Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Kultura - Vysočina - Zoologické a botanické zahrady - Jihlava - ZOO JIHLAVA


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZOO JIHLAVA

Negarantovaná informace
Adresa:Březinovy sady 10, 586 01 Jihlava
Telefon:+420 567 301 797
Fax:+420 567 573 728
Email:jizoo(zavináč)zoojihlava(tečka)cz
WWW:http://www.zoojihlava.cz
GPS:49°23'48,450"N, 15°35'47,710"E
Odpovědná osoba:ředitelka: Ing. Eliška Kubíková
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (11)[Zobrazit náhledy]

Město Jihlava leží uprostřed romantické krajiny Českomoravské vrchoviny. Osou území města je řeka Jihlava, která do města vstupuje na svém 146 km, na území města přibírá zprava říčku Jihlávku. V malebném údolí řeky Jihlávky začalo vznikat výletní místo pro občany města. Nejstarší část nazvaná Malým Heulosem vznikla osázením prudké stráně již v roce 1824, později přibyl Velký Heulos. Od r. 1945 byly přejmenovány na Březinovy sady. Právě zde začal v roce 1957 z iniciativy několika místních nadšenců vznikat zookoutek.

O vybudování prvních expozic ptactva, které vzbudily velký ohlas veřejnosti, se zasloužil tehdejší inspektor kultury národního výboru Oldřich Vávra. Současná specializace na kočkovité šelmy snad začala již v době, kdy hostující cirkus nabídl k odprodeji pár lvů i s maringotkou. Další šelmou byl medvěd, který na Barrandově skončil svoji „filmovou kariéru“ a později i jeho družka.

Tím začal bouřlivý rozvoj zařízení. Pod vedením Jindřicha Weise byl postaven medvědinec, velké voliéry pro dravce, rybník pro vodní ptactvo a ohrady pro kopytníky, které kromě poníků obsadili jaci a velbloudi. Zookoutek se bohužel dostal pod správu Parku kultury a oddechu. V roce 1960 se jeho vedoucím stal Josef Vitásek, pod jehož vedením byla vybudována síť jednoduchých klecí, pavilon opic a pavilon šelem. Když však v roce 1966 zemřel, zůstalo zařízení rok bez vedení a jeho stav se zhoršoval. Chyběla atraktivní zvířata, peníze i návštěvníci.

Na podzim roku 1967 přišel do zookoutku ze ZOO v Dvoře Králové nad Labem ředitel Vladislav Jiroušek. Krátce poté však rozhodla rada města o likvidaci zookoutku. Téměř zázrakem se v poslední chvíli podařilo toto rozhodnutí zvrátit. Byla vypracována první studie rozvoje ZOO. Započalo se s rekonstrukcí stávajícího zařízení a přibývaly nové druhy zvířat. Stav ZOO se pomalu zlepšoval. Návštěvnost se z původních dvaceti tisíc zdvojnásobila. Nedaly na sebe čekat ani první chovatelské úspěchy. Postupně byly získávány i vzácnější druhy zvířat a zařízení se stávalo atraktivnějším. Pozvolna se také dařilo měnit negativní názor občanů města na existenci ZOO. V roce 1982 byl zookoutku Ministerstvem kultury udělen statut zoologické zahrady. Po patnáctiletém úsilí byl Ing. Vladislav Jiroušek jmenován jejím prvním ředitelem.

OTEVÍRACÍ DOBA

  • Letní sezóna 8.00 - 18.00 hod.
  • Mimo sezónu (duben, říjen) 9.00 - 17.00 hod.
  • Zimní sezóna 9.00 - 16.00 hod.

VSTUPNÉ

Dospělí 70 Kč
Děti 35 Kč
Důchodci, studenti 35 Kč

EXPOZICE

Návštěvnicky přístupné jsou tři pavilony: exotarium s expozicemi opic a plazů, pavilon šelem a Amazonský pavilon. Největším lákadlem pro návštěvníky stále zůstává Africká vesnice Matongo.
"ZOO bez mříží" je domovem pro více než 100 druhů exotických zvířat, včetně druhů ohrožených vyhubením. ZOO se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů.

SLUŽBY

  • Občerstvení v letní restauraci, cukrárně a baru.
  • Butik nabízí upomínkové předměty.
  • Dětský koutek.
  • Možnost jízdy vláčkem.
  • Množství laviček a parková úprava.
  • Informační systém.
  • Možnost fotografování.

BARIÉRY

Bezbariérový přístup v celém areálu.

DOSTUPNOST

ZOO leží v malebném údolí řeky Jihlávky. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to v bezprostřední blízkosti centra města, cca 10 minut pěší chůze. Příjezd - z Masarykova náměstí Brněnskou ulicí přes starý Brněnský most na centrální parkoviště, nebo od letního kina. Městem vede cyklotrasa 162 Jihlava 1 - Třebíč náměstí a modře značená turistická trasa.

Centrální parkoviště přímo u areálu, neplacené, v rámci vstupného, kapacita cca 250 aut. Také pro autobusy.

ZDROJ www.zoojihlava.cz.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
452 m JIHLAVA
7,1 km PŘÍSEKA
8,1 km LUKA NAD JIHLAVOU
Historické zajímavosti
289 m KOSTEL SV. JAKUBA MLADŠÍHO S VYHLÍDKOVOU VĚŽÍ V JIHLAVĚ
7,4 km HRAD PŘÍSEKA - MUZEUM AUTÍČEK
MĚSTSKÉ HRADBY V JIHLAVĚ
JIHLAVA – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
ŽIDOVSKÝ HŘBITOV V JIHLAVĚ
KOSTEL POVÝŠENÍ SV. KŘÍŽE V JIHLAVĚ
HRANIČNÍ KAMENY V JIHLAVĚ
PAMÁTNÍK KRÁLOVSKÉ PŘÍSAHY V JIHLAVĚ
Technické zajímavosti
HISTORICKÉ MĚSTSKÉ PODZEMÍ V JIHLAVĚ
BRÁNA – VYHLÍDKOVÁ VĚŽ V JIHLAVĚ
Kultura
477 m DŮM GUSTAVA MAHLERA V JIHLAVĚ
550 m MUZEUM VYSOČINY JIHLAVA
7,6 km KINO PANORAMA LUKA NAD JIHLAVOU
8,0 km MUZEUM LUKA NAD JIHLAVOU
HORÁCKÉ DIVADLO V JIHLAVĚ
Sport
1,8 km VODNÍ RÁJ JIHLAVA
4,0 km SKYDIVE JIHLAVA
4,7 km SKI AREÁL ŠACBERK
7,7 km KOUPALIŠTĚ LUKA NAD JIHLAVOU
8,8 km SKI LUKA NAD JIHLAVOU
Obchod a služby
8,0 km INFORMAČNÍ CENTRUM - LUKA NAD JIHLAVOU
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz