Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Znojmo a Podyjí - Hrady, zámky a zříceniny - Šumná - ZŘÍCENINA HRADU ŠIMPERK


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZŘÍCENINA HRADU ŠIMPERK

Negarantovaná informace
Telefon:+420 515 291 300 - obecní úřad Šumná
GPS:48°55'43,580"N, 15°54'33,820"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Nedaleko obce Olbramkostel je rybník Vlkov a nad ním v lesích byl postaven hrad Šenkenberk asi v polovině 13. století. Později se mu říkalo Šimberk či Šimperk. Byl vybudován rodem Schenků. Hrad zanikl před polovinou patnáctého století, kdy zde vypukl silný požár, jehož intenzitu dodnes dokazuje sklovitý povrch kamenů. Dnes zbyly pozůstatky zdiva a stopy po hradním příkopu.

Dostanete se po zelené turistické značce Olbramkostela (asi 3 km) nebo z Šumné (asi 3,5 km). Volný přístup po celý rok.

Pověst :
V podzemních chodbách hradu je prý skryto mnoho peněz a obrovské zásoby výtečného vína, které jsou střeženy tajemnou bílou paní. Na víno ukryté v podzemí prý dostali chuť dva mlsní ctitelé vína ze Šumné. Aby viděli na práci, zvolili si jasnou letní noc, s motykami a krompáči vyrazili na zříceninu. Jáma byla hlubší a hlubší, ale naráželi stále jen na kamení. Když zvon v Olbramkostele oznámil půlnoc, objevila se nad nimi na okraji jámy bílá paní. Měkkým hlasem se jich zeptala: "Proč rušíte můj klid a spánek těch, jimž Šenkenberk byl domovem?" Oba muži ohromeně zírali na překrásné zjevení, až jeden z nich odpověděl: "Vzácná paní, jsme z Podyjí a víte sama, jak výtečné víno náš kraj rodí. Jsme velcí milovníci vína, všechny druhy jsme už ochutnali, jen to vaše ještě neznáme. Dejte nám ochutnat za naši námahu jen malou skleničku vašeho vína - jenom deci." Bílá paní s úsměvem splynula s bílým svitem luny a za chvíli se objevila se slavnostními číšemi. "Moje víno jen ve zlatých číších se podává. Pijte je na zdraví těch, které milujete." Muži si vychutnali číše až do dna a když chtěli poděkovat, zjevení už nenašli. Oba pak usnuli na hromadě hlíny, kterou vykopali. Z líbezného snění je vytrhl až hajný z hájenky od rybníka Vlkov, který je za tři dny našel spící s číšemi v rukou a s úsměvem na tváři.

Památka spadá do katastru obce Šumná

Otevírací doba : památka je veřejnosti volně přístupná

Poloha : asi 3,5 km z obce Olbramkostel po zelené turistické značce. Nejbližší vlakové spojení st. Šumná odtud také po zelené turistické značce.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
3,8 km LESNÁ
6,8 km PLENKOVICE
7,1 km BEZKOV
7,9 km VRANOV NAD DYJÍ
ŠUMNÁ
Stravování a zábava
6,9 km HUDEBNÍ KLUB STODOLA - PLENKOVICE
Historické zajímavosti
7,1 km KAPLE BEZKOV
8,1 km ZÁMEK VRANOV NAD DYJÍ (NKP)
8,9 km ZÁMEK V JEVIŠOVICÍCH
Přírodní zajímavosti
9,5 km NÁRODNÍ PARK PODYJÍ
Technické zajímavosti
3,5 km VĚTRNÝ MLÝN LESNÁ
8,6 km HARDEGGSKÁ VYHLÍDKA U ČÍŽOVA
8,7 km AREÁL ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNĚNÍ VRANOV NAD DYJÍ
Kultura
3,6 km 1. ČESKÉ MUZEUM MOTOCYKLŮ A VETERANSALON V LESNÉ
Sport
5,9 km JÍZDÁRNA ONŠOV
6,9 km LANOVÝ PARK VRANOV NAD DYJÍ
7,5 km PŘEHRADA VRANOV
Obchod a služby
6,1 km INFORMAČNÍ CENTRUM - ČÍŽOV
7,9 km INFORMAČNÍ CENTRUM - VRANOV NAD DYJÍ
8,8 km INFORMAČNÍ CENTRUM - JEVIŠOVICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
přeji hezký den. Zajímalo by mě, zdali jsou někde nějaké nálezy z doby, kdy hrad fungoval. Jestli se někdo zajímal o nálezy. Něco bych měl do sbírky. S pozdravem Vlastimil Dočkal, Mramotice
24.02.2008, Dočkal (212.96.172.6)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz