Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Kněžna Ludmila a první Přemyslovci mezi Moravou a Bavorskem
Kněžna Ludmila a první Přemyslovci mezi Moravou a Bavorskem

Výstava
Kdy: 15.09.2021, do: 30.01.2022
Kde: Staré Město, PAMÁTNÍK VELKÉ MORAVY "NA VALÁCH" VE STARÉM MĚSTĚ
Slovácko a Bílé Karpaty
Staré Město

Pocta světici
Vydejte se na cestu v čase až k počátkům dynastie Přemyslovců

Ve středu 15. září si připomene 1 100. výročí od úmrtí svaté Ludmily, první české i slovanské světice, babičky budoucího svatého Václava, zakladatelky vládnoucí dynastie. Hlavní ceremonie budou probíhat na hradišti Tetín, kde 15. září 921 byla z příkazu snachy Drahomíry zavražděna. Slovácké muzeum se v rámci oslav napříč republikou zapojuje a v prostoru Památníku Velké Moravy ve Starém Městě a otevře novou panelovou výstavu k upomínce na její násilnou smrt. Výstava nese název Kněžna Ludmila a první Přemyslovci mezi Moravou a Bavorskem.
„O manželce prvního historicky známého vládce z rodu Přemyslovců – knížete Bořivoje I., kněžně Ludmile, přestože prožila na dobu raného středověku dlouhý život, mnoho informací nemáme. Naše vědomosti o ní vycházejí pouze z několika náboženských textů a mnohé z jejích skutků si spíše domýšlíme,“ prozrazuje Dana Menoušková, archeoložka Slováckého muzea a realizátorka panelové výstavy. Jedenáctisté výročí její smrti, které připadá právě na středu, může být pro nás impulsem k malému ohlédnutí za dobou a prostředím v němž žila.
Výstava nás provede dobou konce Velké Moravy, dobou vzestupu přemyslovského rodu v pohnutých časech, kdy se pod nápory staromaďarských nájezdníků hroutila politická mapa střední Evropy. „Vedle kněžny Ludmily a historických událostí přiblíží výstava také významná hradiska té doby: tetínské hradiště jakožto místo spjaté s posledními okamžiky Ludmilina života a další místa spojená s událostmi v Čechách za vlády jejích synů: Spytihněva I. (895–915) a Vratislava I. (915–921).,“ doplňuje Menoušková a zve nejen historické nadšence, ale i laické návštěvníky, aby o den později ve čtvrtek 16. září zavítali do Památníku Velké Moravy na zajímavou přednášku nejen o životě sv. Ludmily. „K výstavě se nám podařilo pozvat specialistu na raně přemyslovské Čechy a autora řady knižních publikací, archeologa a historika PhDr. Michala Lutovského z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech. Jeho přednáška začne v 17.00 hodin a jste srdečně zváni.“

Foto 01
Zavraždění kněžny Ludmily zachycené ilustrátorem Velislavovy bible (1325–1349).
Foto 02
Svatá Ludmila na deskovém obraze Mistra Theodorika v kapli sv. Kříže na Karlštejně (1360–1365).

Památník Velké Moravy, Jezuitská 1885, Staré Město. Výstava bude zpřístupněna ve středu 15. září a potrvá do 30. ledna 2022.

Další informace

Bližší informace: Mgr. Dana Menoušková
mobil: 734 282 556,
e-mail: dana.menouskova@slovackemuzeum.cz.
www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz