Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Šumava - Hrady, zámky a zříceniny - Nové Hrady - STÁTNÍ HRAD NOVÉ HRADY (NKP)


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

STÁTNÍ HRAD NOVÉ HRADY (NKP)

Informace garantovaná majitelem/správcem
Místo:Státní hrad Nové Hrady
Adresa:Komenského 33, 373 33 Nové Hrady
Telefon:+420 386 362 135
Email:novehrady(zavináč)npu(tečka)cz
WWW:http://www.hrad-novehrady.eu/cs
GPS:48°47'21,184"N, 14°46'29,382"E
Odpovědná osoba:Národní památkový ústav – Územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (13)[Zobrazit náhledy]

HISTORIE

Hrad Nové Hrady byl postaven na ostrohu obtékaném říčkou Stropnicí a Novohradským potokem zřejmě v první polovině 13. století. První písemná zmínka pochází z roku 1279, kdy je hrad majetkem Vítkovce Ojíře. Roku 1359 panství kupují bratři Jan, Petr, Jošt a Oldřich z Rožmberka. Sloužil jako centrum Novohradského panství, jenž patřilo mezi největší rožmberské majetky a také jako důležitý vojenský opěrný bod. V průběhu husitských válek byl hrad vypálen táborským hejtmanem Janem, řečeným Bzdinka. Zkázu dokonalo v roce 1590 poměrně silné zemětřesení. Hrad byl těžce poškozen a uvažovalo se dokonce o jeho stržení. Zlikvidovány byly nakonec pouze ruiny mohutného bergfritu a zřejmě také těsně přiléhající palác. Zbytek hradního areálu byl opraven a nově opevněn podle návrhů italského architekta Antonia Canevalle. Smrtí posledního Rožmberka Petra Voka v roce 1611 přešlo panství na základě dědické smlouvy do majetku pánů ze Švamberka.

Petr ze Švamberka se aktivně zúčastnil stavovského povstání (1618-1620) na straně stavů. Proto byl hrad obléhán císařskými : nejprve generálem Dampierrem a v červnu 1619 generálem Buquoyem, který také hrad dobyl. Listinou z 6. února 1620 získal Karel Bonaventura Buquoy od císaře za své zásluhy a jako umoření dluhů panství Nové Hrady, Rožmberk a Libějovice. Krátce na to byl při následném tažení do Uher Karel Bonaventura zastřelen při obléhání Nových Zámků.
Jeho manželka Marie Magdalena z Biglia žijící v Belgii nejdříve dosadila na novohradské panství správce, bratry Gerhadta a Filipa van Stratten. Poté co se přesvědčila o jejich nespolehlivosti přesídlila v roce 1623 natrvalo do Čech. Na novohradském náměstí na místě panských domů nechala vybudovat pohodlnou rezidenci(obyvatelná od roku 1635). Zde Buquoyové sídlili až do počátku 19. století, kdy byl postaven nový empírový zámek na severní straně města.

Novohradský hrad tak definitivně ztratil svoji rezidenční úlohu a byl v tomto období využíván pro bydlení panských úředníků, jako lesní správa a k dalším hospodářských účelům. Koncem 18. století byla přistavěna horní část severovýchodní věže, kde byl uložen rodinný archiv Buquoyů a knihovna.
Na konci druhé světové války na hradě zřídila velitelství rudá armáda a část archiválií byla zničena.

Na základě důkazů o kolaboraci posledního majitele Karla Jiřího bylo Buquoyům panství zkonfiskovano a předáno do péče státu. V padesátých letech dvacátého století byla v části hradu zřízena expozice převážně hyalitového skla, zbytek sloužil nadále jako byty a později část také jako lidová škola umění a kulturní středisko. V osmdesátých letech prošel hrad rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 2000 byla vybudována nová expozice a v roce 2002 hrad přešel do správy Státního památkového ústavu, dnes NPÚ.

The Gothic castle was built on a trade route in the middle of the 13th century. Later it was overcome by adversity several times, namely by Hussites, imperial army, fire, gunpowder explosion and even by earthquake. Every time, it was restored to its Gothic shape. In the 17th century, the castle was given a Baroque graffito-decorated central house. Castle defences were provided not only by a massive fortification walls, but also by its unusually deep and wide brick-lined moat.

PROHLÍDKOVÉ OKRUHY

 • 1. Hrad - prohlídková trasa v devíti místnostech nově instalovaná v roce 2000. Expozice připomíná historii rodu Buquoyů od příchodu zakladatele rodové větve v Čechách Karla Bonaventury Buquoye až po výstavbu nového zámku na předměstí Nových Hradů a založení přírodně krajinářského parku v Tereziině údolí.
 • 2. Za časů pana správce - pohled do bytu panského úředníka, časově situovaný do počátku dvacátého století. Pět místností bytu nově instalovaných v autentických prostorách paláce, jenž byl v 19.století adaptován na byty pro panské zaměstnance.Na konci prohlídkové trasy jedinečná možnost výhledu na nádvoří hradu a město z dřevěných pavlačí.
 • 3. Podkrovní věže s vyhlídkou - prohlídka podkroví věže s vyhlídkou na město Nové Hrady, východní část Novohradských hor a do lesů Třeboňské pánve směrem k Borovanům.
 • Celým hradem s věží - 1. + 2. + 3. prohlídková trasa.

OTEVÍRACÍ DOBA

Duben a říjen: úterý až neděle, 9.30 - 15.30 hod.
Květen: úterý až neděle, 9.30 - 16.00 hod.
Červen a září: úterý až neděle, 9.30 - 16.00 hod
Červenec a srpen: denně 9.30 - 17.00 hod.
Listopad: středa a pátek, 13.00 hod. česká prohlídka, 14.00 hod. německá prohlídka.
Prosinec: zavřeno.
V uvedenou dobu je otevřen 1. prohlídkový okruh. Ostatní okruhy mohou být omezeny nebo zcela uzavřeny.

VSTUPNÉ

  1.trasa, nebo 2. trasa
 • Plné vstupné 90 Kč
 • Snížené vstupné 60 Kč
 • Rodinné vstupné (2+3) 240 Kč
 • Vyhlídková věž
 • Plné vstupné 40 Kč
 • Snížené vstupné 30 Kč
 • Rodinné vstupné (2+3) 110 Kč
 • Celým hradem
 • Plné vstupné 120 Kč
 • Snížené vstupné 80 Kč
 • Rodinné vstupné (2+3) 320 Kč

SLUŽBY

 • Rezervace hromadným výpravám i jednotlivcům lze zajistit rezervování prohlídky. Podmínkou je předem dohodnout písemně, telefonicky nebo e-mailem se správou památkového objektu
 • Fotografování, filmování v interiérech objektů či případně dalších vyznačených prostorách je fotografování, filmování a pořizování jiné dokumentace zakázáno.
 • Prodejna suvenýrů, Turistická známka No.237, Nové Hrady
 • občerstvení pod hradem je několik restaurací, Kavárna a cukrárna KOUSEK.
 • Svatební obřad v obřadní síňi v přízemí pozdně gotického paláce, Hradní zahrada s altánem z 19.století. Svatební obřady zajišťuje město Nové Hrady - matrika.

BARIÉRY

Pohybové postižení : přístupné s omezením /bez věže/, nutná asistence 2 osob na vozíčkáře (po předchozí domluvě možno většinou zajistit i v místě) z důvodu překonávání schodů. Pro větší skupiny vozíčkářů doporučujeme rezervaci předem, aby bylo možno na prohlídku této skupiny vyčlenit dostatečný časový prostor. Dostatečná šířka dveří a chodeb po celé trase.

DOSTUPNOST

 • Vzdálenost vzdušnou čarou: 300 m západním směrem z centra Nových Hradů.
 • Vlakem: Vlakové nádraží „Nové Hrady“ (název osady u nádraží Jakule )vzdáleno 5 km od města. Pěšky rychlou chůzí hodinu po celkem frekventované silnici – nedoporučujeme. Možno využít autobusovou dopravu, která navazuje na větší část vlakových spojů (zastávka Nové Hrady železniční stanice)
 • Autobusem: Autobusová zastávka „Nové hrady – autobusové nádraží“ 400 metrů od hradu, cesta k hradu téměř po rovině.

  Autobusová zastávka „Nové hrady – Údolí“, 250 metrů pod hradem cesta k hradu krásnou lesní pěšinou po červené turistické značce (ze zastávky doprava po silnici směr Stropnice, před můstkem doleva) do prudkého kopce na rozcestí pod hradem a pak doleva pod hradní zahradou a zadní hradní bránou do hradu - příjemná vycházka pro romantické duše.
 • Pěšky: 300 m od náměstí Republiky, Nové Hrady.
 • Na kole:
 • Autem: parkoviště placené 100 metrů od hradu na náměstí, možnost parkování i pro autobusy, cesta k hradu po rovině. Parkoviště neplacené 400 metrů od hradu vedle autobusového nádraží, cesta k hradu téměř po rovině. Parkoviště neplacené 200 metů pod hradem vedle Terčina údolí, cesta k hradu krásnou lesní pěšinou po červené turistické značce do prudkého kopce na rozcestí pod hradem a pak doleva pod hradní zahradou a zadní hradní bránou do hradu - příjemná vycházka pro romantické duše.

ZDROJ INFORMACÍ: http://www.hrad-novehrady.eu


V okolí 10 km najdete

Města a obce
268 m NOVÉ HRADY
4,3 km HORNÍ STROPNICE
6,6 km PETŘÍKOV
7,6 km KAMENNÁ
8,6 km HRANICE
Historické zajímavosti
387 m KLÁŠTER BOŽÍHO MILOSRDENSTVÍ NOVÉ HRADY
1,1 km BUQUOYSKÁ HROBKA NOVÉ HRADY
1,4 km TEREZIINY LÁZNIČKY NOVÉ HRADY
6,7 km TVRZ ŽUMBERK
Přírodní zajímavosti
952 m PŘÍRODNÍ REZERVACE TEREZIINO ÚDOLÍ
9,3 km PRALES HOJNÁ VODA (NPP)
Kultura
139 m NOVOHRADSKÁ KOVÁRNA
Turistika
7,6 km KRAVÍ HORA V NOVOHRADSKÝCH HORÁCH
8,7 km HORA VYSOKÁ V NOVOHRADSKÝCH HORÁCH
Sport
4,4 km ŽÁRSKÝ RYBNÍK
4,4 km KOUPALIŠTĚ HORNÍ STROPNICE
Obchod a služby
243 m INFORMAČNÍ CENTRUM - NOVÉ HRADY
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz