Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Střední Čechy - jihovýchod - Hrady, zámky a zříceniny - Vlašim - ZÁMEK VLAŠIM


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK VLAŠIM

Negarantovaná informace
Adresa:č. p. 1, 258 01 Vlašim
Telefon:+420 317 842 927
Email:muzeum-vlasim(zavináč)iol(tečka)cz
WWW:http://www.muzeumpodblanicka.cz; http://www.vlasimskypark.cz
GPS:49°42'25,340"N, 14°53'42,530"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Renesanční, barokně upravený zámek. Původní hrad z roku 1318 byl rozšířen v polovině 15. století. V letech 1580 - 1620 proběhla přestavba na renesanční zámek, ten byl ještě od roku 1654 rozšiřován. Konečná podoba pochází z 2. poloviny 18. století. Dnes v prostorách zámku sídlí Muzeum Podblanicka, kde najdete více informací o přístupnosti objektu.

Původní gotický hrad byl vystaven na ostrohu nad řekou Blanicí příslušníky rodu Janoviců na počátku 14. století. V písemných pramenech je poprvé zmiňován v roce 1318. Roku 1363 jej zakoupili páni z Jenštejna. Z tohoto rodu pocházel druhý pražský arcibiskup a první český kardinál Jan Očko z Vlašimi a jeho synovec a nástupce na arcibiskupském stolci Jan z Jenštejna. Gotický hrad, jehož pozůstatky jsou zachovány v architektuře severního křídla s věží, byl přestavěn na reprezentativní šlechtické sídlo za držení Vlašimi příslušníky rodu Trčků z Lípy v letech 1443 až 1546. Ti také v roce 1523 vystavěli ve Vlašimi gotický kostel sv. Jiljí.

Rozvoj města i renesančního zámku je patrný za Viléma Vostrovce z Královic, který koupil panství v roce 1588. Jako čelný představitel českého stavovského povstání byl odsouzen v roce 1621 k doživotnímu žaláři a ztrátě statků. Podle pověsti stačil ještě před svým uvězněním ukrýt ve vlašimském zámku ohromný poklad. V průběhu dalších staletí se na vlašimském zámku vystřídaly další významné šlechtické rody, mezi jinými páni z Talenberka či hrabata z Weissenwolfu. V roce 1744 zakoupili vlašimské panství knížata z Auerspegu, v jejichž vlastnictví byl až do roku 1945. Auerspergové přestavěli zámek v klasicistním duchu a ten tak získal svou dnešní podobu. Po roce 1945 byl zámek zestátněn a sloužil nejrůznějším účelům. Od roku 1988 sídlí v jeho severním a západním křídle Muzeum Podblanicka.

Zámecký park, ve kterém se zámek nachází, byl založen na místě bývalé obory a zámecké zahrady v údolí řeky Blanice v roce 1775 knížetem Karlem Josefem Auerspergem. Pod vlivem romantismu postupně vznikl během 18. a 19. století přírodně krajinářský park doplněný množstvím romantických staveb a zákoutí, z nichž se do dnešních dnů dochoval Čínský pavilon, Starý hrad či socha Samsona. Svou rozlohou 75 ha patří dodnes k největším v Čechách.

Prostory zámku
V prvním patře západního křídla zámku je prezenčně zpřístupněna badatelská knihovna. V severním křídle zámku je obřadní síň Městského úřadu a pro prezentaci výstav jsou zde využívány tři na sebe navazující sály - největší upoutá rokokovými nástěnnými malbami a nejmenší, tzv. kulatý salónek, je zdoben bílým renesančním štukem s loveckými motivy. Obdobný štukový dekor se nachází i v pokladně muzea. Schodiště do druhého patra je vyzdobeno barokními sochami sv. Tekly, známější jako alegorie Čechie, a sv. Barbory. Druhé patro nás uvítá pohledem na Velký Blaník se spícími rytíři, malebnou ukázkou lidové tvořivosti, prací pana Kupsy z Rataj z třicátých let 20. století. V severním křídle se nachází sál pro přednášky a koncerty s kapacitou 80 míst. Ve věži je kaple s dochovanými stropními malbami a renesančními štuky.

ZDROJ www.muzeumpodblanicka.cz

Parkování
U budovy zámku.

Dostupnost
Vlašim leží asi 19 km JV od města Benešov. Město Vlašim je dostupné vlakem - Trať č. 222 Benešov u Prahy - Trhový Štěpánov. Má velmi dobré autobusové spoje i s Prahou. Zámek leží asi 800 m od vlakové stanice, cca 200 m od Husova náměstí, kde je také možnost parkovat.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
119 m VLAŠIM
9,2 km DIVIŠOV
Historické zajímavosti
8,9 km ZÁMEK JEMNIŠTĚ
Technické zajímavosti
7,4 km ROZHLEDNA VELKÝ BLANÍK U VLAŠIMI
Kultura
41 m MUZEUM PODBLANICKA VE VLAŠIMI
1,7 km HVĚZDÁRNA VLAŠIM
8,5 km ZÁMEK LOUŇOVICE POD BLANÍKEM
Sport
7,4 km DOLEJŠÍ RYBNÍK
Obchod a služby
44 m INFORMAČNÍ CENTRUM - VLAŠIM
8,9 km INFORMAČNÍ CENTRUM - JEMNIŠTĚ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz