Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Střední Čechy - západ - Hrady, zámky a zříceniny - Mníšek pod Brdy - ZÁMEK MNÍŠEK V MNÍŠKU POD BRDY


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK MNÍŠEK V MNÍŠKU POD BRDY

Negarantovaná informace
Adresa:Náměstí F. X. Svobody 1, Mníšek pod Brdy, 252 10
Telefon:+420 318 590 261
Fax:+420 318 590 674
Email:mnisek(zavináč)stc(tečka)npu(tečka)cz
WWW:http://www.zamek.mnisek.cz
GPS:49°52'5,210"N, 14°15'29,900"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Přestože poloha stávajícího zámku v krajině téměř s jistotou zaručuje poměrně časné osídlení, zmínka o Mníšku se objevuje až roku 1352. Roku 1409 bylo panství zastaveno litevskému knížeti Jindřichovi "pánovi na Mníšku".
V roce 1487 na více než 150 let získal Mníšek významný rod pánů z Mitrovic. Tento rod spravoval sídlo s dvorem po celé 16. století, kdy zde nepochybně probíhaly značně rozsáhlé stavební práce.

Dalším zásadním letopočtem je rok 1655. kdy panství od Mitroviců kupuje nobilitovaný pražský měšťan, původně koželuh pocházející z Flander, Servác Engel z Engelsflussu. Ve druhé polovině 18. století za Unwerthů došlo k řadě úprav, které nejsou datovány ani doloženy účty. Po smrti Ignáce Umwertha přešel majetek na Pachty z Rájova. Pro spory byl ale spravován úředníky desek zemských až do roku 1838. Marie Anna Pachtová se ujala vlády a započala práce, probíhající v letech 1838-1847. V roce 1848 vývoj objektu poznamenal požár.

V letech 1866-1867 po posudku stavebního rady Turka stržen raně barokní krov a nahrazen stávajícím, podstatně nižším, změněna byla i krytina (tašky místo prejzů). V roce 1909 po smrti hraběte Schirdinga majetek získal jeho příbuzný, Theodorich, svobodný pán Kast z Ebelsbergu, jenž přistoupil k zásadní obnově zámku podle projektu z roku 1910-1911, který vypracovala přední pražská kancelář vedená Matějem Blechou. V roce 1945 byl zámek vypleněn, zmizela řada velice cenných kusů vybavení i sbírkového fondu.

Zámek přešel do přímé správy Státního ústředního archivu. Práce zde probíhaly již pouze omezeně. V roce 2000 je objekt vyklizen a postoupen Státnímu památkovému ústavu středních Čech, který zde přikročil k rozsáhlé obnově.

Otevírací doba
červenec, srpen od 9.00 do 17.00 (poslední prohlídka)
září od 9.00 do 16.00 (poslední prohlídka)
říjen (pouze so,ne) od 9.00 do 16.00 (poslední prohlídka)
listopad, prosinec po předchozí rezervaci

Vstupné
Základní 80 Kč
Snížené 60 Kč
Galerie - vstup volný

Služby
- kavárna
- prodej suvenýrů
- svatební obřady
- komerční prostory k pronájmu cca 250 m2
- toalety

Bariéry
S pomocí lze umožnit bezbariérový přístup do celého objektu.

Parkování
Možnost parkování před zámkem.

Dostupnost
Mníšek pod Brdy leží asi 12 km jižně od okraje hlavního města Prahy, v podhůří Brdské vrchoviny na rychlostní komunikaci R4 - Praha - Strakonice. Zámek s nachází 300 m od náměstí F. X. Svobody.

Autem: z Prahy nebo Příbrami po rychlostní komunikaci R4. Z centra Prahy přes Barrandovský most směrem na Zbraslav a Strakonice. Z Příbrami směrem na Prahu.

Autobusem: MHD č. 317, 321, 322 a 330 odjíždí ze zastávky metra B - Smíchovské nádraží. Výstupní stanice je Mníšek pod Brdy - náměstí. Jízda autobusem trvá přibližně 30 minut.

Vlakové nádraží: zastávka Mníšek pod Brdy je trase Praha - Dobříš a od centra města je vzdálena cca 2,5 km.


ZDROJ INFORMACÍ: www.czecot.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
294 m MNÍŠEK POD BRDY
8,8 km LITEŇ
9,1 km KARLŠTEJN
9,3 km NOVÝ KNÍN
10,0 km MOŘINA
Historické zajímavosti
8,8 km ZÁMEK LITEŇ
9,4 km HRAD KARLŠTEJN (NKP)
9,9 km ŽIDOVSKÝ HŘBITOV V DOBŘÍŠI
Přírodní zajímavosti
9,1 km CHKO ČESKÝ KRAS
Kultura
9,3 km MUZEUM ZLATA NOVÝ KNÍN
9,4 km MUSEUM VOSKOVÝCH FIGURÍN ČESKÉ HISTORIE POD HRADEM KARLŠTEJN
Sport
6,0 km HOROLEZECTVÍ - ČERTOVY SKÁLY U ČERNOLIC
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz