Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Český les, Chodsko a Stříbrsko - Památná místa a zajímavosti - Milavče - MILAVEČSKÉ MOHYLY


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

MILAVEČSKÉ MOHYLY

Negarantovaná informace
Místo:Milavče
GPS:49°28'10,930"N, 12°57'40,960"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Milavečská kultura - kultura doby popelnicových polí v pozdní době bronzové, své jméno má podle nálezu z mohyly u obce Milaveč na Domažlicku. Průběh archeologického výzkumu milavečských mohylníků má dávnou historii. V 19. století se některé z mohyl staly i zdrojem kamene, který obsahovaly. K prvnímu cílevědomému pokusu o výzkum mohyly došlo v r. 1878. Tehdy, na vyzvání klatovského školního inspektora Nešpora, získal milavečský řídící učitel V. Záhořík několik sousedů ze vsi. Společně potom vyrazili do lesů mezi Milavčemi a Chrastavicemi. Dva dny se lopotili s průkopem mohyly a rozebíráním velkých balvanů její kamenné konstrukce. Našli však pouze několik hliněných nádob. Zájem o milavečské mohyly propukl v době, kdy zkoumání pravěkých lokalit a hledání především starožitností z bronzu se stalo určitou módní záležitostí. Ke zcela unikátním nálezům, které milavečské pohřebiště proslavily, došlo ale teprve v r. 1883.

Pro výzkum byla zvolena největší z dvanácti mohyl, položených na rozhraní milavečského a chrastavického katastru. Vyvýšenina obsahovala ve skutečnosti dva kamenné objekty. V prvním byla ukryta popelnice, chráněná kruhem svisle zasazených kamenů překrytých mohutným placákem. Druhý kamenný kužel obsahoval žárový hrob uložený v jamce a doplněný nevšedně velkou kolekcí bronzových milodarů. Nálezci byli okouzleni bronzovým mečem uloženým v rozpadlé pochvě, vyrobené ze dřeva a kůže. Nejcennější nález vydala mohyla 12. září 1883. kdy Záhořík s Langem opatrně nožem očistili a potom z půdy vyjmuli známý milavečský vozík. Na podvozku se čtyřmi koly stála nádoba z bronzového plechu, která se po vyjmutí rychle rozpadla. Již tehdy byl vozík jako významná starožitnost oceněn částkou převyšující 200 zlatých. Výjimečnost zkoumané mohyly dokresluje rovněž Langova zpráva, v níž tvrdí, že mohyla dosahovala výšky 2,50 m, průměru 20 m a bylo z ní po vykopání odvezeno 18 for křemene a 10-12 for jiných druhů kamene. Objevené starožitnosti darovali nálezci Národnímu muzeu v Praze.

Poloha
Milavče leží 5 km severně od Domažlic. Slavné milavečské pohřebiště leží v lese Zadní háje asi 20 min. západně od vsi při modré turistické značce. Skládá se ze čtyř samostatných skupin, které dohromady obsahují asi 50 mohyl. Méně známé mohyly jsou zachovány v lese Háje východním směrem od vsi. Zdejší nekropole obsahuje rovněž kolem 50 mohyl.

Více čtěte zde


V okolí 10 km najdete

Města a obce
1,6 km MILAVČE
1,8 km CHRASTAVICE
4,0 km BLÍŽEJOV
4,0 km DOMAŽLICE
4,7 km LUŽENIČKY
5,8 km NEVOLICE
6,4 km HRADIŠTĚ (DOMAŽLICE)
6,6 km DRAŽENOV
[Další... (9)]
Historické zajímavosti
4,1 km KLÁŠTERNÍ KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE - DOMAŽLICE
6,8 km HRAD A ZÁMEK HORŠOVSKÝ TÝN (NKP)
8,0 km ROUBENÉ CHALUPY - KANICE
8,6 km HRAD RÝZMBERK
Přírodní zajímavosti
9,7 km PŘÍRODNÍ REZERVACE POSTŘEKOVSKÉ RYBNÍKY
Kultura
3,8 km KUMŠT DOMAŽLICE - HISTORICKÉ REPLIKY, UMĚLECKÁ ŘEMESLA
4,0 km KINO ČAKAN A LETNÍ KINO DOMAŽLICE
4,2 km CHODSKÝ HRAD A MUZEUM CHODSKA - DOMAŽLICE
6,5 km ŠPÝCHAR - MUZEJNÍ EXPOZICE V OBCI DRAŽENOV
6,7 km KINO HORŠOVSKÝ TÝN
8,3 km KOZINŮV STATEK - ÚJEZD
8,7 km NEJMENŠÍ MUZEUM ČR V KŘENOVECH
Obchod a služby
4,0 km INFORMAČNÍ CENTRUM - DOMAŽLICE
6,8 km INFORMAČNÍ CENTRUM - HORŠOVSKÝ TÝN
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz