Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Přírodní zajímavosti - Vysočina - Chráněná území - Škrdlovice - PŘÍRODNÍ PAMÁTKA ČERTŮV KÁMEN U ŠKRDLOVIC


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

PŘÍRODNÍ PAMÁTKA ČERTŮV KÁMEN U ŠKRDLOVIC

WWW:http://www.skrdlovice.cz
Pro detail klikni
Zobrazení na mapě

Skalní útvar na vrcholu Tisůvky (807 m.n.m.) 58 metrů dlouhá a 15m vysoká skalní hradba vzniklá mrazovým zvětráváním. Vyhlášena r. 1974, výměra 0,2 ha. Nabízí se odtud jen omezený výhled.

Ke skalnímu útvaru se váže pověst o stavbě kostela na Beranově kopci u Světnova a čertu, který bezbožným dělníkům dílo mařil- každého večera, když se dělníci nepomodlili a práci nepožehnali, přiletěl čert a veškerý kámen v pytli odnesl. Jak letěl nad Tisůvkou, pytel se mu o stromy roztrhl a kámen se vysypal.

Čertův kámen je chráněným přírodním výtvorem. Na jeho vrchol je možné vylézt turisticky nenáročným výstupem ze severní strany po červené TZ ze Škrdlovic (2,5 km) nebo z obce Cikháj (3 km po modré nebo 1,8km po naučné stezce). Můžete spojit s výletem na Žákovu horu (809,8m), kudy vede i běžecká trasa.

Okolo vede naučná stezka Žákova hora, která prochází stejnojmennou národní přírodní rezervací tvořenou původním jedlobukovým pralesem. Úbočím Tisůvky prochází hlavní evropské rozvodí mezi Dunajem a Labem představované pramennou oblastí Sázavy a Svratky.

Poloha : Škrdlovice leží 9km severně od Žďáru n. S., vedle největčího rybníku na Vysočině - Velké Dářko. Tisůvka je 3km SV.


ZDROJ INFORMACÍ: www.czecot.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
ŠKRDLOVICE
Kultura
SKLÁRNA BERÁNEK VE ŠKRDLOVICÍCH
Turistika
NAUČNÁ STEZKA DÁŘKO
Sport
RYBNÍK DÁŘKO U ŽĎÁRU NAD SÁZAVOU
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz