Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Přírodní zajímavosti - Beskydy - Chráněná území - Mořkov - PR HUŠTÝN U MOŘKOVA


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

PR HUŠTÝN U MOŘKOVA

Přírodě blízké lesní porosty se vzácnými a ohroženými druhy rostlin a rozsáhlý mrazový srub (skalní výchoz) ve vrcholové části. Katastrální území: Mořkov, okres Nový Jičín , výměra: 11, 91 ha, nadmořská výška: 650 – 749 m, vyhlášeno: 1999.

Přírodní rezervace se nachází na prudkém severním svahu pod kótou Huštýn ve Veřovických vrších. Odolný skalní výchoz godulských vrstev vytváří ve vrcholové partii 250 m dlouhý mrazový srub. Pod ním se nachází hrubé balvanité bloky rozvlečené dále po svahu.

Lesní společenstvo je řazeno k suťovým a roklinovým lesům. Nejhojnější dřevinou je buk lesní, doprovázený javorem klenem. V suťovisku pod mrazovým srubem roste skupina jilmů horských, skalní stěnu osídluje jeřáb ptačí. Jednotlivě je vtroušena jedle bělokorá, lípa malolistá a jasan ztepilý. Bylinné patro je druhově bohaté s vysokou pokryvností. Mezi nápadné jarní druhy patří sněženka podsněžník, dymnivka dutá a dymnivka plná, křivatec žlutý, sasanka pryskyřníkovitá, kyčelnice žláznatá , kyčelnice devítilistá a kyčelnice cibulkonosná nebo lýkovec jedovatý. V létě vykvétá měsíčnice vytrvalá, brčál menší, pryšec mandloňovitý, udatna lesní, lilie zlatohlavá a šalvěj lepkavá.

Žije zde například mlok skvrnitý, strakapoud bělohřbetý, holub doupňák a lejsek malý. Rezervace je součástí biotopu mnoha dalších běžných i vzácných živočišných druhů vázaných na horské lesy, jako jsou jeřábek lesní, datel černý, krkavec velký, jelen evropský a rys ostrovid.

Lesní porost v přírodní rezervaci Huštýn patří k nejstarším dochovaným zbytkům přírodního lesa na severních svazích Veřovických vrchů. Ochranářská opatření směřují k ochraně přirozeného zmlazení, zvláštní pozornost je věnována záchraně jilmů.

Zdroj http://www.valasskakrajina.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
MOŘKOV
Obchod a služby
CYKLO JAŠEK MOŘKOV
ŽELEZNIČNÍ STANICE MOŘKOV
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Ahoj ,dnes jsme byli na Huštýně (12.03.2008)(cca 12:15), Veřovice-velký javorník - huštýn - mořkov , bylo to supr ,akorát byla minimální viditelnost.jinak supr procházka,vřele doporučuju.Moc mě mrzí že nějaký pandrhola urkadl razítko a pamětní knihu na vrcholu Huštýna :-( kolem vánoc chystáme další výlet, tak tam dodáme sešit nebo knihu.Zdravím všechny cestovatele.
03.12.2008, Jirka (81.30.230.209)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz