Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Turistika - Slovácko a Bílé Karpaty - Turistické stezky - Hodonín (Hodonín) - STEZKA T. G. MASARYKA V HODONÍNĚ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

STEZKA T. G. MASARYKA V HODONÍNĚ

Místo:Hodonín
GPS:48°50'57,384"N, 17°7'41,995"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Hlavní značenou pěší trasou v okolí Hodonína a zároveň i v bývalém okrese Hodonín je červeně značená trasa T. G. Masaryka, která spojuje rodiště prvního československého prezidenta s místy v okolí, která jsou spojena s jeho mládím. Značená trasa v délce 58,5 km probíhá značnou částí bývalého okresu Hodonín, přechází u Terezína na území bývalého okresu Břeclav a končí v Hustopečích, odkud pocházela matka TGM a kde jsou oba rodiče Masaryka pohřbeni. Popsána bude pouze ta její část, která probíhá bývalým hodonínským okresem.

Délka trasy:
58,5 km

Vhodná pro: pro pěší, s částečným využitím dopravy vhodná pro celou rodinu; nebezpečné úseky (přechod přes rychlostní komunikaci)

Značení:
červena TZ

Popis trasy:
Začátek trasy je na Masarykově náměstí v Hodoníně, odkud trasa vede k místu, kde stával rodný Masarykův dům, což je asi 100 metrů od začátku trasy po ulici Dobrovolského. Průčelí školní budovy, která tu dnes stojí, je opatřeno pamětní plastikou s reliéfní podobou prezidenta. Cesta pak pokračuje ulicemi města k Mírovému náměstí a k Národní třídě k budově Galerie výtvarného umění, což je již nedaleko nádraží ČD. Proti Galerii stojí socha T. G. Masaryka. Trasa vede k nádraží (1,5 km od začátku trasy).

V areálu nádraží trasa pokračuje podchodem pod nádražím do městské části Bažantnice a touto čtvrtí k zoologické zahradě za Červenými domky (4 km). Za ZOO červená značka přetíná dálniční přivaděč a zavede nás k textačnímu místu Černé blato na křižovatce značených cest (4,5 km). Pokračuje lesním dubovým komplexem ke studni Ilčíčka a k myslivně Zbrod (8,5 km). Zde křižuje železnici a silnici Hodonín-Mutěnice a lesem a mezi rybníky (sídliště vodního ptactva i nedávno přistěhovaných bobrů) nás přivede k železniční stanici Mutěnice (12 km), resp. do středu obce k autobusové zastávce (13 km). Pokud nám dávka kilometrů postačí, můžeme se vrátit do Hodonína a třeba v příštím vhodném termínu pokračovat po Stezce TGM dále.

Červená trasa pokračuje dále ze středu Mutěnic do lesa Dolní Kapánsko k rozcestí značených cest (15 km). Zdejší lesy dostaly jméno po zaniklé obci, na niž upomínají zplanělé stromy, keře i květiny v místech, kde dříve existovala. Přes Horní Kapánsko s dalším rozcestím (16,5 km) se dostaneme kopcovitým lesním terénem do další vinařské obce Čejkovic (autobusová zastávka, 22 km). V této obci prožil Masaryk většinu svých raných dětských let. Má tu kromě pomníku i pamětní síň, zřízenou z domu uprostřed obce blízko staré školy, v němž s rodiči a sourozenci bydlel v letech 1856-62. I čejkovické vinné sklepy s celkovou délkou 650 m, v nedávné době zrekonstruované. Po eventuelním posezení můžeme odjet autobusovou linkou do Hodonína.

Pokud dáme přednost přesunu vlakem, můžeme pokračovat po červené značce do Čejče (nádraží 28,5 km), resp. k zastávce autobusu uprostřed obce (29,5 km). Cesta vede kopcovitým terénem s vinohrady kolem přírodní památky Čejkovické Špidláky a rybníčku k silnici a po ní k železniční stanici. V Čejči se učil mladý Masaryk v letech 1864-6 kovářem. Připomíná to pamětní deska za vstupní branou do soukromého statku a druhá na domě č. 56, kde Masarykovi bydleli. Dnes už je málo známo, že v bývalém městečku Čejči byly v 18. a 19. století lázně Heliga, využívající sirný pramen stejného jména. Ten je nedaleko nádraží doposud zachován a vede k němu odbočka od červené značky. Vlakem i autobusem je z Čejče dobré spojení do Hodonína.

Stezka T. G. Masaryka vede dále z Čejče do Terezína (32,5 km). To je už na hranicích bývalého okresu Hodonín i na okraji mapy KČT č. 91. Obec byla založena až r. 1774 a pojmenována po císařovně Marii Terezii. Spojení do Hodonína je z ní možné jen autobusovou linkou, neboť železniční trať z Čejče do Ždánic, která přes Terezín vedla, byla již zrušena.ZDROJ INFORMACÍ: Město Hodonín


V okolí 10 km najdete

Města a obce
105 m HODONÍN
8,0 km DUBŇANY
8,4 km RATÍŠKOVICE
9,4 km MUTĚNICE
9,4 km SUDOMĚŘICE
9,6 km MORAVSKÁ NOVÁ VES
Historické zajímavosti
9 m MARIÁNSKÝ SLOUP V HODONÍNĚ
25 m FARNÍ KOSTEL SV. VAVŘINCE V HODONÍNĚ
99 m RADNICE V HODONÍNĚ
276 m ZÁMEČEK V HODONÍNĚ
306 m SOCHA SV. ANNY V HODONÍNĚ
955 m SOCHA SV. VENDELÍNA V HODONÍNĚ
2,5 km MĚSTSKÝ HŘBITOV V HODONÍNĚ
SOCHA T. G. MASARYKA V HODONÍNĚ
[Další... (1)]
Přírodní zajímavosti
1,9 km HODONÍNSKÉ PARKY
2,3 km PŘÍRODNÍ PAMÁTKA OČOVSKÉ LOUKY V HODONÍNĚ
3,1 km RYBNÍKY A ŘEKA MORAVA V HODONÍNĚ
4,5 km PŘÍRODNÍ REZERVACE STUPAVA V HODONÍNĚ
Kultura
24 m GALERIE ORIGINÁLŮ HODONÍN
223 m VÝSTAVNÍ SÁL EVROPA - HODONÍN
271 m KINO SVĚT V HODONÍNĚ
298 m MASARYKOVO MUZEUM V HODONÍNĚ
395 m DŮM KULTURY HODONÍN
415 m KAPLE SV. KŘÍŽE - GALERIE KAPLIČKA V HODONÍNĚ
453 m MĚSTSKÁ KNIHOVNA HODONÍN
453 m GALERIE VEDNEVNOCI HODONÍN
[Další... (4)]
Turistika
18 m TURISTICKÁ TRASA HODONÍN - MIKULČICE - VALY
33 m TURISTICKÁ TRASA PODÉL ŘEKY MORAVY V HODONÍNĚ
877 m TURISTICKÁ TRASA HODONÍN - VĚTRNÝ MLÝN U ST. PODDVOROVA
2,7 km TURISTICKÁ TRASA HODONÍN - VLKOŠ NAPŘÍČ HODONÍNSKOU DOUBRAVOU
Lázně
1,9 km LÁZNĚ HODONÍN
Sport
541 m KOUPALIŠTĚ TEZA V HODONÍNĚ
612 m KRYTÝ BAZÉN TEZA V HODONÍNĚ
1,3 km CENTRUM VODNÍ TURISTIKY - PŘÍSTAVIŠTĚ U JEZU V HODONÍNĚ
2,1 km STADION U ČERVENÝCH DOMKŮ - HODONÍN
4,0 km PAINTBALLPARK HODONÍN
7,7 km KOUPALIŠTĚ DUBŇANY
ZIMNÍ STADION HODONÍN
Obchod a služby
657 m INFORMAČNÍ CENTRUM - HODONÍN
9,4 km RELAX CENTRUM SLUNEČNICE MUTĚNICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz