Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Moravský kras a Blansko - Hrady, zámky a zříceniny - Křtiny - ZÁMEK KŘTINY


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK KŘTINY

Negarantovaná informace
Místo:679 05 Křtiny
Telefon:+420 724 946 162
Email:recepce(zavináč)zamek-krtiny(tečka)cz
WWW:http://www.zamek-krtiny.cz
GPS:49°17'49,880"N, 16°44'31,666"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (2)[Zobrazit náhledy]

První dochované zmínky o Křtinách jsou z roku 1237, avšak historie sahá až k příchodu moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděje v 9. století, což dokazuje vlastní název městyse. Objekt zámku ve Křtinách, bývalá rezidence premonstrátů z brněnských Zábrdovic, je památkou zapsanou ve Státním seznamu kulturních památek České republiky, a to společně se zdejším kostelem Jména Panny Marie. Celý komplex je spjat s českým stavitelem a architektem italského původu Janem Blažejem Santini – Aichlem (1677–1723). Podle jeho projektu byl na tradičním duchovním místě v letech 1718–1750 postaven barokní chrám, svou výzdobou venkovních zdí již přecházející do stylu rokoko. Na vnitřní úpravě se podíleli tehdejší přední moravští umělci, zejména Jan Jiří Etgens a Ondřej Schweigel. Santiniho chrám byl vystavěn na místě dvou původních kostelů – románského (zvaný český) a gotického (německý).

Křtinský klášter prožil svoji největší slávu ve 2. polovině 18. století, záhy po vysvěcení kostela. Brzy ale následovalo zrušení císařem Josefem II. Kostel dále slouží církvi, ale klášterní majetek se prodává. A tak přicházejí noví majitelé – Dietrichsteinové, po nich Bubnové z Litic a Tauberové. V roce 1894 získává křtinský zámek Jan II. z Liechtensteinu, hodlá ho opravit a darovat obci na školu či nemocnici. Křtiny se však obávají velkých nákladů a dar nepřijímají, bydlí zde potom pouze lékař.

V roce 1923, při převzetí liechtensteinského adamovského statku Vysokou školou zemědělskou v Brně, dochází současně i k předání křtinského zámku této předchůdkyni Mendelovy univerzity v Brně. Zámek nadále slouží jako zázemí lékaře, během 2. světové války využívá zdejší ubytovací kapacitu německá armáda. Teprve od 50. let minulého století je objekt používán při praktické výuce na školním statku. Provádějí se různé účelové stavební úpravy a opravy, ale celkově zámek chátrá. Na začátku 80. let XX. století VŠZ v Brně předává zámek zcela do správy Školního lesního podniku Křtiny, neboť již od roku 1967 je sídlem ústředí podniku (do roku 1996).

Od roku 1994 zámek prochází rozsáhlou opravou. Nejprve jsou sanovány krovy a obnovena střešní krytina, aby se zamezilo zatékání vody, poté se v roce 1997 přikračuje k rekonstrukci jižního křídla. Do konce roku 2001 je zde zbudována nová kuchyně, restaurace a soudobě vybavený audiovizuální výukový sál. Zrekonstruován je sál společenský. Poté se pokračuje v generální opravě a přestavbě hlavní budovy. V listopadu 2008 je zkolaudována zbývající část zámku – severní křídlo. Ve dvou podlažích vznikly ubytovací prostory (23 dvoulůžkových pokojů), nová kuchyně s restaurací, v přízemí prostor pro případné informační centrum a víceúčelové místnosti (učebny). Poté se rekonstrukční práce soustřeďují na obnovu fasády a úpravu bezprostředního okolí zámku. Jsou zdárně dokončeny a 14. 12. 2010 je zcela obnovený zámek slavnostně předán do užívání jak akademické obci, tak široké veřejnosti.

Veřejnost se běžně může dostat na zámek při pořádaných akcích: konference, koncerty, výstavy, plesy, při využití ubytování a restauračního zázemí při osobních oslavách a příležitostech.

PROHLÍDKA

Zámek není otevřen během roku k prohlídkám s průvodcem. Na požádání Vás však provedeme.

DOSTUPNOST

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: Křtiny jsou 11 km JV od Blanska
  • Pěšky: křižovatka turistických tras z širokého okolí, propojení s CHKO Moravský kras
  • Na kole: cyklotrasa 5081


V okolí 10 km najdete

Města a obce
94 m KŘTINY
1,6 km HABRŮVKA
4,2 km KANICE
4,8 km OCHOZ U BRNA
5,4 km JEDOVNICE
6,3 km ADAMOV
6,6 km OLOMUČANY
7,3 km VILÉMOVICE
[Další... (2)]
Historické zajímavosti
84 m CHRÁM PANNY MARIE KŘTINY (NKP)
6,3 km KOSTEL SV. BARBORY V ADAMOVĚ
7,8 km ZŘÍCENINA NOVÉHO HRADU U BLANSKA
8,5 km ZBYTKY HRADU OBŘANY U MORAVSKÉHO KRASU
8,9 km ZBYTKY HORÁKOVSKÉHO HRADU U OBCE MOKRÁ-HORÁKOV
Přírodní zajímavosti
1,5 km JESKYNĚ VÝPUSTEK V MORAVSKÉM KRASU
3,6 km JESKYNĚ BÝČÍ SKÁLA U ADAMOVA
3,6 km NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ PAMÁTKA BYČÍ SKÁLA V MORAVSKÉM KRASU
4,7 km JOSEFOVSKÉ ÚDOLÍ V MORAVSKÉM KRASU
6,0 km ÚDOLÍ ŘÍČKY V MORAVSKÉM KRASU
6,0 km PŘÍRODNÍ PAMÁTKA ÚDOLÍ ŘÍČKY V MORAVSKÉM KRASU
6,1 km NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ PAMÁTKA JESKYNĚ PEKÁRNA V MORAVSKÉM KRASU
6,7 km LAŽÁNECKÝ ŽLEB V MORAVSKÉM KRASU
[Další... (5)]
Technické zajímavosti
4,7 km STARÁ HUŤ U ADAMOVA
5,0 km ALEXANDROVA ROZHLEDNA U ADAMOVA
Kultura
2,4 km ARBORETUM KŘTINY
4,2 km MUZEUM V RUDICÍCH
5,5 km ARBORETUM ŘÍCMANICE
6,5 km MUZEUM - TRADIČNÍ OLOMUČANSKÁ KERAMIKA
7,8 km MUZEUM TRADIČNÍHO BYDLENÍ A PERLEŤÁŘSTVÍ V SENETÁŘOVĚ
Turistika
5,5 km NAUČNÁ STEZKA JOSEFOVSKÉ ÚDOLÍ V MORAVSKÉM KRASU
Sport
756 m KOUPALIŠTĚ KŘTINY
5,5 km KOUPALIŠTĚ ŘÍCMANICE
8,5 km LANOVÁ DRÁHA MACOCHA
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz