Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Český les, Chodsko a Stříbrsko - Horšovský Týn - HORŠOVSKÝ TÝN


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

HORŠOVSKÝ TÝN

Negarantovaná informace
Adresa:náměstí Republiky 52, 346 01 Horšovský Týn-Město
Telefon:+420 379 415 111
Email:posta(zavináč)muht(tečka)cz
GPS:49°31'47,427"N, 12°56'37,377"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Malebné městečko Horšovský Týn se nachází v krásném kraji západních Čech. Od roku 1982 patří mezi městské památkové rezervace. Dochoval se zde téměř nedotčený urbanistický celek budov, v němž lze sledovat architektonický a umělecký vývoj od rané gotiky až k pozdnímu baroku. Zajímavý je také svým vztahem k bývalému hradu, dnes zámku ve stylu severoitalské renesance.

Řadové měšťanské domy na náměstí Republiky a v přilehlých ulicích vytvářejí typickou ukázku lidové architektury Horšovského Týnu. Původně gotické domy byly totiž v 18. století na průčelích zdobeny převážně volutovými štíty se štukovou ornamentikou, tedy ve stylu lidového baroka. Dalšími významnými památkami jsou například mimořádná stavba rané české gotiky kaple Nejsvětější Trojice, barokně upravený kostel sv. Petra a Pavla nebo pozdně gotická radnice upravená do renesančního slohu. Městské opevnění připomíná Branka v jihovýchodním cípu náměstí. Souvislý pás hradeb se zachoval na severní straně náměstí a je dobře vidět ze zámeckého parku.

Ukázkou vrcholné gotiky, která však stojí mimo vlastní historické jádro města, je kostel Sv. Apolináře na Husově náměstí. Nedaleko kostela se nachází historicky cenná jednopatrová renesanční stavba bývalého arciděkanství. Vzhled města uzavírá komplex kapucínského kláštera z let 1650-1654, kterému vévodí kostel sv. Víta, Václava a Vojtěcha.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
4,6 km BLÍŽEJOV
5,3 km MECLOV
5,7 km KŘENOVY
7,3 km BUKOVEC
7,7 km MILAVČE
8,0 km MÍŘKOV
8,3 km ČEČOVICE
8,5 km CHRASTAVICE
[Další... (4)]
Historické zajímavosti
100 m HRAD A ZÁMEK HORŠOVSKÝ TÝN (NKP)
6,8 km MILAVEČSKÉ MOHYLY
HORŠOVSKÝ TÝN – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
Kultura
124 m KINO HORŠOVSKÝ TÝN
5,8 km NEJMENŠÍ MUZEUM ČR V KŘENOVECH
9,7 km ŠPÝCHAR - MUZEJNÍ EXPOZICE V OBCI DRAŽENOV
9,9 km KUMŠT DOMAŽLICE - HISTORICKÉ REPLIKY, UMĚLECKÁ ŘEMESLA
Obchod a služby
78 m INFORMAČNÍ CENTRUM - HORŠOVSKÝ TÝN
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz