Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz
TOPlist
Akce


Z RAJSKÉ ZAHRADY - rostlinné motivy v lidové kultuře Novojičínska
Z RAJSKÉ ZAHRADY - rostlinné motivy v lidové kultuře Novojičínska

Výstava
Kdy: 06.10.2022, do: 28.05.2023
Kde: Nový Jičín, ŽEROTÍNSKÝ ZÁMEK V NOVÉM JIČÍNĚ
Ostravsko, Opavsko a poodří
Nový Jičín

Tematika rostlin je v tradiční lidové kultuře velmi obsáhlá a tvořila významnou oblast znaků a jinotajů, ale též sloužila jako nekonečná estetická inspirace. Uplatňovala se na výzdobě předmětů formou ztvárňování celých rostlin, ale také jen jejich samostatných částí – poupat, květů, větviček, úponků, listů, plodů. O významu těchto jednotlivých prvků platí totéž jako o celé rostlině. Víra v účinnost motivů i barevnosti se přenášela také na látky a jiný používaný materiál. Ještě do počátku 20. století plnila barevnost v oděvní kultuře i znakovou funkci. Jiné barvy volili muži, jiné ženy, stejně jako u stavovského rozlišení ženatí a svobodní. Barevnost prozrazovala společenské postavení, náboženskou příslušnost, věk. Měla svůj respektovaný a generacemi tradovaný význam. Míra inspirace rostlinami a barevností je snadno rozpoznatelná při srovnání přírodního originálu prezentovaného v nejrůznější formě (lisovaného, sušeného) s přírodními motivy aplikovanými na keramice, textilu, skle, dřevě. Materiální část lidové kultury toto vše nabízí prostřednictvím trojrozměrných artefaktů, kdežto duchovní část užívá jiných prostředků, například lidových písní a tanců.
Součástí výstavy je projekce záznamu autorského pořadu PhDr. A. Hrčkové Já mám doma trnku, který měl premiéru na MFF ve Strážnici v roce 2015. Pojednává o plodech a plodinách v lašských a valašských lidových písních i tancích. Zejména mládeži bude určen doprovodný program vycházející obecně z tématu výstavy.


kurátor I PhDr. Anna Hrčková
vernisáž výstavy I 6. 10. 2022 od 17 h
Rytířský sál a Kamenná síň Žerotínského zámku v Novém Jičíně
výstava potrvá od 7.10. 2022 do 28. 5. 2023vernisáž je se vstupem zdarma


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz