Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Břeclav a Pálavské vrchy - Hrady, zámky a zříceniny - Valtice - ZÁMEČEK BELVEDERE


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEČEK BELVEDERE

Negarantovaná informace
Adresa:691 42 Valtice
Telefon:+420 519 352 423 (zámek Valtice)
Email:valtice(zavináč)brno(tečka)npu(tečka)cz
WWW:https://www.zamek-valtice.cz/cs/o-zamku/le...
GPS:48°45'0,663"N, 16°45'40,933"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

HISTORIE

Zámeček Belvedere byl postaven jako zámeček s užitnou funkcí s přilehlámi bažantnicemi. Plány navrhl a schválil Joseph Hardtmuth, jenž v letech 1805 - 1812 působil ve funkci ředitele lednického stavebního úřadu. Byly vystavěny dvě postranní budovy a terén upraven do podoby anglického parku. Iluzionistickou výmalbu interiérů provedl vídeňský malíř Josef Langenhöffel. Hardtmuth byl snad inspirován stavbou z královské zahrady v Kew zvanou "The Aviary". Hrubá stavba byla zřejmě dokončena ještě za života Aloise I. Josefa, tedy krátce před rokem 1805. Úpravy okolí však probíhaly patrně i za dalšího knížete Jana Josefa I. (vládl 1805-1836). Na situačním plánu vyhotoveném Franzem Schlepem v lednu 1829 je Belvedere označen za letohrádek. Tento plán zřejmě reflektuje výsledný stav parkových a stavebních úprav. Jeden z prvních známých pohledů (ne-li vůbec první) namaloval kolem roku 1820 Ferdinand Runk. Prameny z roku 1843 zmiňují chov zlatých a stříbrných bažantů a pávů v hospodářské části zámečku. O dvacet let později je na Belvederu připomínán byt lesníka. V okolí Belvederu nastaly v první polovině 70. let 19. století zásadní změny.

V letech 1892–1893 měl v Belvederu ve dvou místnostech přiléhajících k hlavnímu sálu svůj ateliér malíř a fotograf baron Raimund Stillfried, který zde restauroval obrazy nacházející se v liechtensteinsteinském majetku. Baron v zámečku též bydlel. Dne 5. února 1894 však objekt částečně vyhořel a baron byl nucen požádat knížete o přidělení jiného bytu. Jan II. Povolil Stillfriedovi zařízení nového bytu ve starém traktu ženského kláštera ve Valticích. Plány na obnovu Belvederu byly vyhotveny v roce 1895. Krov a střecha byly vyměněny v roce 1896. Materiál dodala firma Schifer-Bergbau-Actien-Geselschaft in Olmütz. Práce na renovaci interiérů probíhaly zřejmě i v následujících letech. K zásadním úpravám došlo v roce 1913 - byly provedeny zámečnické práce a vybetonování podlahy, obnova omítek, malířské práce v jedné místnosti přilehlé k hlavnímu sálu tehdy provedl opět Wilhelm Schönwolf. Vroce 1928 došlo k určitým stavebním úpravám v hlavním sálu a přilehlých komnatách.

Za první pozemkové reformy se Belveder dostal spolu s ostatními památkami lednicko-valtického areálu do záboru, v němž zůstal i po roce 1930. Bylo však stanoveno přechodné období ukončené rokem 1955, ve kterém měl objekt dočasně zůstat Liechtensteinům. Provizorium bylo ukončeno již v roce 1945, kdy byl veškerý majetek Liechtensteinů na území Československé Republiky zkonfiskovám dle dekretu prezidenta republiky č. 12/45 Sb.
Dne 2. sprna 1951 schválil Okresní národní výbor v Mikulově pronájem tří místností Belvederu Hospodářskému družstvu v Mikulově za účelem skladování obilí. Nájemní smlouva byla podepsána dne 5. prosince 1951. V následujících čtyřech letech došlo ke značné devastaci interiéru i exteriéru. K dalším devastacím docházelo i při dalších adpatacích a úpravách v letech 1958-1970.

ZAJÍMAVOSTI

V roce 1996 byl celý lednicko-valtický areál včetně Belvederu zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Zámeček je v soukromém vlastnictví, přístupný pouze exteriér.

DOSTUPNOST

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: 1 km severně odValtice
  • Autobusem: zastávka Valtice hřbitov, vzdálenost 200 m.
  • Vlakem: žst. Valtice město (trať č. 246), vzdálenost 400 m.
  • Autem: u silnice 422

ZDROJ INFORMACÍ: www.zamek-valtice.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
1,0 km VALTICE
5,6 km SEDLEC
6,4 km LEDNICE
8,7 km BŘECLAV
Historické zajímavosti
1,3 km ZÁMEK VALTICE
2,2 km RENDEZ-VOUS VALTICE - DIANIN CHRÁM
2,3 km KOLONÁDA NA RAJSTNĚ - VALTICE
3,4 km KAPLE SV. HUBERTA
4,2 km LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL (UNESCO)
5,8 km APPOLONŮV CHRÁM V LEDNICI
6,5 km ZÁMEK LEDNICE (UNESCO, NKP)
7,5 km KOSTEL NAVŠTÍVENÍ PANNY MARIE V POŠTORNÉ U BŘECLAVI
[Další... (5)]
Přírodní zajímavosti
5,7 km MLÝNSKÝ RYBNÍK LEDNICE
Kultura
1,1 km NÁRODNÍ ZEMĚDĚLSKÉ MUZEUM VALTICE
1,3 km SALON VÍN ČESKÉ REPUBLIKY VE VALTICÍCH
6,3 km KINO LEDNICE
8,6 km KINO KORUNA BŘECLAV
8,7 km MĚSTSKÉ MUZEUM A GALERIE BŘECLAV
Turistika
1,1 km VINAŘSKÁ NAUČNÁ STEZKA VALTICE
8,3 km NS BŘECLAV - JANOHRAD
8,9 km NS BŘECLAV - POHANSKO - LÁNY
Lázně
6,2 km LÁZNĚ LEDNICE
Sport
8,7 km KOUPALIŠTĚ BŘECLAV
8,7 km KRYTÝ BAZÉN BŘECLAV
PLAVBA LEDNICKO-VALTICKÝM AREÁLEM
Obchod a služby
625 m PŮJČOVNA KOL VALTICE
1,1 km TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM - VALTICE
6,4 km TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM LEDNICE
8,7 km INFORMAČNÍ CENTRUM - BŘECLAV
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz