Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Přírodní zajímavosti - Střední Čechy - západ - Vodní plochy - Slapy - PŘEHRADA SLAPY


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

PŘEHRADA SLAPY

Adresa:252 08 Slapy
GPS:49°49'24,693"N, 14°26'2,632"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (2)[Zobrazit náhledy]

Vodní nádrž Slapy byla první velkou stavbou vltavské kaskády. Přehradní hráz se nachází asi 30 km od Prahy směrem proti proudu Vltavy. Přehrada byla vytvořena za účelem regulace toku řeky Vltavy a výroby elektrické energie. Vlastní stavba započala v roce 1949, v roce 1955 byla dokončena a o rok později byla do provozu uvedena vodní elektrárna umístěna v těle přehradní hráze.

RELAXACE A SPORT

Celá přehrada souží nejen k regulaci vodní hladiny na Vltavě a výrobě elektřiny, ale je současně vyhledávaným rekreačním střediskem. V okolí nádrže je k dispozici řada kempů, hotelů a penzionů. Návštěvníci zde mohou provozovat mnoho vodních sportů nebo vyrazit do okolí, kde se nachází řada krásných a zajímavých lokalit.

TECHNICKÉ ZAJÍMAVOSTI PŘEHRADY A ELEKTRÁRNY

Objem přehrady 270 milionů kubických metrů vody drží betonová gravitační hráz vysoká 65 metrů. Vodní plocha má rozlohu 14 km2. Hráz je umístěna v úzké soutěsce na konci Svatojánských proudů a vzniklé 44 km dlouhé jezero se táhne až k přehradě Kamýk. Slapská přehrada má čtyři přelivy 15 x 8 m o kapacitě průtoku vody 3 tisíc kubických metrů za sekundu.
Elektrárna uvnitř betonové hráze disponuje třemi soustrojími s Kaplanovými turbínami o výkonu 3 x 48 MW. Voda je na turbíny přiváděna třemi ocelovými potrubími, které jsou zabudovány v hrázi. Vtok do nich je možné zablokovat ocelovými rychlozávěry a provizorním hrazením. Elektrická energie z generátorů o napětí 10,5 kV je vyvedena přes transformátory do rozvodny umístěné v hrázi. Odtud je elektřina vedena kabely v šikmé šachtě v hrázi až nad hladinu vody na portály. Elektrárna je napojena do celostátní energetické soustavy a na plný výkon je schopna najet během 136 sekund. Výkon lze regulovat dálkově z centrálního dispečinku v nedalekých Štěchovicích. Odtok ze Slapské přehrady může být regulován dalšími díly na Vltavě – nádrže ve Štěchovicích a ve Vraném.

ZDROJ INFORMACÍ: www.czecot.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
2,9 km SLAPY
8,4 km CHOTILSKO
9,0 km JÍLOVÉ U PRAHY
Kultura
6,2 km MĚSTSKÉ MUZEUM V NETVOŘICÍCH
6,3 km MUZEUM MOTOCYKLŮ NETVOŘICE
8,3 km CHOTISLKÉ MUZEUM
8,6 km VOJENSKÉ TECHNICKÉ MUZEUM - LEŠANY
8,9 km REGIONÁLNÍ MUZEUM JÍLOVÉ U PRAHY
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
DOPORŮČITE DOBRÝ HOTEL U VODY NA 2-3 NOCI V ČERVENCI PRO 2 OSOBY S 4 R.SYNEM ? SRĚCHÁME.DĚKUJI. JAROŠOVÁ.
23.06.2013, JAROŠOVÁ (109.239.78.119)
DOPORŮČITE DOBRÝ HOTEL U VODY NA 2-3 NOCI V ČERVENCI PRO 2 OSOBY S 4 R.SYNEM ? SRĚCHÁME.DĚKUJI. JAROŠOVÁ.
23.06.2013, JAROŠOVÁ (109.239.78.119)
TEN TO TEXT POUZIVA MOJE DCERA NA REFERATY A JE BEZVADNY
30.10.2012, PAVLA (78.108.152.10)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz