Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Vysočina - Církevní stavby a sakrální objekty - Třešť - ŽIDOVSKÉ GHETTO A SYNAGOGA V TŘEŠTI


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ŽIDOVSKÉ GHETTO A SYNAGOGA V TŘEŠTI

Negarantovaná informace
Adresa:589 14 Třešť
GPS:49°17'33,689"N, 15°28'55,810"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Židovská čtvrť tvořila část městského jádra Třeště a byla zřízena jako ghetto nejpozději ve 2. polovině 17. století. Mnoho původních budov bylo po přestavbách kvůli požáru dochováno.

Bývalá židovská synagoga
Empírová synagoga byla vystavěná po velkém požáru z 2. října 1824, který zničil celé židovské ghetto. Díky sbírce a přispěním Žida Jicchaka Wiesenwalda byla znovu postavena a vysvěcena 22. září 1825. Do ulice se obrací v přízemní sloupovou předsíní. Dnes je chrámem Československé církve husitské. Do 30. listopadu 2003 byla využívána jako stálá výstavní síň Spolku přátel betlémů v Třešti. Je zde instalována expozice Franz Kafka a Třešť a zdokumentována historie židovské obce v Třešti.

Židovský hřbitov
Židovské osídlení v Třešti existovalo už ve 13. století. Náboženská obec je doložena od poloviny 17. století, zanikla za druhé světové války.
Židovský hřbitov s kamennými náhrobky z počátku 18. století leží na stráni v tzv. Korečníku na rozloze 3615 metrů čtverečních. Pohřbívat se zde přestalo v období II. světové války, kdy všichni místní Židé byli násilně odvlečeni do koncentračních táborů a do Třeště se již nikdy nevrátili. Dnes je hřbitov majetkem Židovské obce. V roce 2003 po jednašedesáti letech zde byly uloženy ostatky třešťského potomka židovkého rodu Münchů - Wolfganga, který zemřel v Anglii. Roku 1981 byl hřbitov opraven.

Památník židovským obětem fašismu
14. května 1942 byli třešťští Židé odvezeni k likvidaci do koncentračních táborů. V roce 1992 byl na vězeňském dvoře odhalen Památník židovským spoluobčanům.

ZDROJ INFORMACÍ: www.czecot.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
154 m TŘEŠŤ
7,1 km DOUPĚ
Historické zajímavosti
72 m RODNÝ DŮM J. A. SCHUMPETERA V TŘEŠTI
95 m CHRÁM SV. KATEŘINY SIENSKÉ V TŘEŠTI
378 m FARNÍ KOSTEL SV. MARTINA V TŘEŠTI
426 m ZÁMEK TŘEŠŤ
6,0 km HRAD ROŠTEJN
Kultura
69 m MUZEUM VYSOČINY V TŘEŠTI
Sport
9,9 km LYŽAŘSKÝ VLEK ČEŘÍNEK U JIHLAVY
Obchod a služby
66 m INFORMAČNÍ CENTRUM - TŘEŠŤ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz