Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Vysočina - Jaroměřice nad Rokytnou - JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU

Negarantovaná informace
Adresa:nám. Míru 2, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou
Telefon:+420 568 408 011
Email:mesto(zavináč)jaromericenr(tečka)cz
GPS:49°5'39,625"N, 15°53'33,890"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Městečko dle heraldické pověsti založil v roce 1131 kníže Jaromír z rodu Přemyslovců. Ten ve zdejších lesích ulovil zdatného jelena šestnácteráka. Místo se mu zalíbilo, a proto přikázal les vymýtit a založit město nesoucí jeho jméno. Jaro je odvozeno od jarý, veselý. Mír v názvu znamená svět. Světovosti město dosahuje svou bohatou kulturní tradicí. František Václav Míča se nechal pověstí inspirovat ke složení první české opery O původu Jaroměřic na Moravě. Díky zálibě hraběte Jana Adama Questenberka k hudbě a divadlu získaly Jaroměřice na proslulosti. V roce 2006 si připomene desetileté výročí od upřesnění barev znaku města a udělení praporu Parlamentem České republiky. Město je členem měst a obcí, které se ve svém znaku rovněž pyšní parožím.

V Jaroměřicích určitě stojí za zhlédnutí barokní zámek, nebo chrám sv. Markéty. Na náměstí před zámkem je sousoší Nejsvětější Trojice a dům, ve kterém bydlel skladatel František Václav Míča, který je autorem první české opery O původu Jaroměřic na Moravě.Ve středu náměstí stojí šestiboká kamenná kašna, budova městské radnice z roku 1934 je na náměstí také. Zámecký park je obohacen sochami antických božstev a překrásnými kamennými lavicemi. Směrem na Moravské Budějovice přejedete kamenný most s barokními sochami. Za mostem se rozprostírá jaroměřický špitál s kaplí sv. Kateřiny. Čtvrť za touto památkou se jmenovala Kobylí trh, protože se zde skutečně trhy konaly. Vedlejší ulice se jmenuje Ke spravedlnosti, kde stávala šibenice. Při silnici je fara a vedle ní klášter Servitů.

Ve městě můžete navštívit muzeum básníka Otokara Březiny, které najdete podél výjezdu z Jaroměřic na Třebíč. Na této cestě najdete i místní hřbitov, kde byl básník pochován. Pracovnice muzea Vás provede chrámem sv. Markéty.

V Jaroměřicích nad Rokytnou je i sezónní koupaliště, v blízkém okolí 4 rybníky. V některých je povolen rybolov. V blízkých lesích můžete houbařit. Asi 2 km za městem je vlakové nádraží, ve středu města je autobusové nádraží.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
6,5 km HORNÍ ÚJEZD
7,6 km MORAVSKÉ BUDĚJOVICE
Historické zajímavosti
68 m ZÁMEK JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU
127 m CHRÁM SV. MARKÉTY V JAROMĚŘICÍCH NAD ROKYTNOU
281 m ŠPITÁL S KAPLÍ SV. KATEŘINY V JAROMĚŘICÍCH NAD ROKYTNOU
6,5 km BÝVALÝ ZÁMEK A PARK V MYSLIBOŘICÍCH
7,6 km ZÁMEK MORAVSKÉ BUDĚJOVICE
KAPLE SV. JOSEFA V JAROMĚŘICÍCH NAD ROKYTNOU
Kultura
301 m MUZEUM OTAKARA BŘEZINY V JAROMĚŘICÍCH
7,6 km MUZEUM ŘEMESEL MORAVSKÉ BUDĚJOVICE
Sport
926 m KOUPALIŠTĚ JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU
Obchod a služby
180 m INFORMAČNÍ CENTRUM - JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz