Z týneckého hradu se zachovala románská rotunda z konce 11.století a hradní hláska z druhé poloviny století dvanáctého. K nim byl přistavěn, nejspíše koncem 12.stol., románský obytný palác, který postupem doby zanikl. Uvedené tři objekty byly a jsou dodnes jádrem týneckého hradu. Plnily funkci obytnou (palác), obrannou (hlásná věž) a chrámovou (rotunda). Toto jádro, vystavěné od základů až po krovy z opracovaného kamene, bylo obehnáno příkopem vylámaným do skály. Ten byl na severní straně překlenut padacím mostem.
Expozice týnecké kameniny :
Stálá expozice, na jejímž vzniku se podílí Městský úřad v Týnci nad Sázavou, Oddělení starších českých dějin Národního muzea v Praze a Muzeum okresu Benešov se sídlem ve Vlašimi, by měla podat alespoň základní přehled historie manufaktury a její produkce. Slavnostní zahájení se uskutečnilo 1. 4. 1996 v prostorách našeho Městského muzea.
Zajímavost
Při návštěvě týneckého hradu máte jedinečnou možnost seznámit se s jeho pozoruhodnými obyvateli. Předposlední podlaží hradní věže totiž obývá letní kolonie netopýra velkého.
Netopýr velký (latinsky Myotis myotis)
je rozšířený v celé jižní a střední Evropě. V České republice se vyskytuje na většině území, především ve středních a nižších polohách, zejména v krasových oblastech a jejich širším okolí. Upřednostňuje krajinu s členitějším a mozaikovitějším terénem.
Městské muzeum od doby nového otevření začalo plnit i jiná kulturní poslání. V galerii muzea se konají prodejní výstavy obrazů, grafik a soch současných umělců, v koncertní síni vystoupení uměleckých souborů a různých hudebních těles. Organizují se kurzy ručních prací, různé besedy a přednášky, útočiště zde nalezl také nově vzniklý ochotnický divadelní spolek. Okolí muzea slouží v letním období k pořádání větších akcí - Týnecký střep a divadelní představení.
Otevírací doba
duben až září 10.00-12.00, 13.00-17.00 mimo pondělí
Vstupné
Do celého objektu: dospělí 20 / děti 10 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + děti): 50 Kč
Služby
- prodej propagačního materiálu
- informace pro turisty - pamětihodnosti, ubytování, stravování, tipy na výlet
- prodej keramiky
Bariéry
Schody.
Parkování:
Možnost parkování cca 200 m od hradu.
Dostupnost:
Pražskou příměstskou dopravou, linka č. 339
Posázavským Pacifikem z Prahy nebo Čerčan
Autem po staré benešovské
Na kole Posázavskou cyklostezkou
Na kole po Greenways Praha - Vídeň
Na lodi po řece Sázavě
Pěšky po červené Posázavskou stezkou