Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Ostravsko, Opavsko a poodří - Štěpánkovice - ŠTĚPÁNKOVICE


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ŠTĚPÁNKOVICE

Negarantovaná informace
Adresa:Obecní úřad, Slezská 520, 74728 Štěpánkovice
Telefon:+420 553 675 122
Fax:+420 553 675 476
Email:obec(zavináč)stepankovice(tečka)cz
Odpovědná osoba:starosta : Mgr. Jan Katolický
Pro detail klikni
Zobrazení na mapě

Fotografie (6)[Zobrazit náhledy]

Štěpánkovice leží v hlučínské pahorkatině mírně zvlněné krajině severního předhůří posledních výběžků Nízkého Jeseníku, v nadmořské výšce 270 m. n. m. Obec je vzdálena 10 km od polských hranic a 13 km od města Opava. Součástí obce je osada Svoboda a od roku 1958 i Bílá Bříza.
Správní území obce má výměru 1253 ha. Obec má 3100 obyvatel.

:: MAPA ::

Dosažitelnost

  • Silnice: státní silnice I. třídy číslo 467.
  • Autobusová doprava : linky Ostrava, Opava, Hlučín, Kravaře, Chuchelná.
  • Železniční doprava : trať č. 318 Kravaře ve Slezsku - Chuchelná

Historie obce
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1265, kdy ves získal Herbert z Fulštejna. Štěpánkovice prošly řadou změn. Původně patřily ke knížectví opavskému země slezské. Tím také byly součástí koruny české. V osudném roce 1742, po prohrané 1. slezské válce, byla oblast hlučínkska odtržena od koruny české a přičleněna k Prusku, do kraje hlubčického, později ratibořského. Teprve v roce 1920 se vrátila celá tato oblast a s ní i Štěpánkovice k území Československé republiky. V říjnu 1938 byla obec obsazena Němci. Stala se součástí Staré říše - altreichu a muži museli narukovat k německé armádě. Obec byla osvobozena 16. dubna 1945.

V 60. letech došlo k výraznému rozvoji obce. Byl postaven kulturní dům, zdravotní středisko, nákupní středisko a v 80. letech nová škola. Od roku 1989 po "Sametové" revoluci byla ukončena výstavba veřejného vodovodu, zahájena plynofikace, telefonizace, začal intenzívní rozvoj soukromého podnikání.

Znak a prapor byl obci udělen teprve v roce 1995 předsedou parlamentu ČR. V černozlatě čtvrceném štítě je kolo sv. Kateřiny v opačných barvách. Svaté Kateřině je zasvěcen i farní kostel.

Památky, kultura a sport
Farní kostel je původní stavba z roku 1756, ta byla nahrazena novostavbou s historizujícím vybavením. Na hlavní ulici se dochoval špýchar (srubek) z první poloviny 18. století. Tato kulturní památka dala název i místnímu folklórnímu souboru.

Součástí obce je známý velkostatek Albertovec, kde byla odchována řada špičkových závodních koní. Na Albertovci se můžete ubytovat v hotelu, stravování je zajištěno v místních restauracích.

V místní hospodě "U Honka" je v patře přístup na internet.

Z obce lze vyjet na krásné výlety do blízkého okolí. Můžete navštívit nedaleké zámky v Kravařích, Raduni, Hradci nad Moravicí nebo okresní město Opava, do kterého je výborné vlakové i autobusové spojení.

Vhodné terény umožňují věnovat se aktivní cykloturistice a koupat se můžete v přírodním koupališti vzdáleném 5 km.V okolí 10 km najdete

Sport
HŘEBČÍN ALBERTOVEC VE ŠTĚPÁNKOVICÍCH
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
:-) The best village of the world!!!!!
05.04.2009, :-) (89.29.80.4)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz