Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Hradecko a Podzvičínsko - Památná místa a zajímavosti - Hořice - STARÝ A NOVÝ HŘBITOV NA VRCHU GOTHARD V HOŘICÍCH


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

STARÝ A NOVÝ HŘBITOV NA VRCHU GOTHARD V HOŘICÍCH

Negarantovaná informace

Východně od hořického náměstí vystupuje nevysoký vrch Gothard (353 m n. m.), který byl kdysi posvátným místem. Dnes je častým cílem vycházek a zároveň i místem posledního odpočinku hořických obyvatel. Starý hřbitov vznikl kolem původního kostelíka sv. Gotharda, založeného strahovskými premonstráty ve 12. století. Do dnešní podoby byl přestavěn v 18.století. Na starém hřbitově je i řada vojenských pomníků padlých v bitvě u Sadové v roce 1866.

Nedaleko Starého hřbitova se nachází Nový hřbitov, jehož portál patří k nejzajímavějším dílům hořického sochařství. V letech 1892 - 1905 jej vytvořila hořická sochařsko-kamenická škola podle návrhu Antonína Cechnera a Bohuslava Moravce. Je zdoben plastikami Mořice Černila a Quida Kociána. Mohutná novorenesanční stavba z hořického pískovce náleží mezi nejkrásnější na světě. Na blízkém tvrzišti se nachází první pomník Jana Žižky z Trocnova, dílo Pavla Jiříčka. Stojí na místě, odkud slepý vojevůdce v roce 1423 řídil vítěznou bitvu.


ZDROJ INFORMACÍ: www.czecot.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
HOŘICE V PODKRKONOŠÍ
Historické zajímavosti
BUDOVY NA NÁMĚSTÍ JIŘÍHO Z PODĚBRAD V HOŘICÍCH
CHRÁM NAROZENÍ PANNY MARIE V HOŘICÍCH
Technické zajímavosti
MASARYKOVA VĚŽ SAMOSTATNOSTI V HOŘICÍCH
Kultura
GALERIE PLASTIK NA VRCHU GOTHARD V HOŘICÍCH
MĚSTSKÉ MUZEUM HOŘICE
SOCHAŘSKÉ SYMPOSIUM V HOŘICÍCH
Turistika
Z HOŘIC PŘES LIBÍN DO KONECCHLUMÍ
Sport
KOUPALIŠTĚ DACHOVY U HOŘIC
SPORTOVNÍ CENTRUM - HOŘICE
Obchod a služby
INFORMAČNÍ CENTRUM - HOŘICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz