLECHTIČEN V BRNĚ
861 m HOTEL AVION BRNO (NKP)
946 m VILA TUGENDHAT V BRNĚ (UNESCO)
952 m KAŠNA PARNAS V BRNĚ
[Další... (15)]
Přírodní zajímavosti
8,0 km BRNĚNSKÁ PŘEHRADA
Technické zajímavosti
2,7 km AREÁL BRNĚNSKÝCH VELETRHŮ
Kultura
361 m DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA
439 m MAHENOVO DIVADLO V BRNĚ
439 m MUZEUM ROMSKÉ KULTURY V BRNĚ
495 m JANÁČKOVO DIVADLO V BRNĚ
708 m DIVADLO BOLKA POLÍVKY V BRNĚ
710 m KNIHOVNA JIŘÍHO MAHENA V BRNĚ
750 m MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO
957 m DIVADLO REDUTA V BRNĚ
[Další... (19)]
Sport
3,0 km PAINTBALL V BRNĚ
3,3 km LANOVÉ CENTRUM V BRNĚ
5,5 km AQUAPARK KOHOUTOVICE BRNO
8,6 km KOUPALIŠTĚ ŘÍCMANICE
Obchod a služby
902 m INFORMAČNÍ CENTRUM - BRNO
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz