Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Orlické hory a podhůří - Hrady, zámky a zříceniny - Lanškroun - ZÁMEČEK U RUDOLTIC V LANŠKROUNĚ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEČEK U RUDOLTIC V LANŠKROUNĚ

Negarantovaná informace
Místo:Rudoltice
GPS:49°54'7,260"N, 16°34'57,470"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (2)[Zobrazit náhledy]

V r. 1684 se stal majitelem lanškrounského panství Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna, který si dal postavit na návrší mezi Lanškrounem a Rudolticemi nový barokní zámek. Plány na stavbu vypracovali a vlastní průběh stavebních prací řídili italští architekti Domenico Martinelli a Antonio Salla. Stavba probíhala v l. 1698 - 1712. Nový zámek byl třípatrový a byl založen na půdoryse ve tvaru písmene H.
Z hlavního průčelí vystupovaly mohutné věžovité výstupky. V interiéru bylo v každém patře 14 sálů zdobených barokní štukou a nástěnnými malbami. Okolí zámku bylo změněno v rozsáhlý park.

V r. 1714 však zámek vyhořel. Byl sice nouzově opraven, ale v r. 1756 jej dal Josef Václav z Lichtenštejna zbořit. Z celé stavby se zachovala jen průčelní část pravého bočního výstupku, dnešní třípatrová věž se zaobleným jihozápadním nárožím, rozsáhlé sklepy a části základových zdí.

Zbytek zámku byl v r. 1802 opraven a změněn v hostinec. Sklepy byly využity pro potřeby lichtenštejského pivovaru v Lanškrouně.
V r. 1848 byl vykácen zámecký park a později nahrazen lesním porostem. Jako příslušenství lanškrounského pivovaru zůstalo torzo zámku majetkem Lichtenštejnů až do r. 1945 a sloužilo jako hostinec.

Návrší nad Rudolticemi, na němž jsou zbytky zámecké budovy, se nazývá Zámecký vrch. Zachovalá věž má v každém patře jednu malou a jednu velkou místnost. Patra jsou navzájem propojena šnekovitým schodištěm.

V r. 1945 přešel objekt do vlastnictví státu. Byl změněn v zemědělskou usedlost a přidělen soukromému majiteli.
Od roku 1969 je majetkem města Lanškroun. zdroj: Mgr. Miloš Krejčí


V okolí 10 km najdete

Města a obce
2,3 km LANŠKROUN
3,4 km LUKOVÁ
3,7 km DAMNÍKOV
4,2 km SÁZAVA
4,3 km ŽICHLÍNEK
5,8 km LUBNÍK
6,7 km ANENSKÁ STUDÁNKA
7,7 km TŘEBOVICE
[Další... (4)]
Historické zajímavosti
1,6 km SPOLEČENSKÝ DŮM V LANŠKROUNĚ
2,1 km KOSTEL SV. MAŘÍ MAGDALENY V LANŠKROUNĚ
2,2 km MĚŠŤANSKÝ PIVOVAR V LANŠKROUNĚ
2,3 km MARIÁNSKÝ SLOUP V LANŠKROUNĚ
2,4 km RENESANČNÍ RADNICE - LANŠKROUN
2,4 km KAŠNA S DELFÍNY V LANŠKROUNĚ
2,5 km SLOUP SE SOCHOU MADONY V LANŠKROUNĚ
2,5 km KOSTEL SV. VÁCLAVA V LANŠKROUNĚ
[Další... (6)]
Přírodní zajímavosti
1,9 km LANŠKROUNSKÉ RYBNÍKY
2,8 km PŘÍRODNÍ PARK "LANŠKROUNSKÉ RYBNÍKY"
3,0 km EDUARDŮV PRAMEN
Technické zajímavosti
9,2 km ROZHLEDNA LÁZEK U LANŠKROUNU
Kultura
2,1 km KINO LANŠKROUN
2,4 km MĚSTSKÉ MUZEUM NA ZÁMKU - LANŠKROUN
2,5 km MĚSTSKÁ KNIHOVNA LANŠKROUN
9,1 km PRŮMYSLOVÉ MUZEUM MLADĚJOV NA MORAVĚ
9,7 km MĚSTSKÉ MUZEUM ČESKÁ TŘEBOVÁ
Turistika
2,2 km NAUČNÁ STEZKA - LANŠKROUNSKÉ RYBNÍKY
8,3 km NAUČNÁ STEZKA ÚDOLÍM SKUHROVSKÉHO POTOKA
Obchod a služby
2,4 km INFORMAČNÍ CENTRUM - LANŠKROUN
9,7 km TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM ČESKÁ TŘEBOVÁ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Od r. 2004 má Zámeček nové majitele, kteří se konečně opravdu pustili s velkým nasazením do nutných oprav a úprav. 7.7.2007 byla zámecká věž zpřístupněna, od té doby se do dnešního dne přišlo podívat na Zámeček kolem 8000 návštěvníků, ve vyčištěných a osvětlených sklepeních se vloni už i zpívalo, letos je tam do konce srpna instalována výstava velkoplošných fotografií. Ve věži kam se návštěvníci dostanou po 110 nových schodech si mohou prohlédnout fotodokumentaci historie stavby, současného dění i plány do budoucnosti. Připravuje se výstavka - Lanškroun a okolí v minulosti- Od 31.5. bude zahájena letní sezona, u Zámečku bude zařízeno na nově vybudované venkovní terase posezení i občerstvení a hlavně to tolik postrádané "TOČENÉ OROSENÉ" Návštěvníci zároveň uvidí nově odhalené pískovcové bloky spodní části bývalého zámku. Zámeček je možno si prohlédnout během celého roku, v létě bude otevřeno pravidelně PÁ-14-18 SO a NE 10-18 v červenci a srpnu ještě ve ST 14-18 Prohlídku je možno si domluvit také na tel. 776 642 277 ráda Vás provedu. Prostě ZÁMEČEK ZNOVU OŽIL. Nejbližší akce - 24.5.08 se pořádá 27 ročník BĚHU DO ZÁMECKÉHO VRCHU a DĚTSKÝ DEN prezentace dětí od 8.30 - 9.25 stánky s občerstvením a pivem budou před Zámečkem.
08.05.2008, kastelánka na Zámečku (78.136.172.78)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz