Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Vysočina - Hrady, zámky a zříceniny - Humpolec - ORLÍK NAD HUMPOLCEM


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ORLÍK NAD HUMPOLCEM

Negarantovaná informace
Adresa:396 22 Humpolec
Telefon:+420 607 461 131
Email:info(zavináč)hrad-orlik(tečka)cz
WWW:http://www.hrad-orlik.cz
GPS:49°32'40,520"N, 15°22'57,105"E
Odpovědná osoba:CASTRUM o.p.s.
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (4)[Zobrazit náhledy]

Když pojedete z Prahy do Brna, na devadesátém kilometru se vám po levé straně otevře překrásný pohled na zříceninu starého hradu Orlík u Humpolce. V době svého vzniku, tedy ve druhé polovině 14. století, to byl poměrně nevýznamný šlechtický hrádek založený pány z Dubé.

HISTORIE

Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14. století. První písemná zpráva, která by se mohla vztahovat k hradu Humpolci, pochází z roku 1399 a Jindřich z Dubé se zde poprvé píše sezením na Humpolci. Přímo se o hradě hovoří ve zprávách z roku 1404 v souvislosti s jeho obléháním a dobytím Jindřichem z Rožmberka.
Roku 1420 odkupuje humpolecké panství s hradem Jan Leskovec z Leskovce. Panství v majetku rodu zůstává až do roku 1496, hrad je radikálně přestavován.
Roku 1496 bylo panství prodáno Janu Trčkovi z Lípy. Za Trčků z Lípy probíhaly nové změny interiérů i exteriérů. Dále je budován renesanční reprezentační palác v severní části areálu.
Roku 1559 se Zdeněk Trčka z Lípy poprvé píše sezením na Orlíku nad Humpolcem. O rok později již vak majetek prodává Janu Říčanovi z Říčan a na Kosové Hoře. Roku 1588 je panství i s hradem Orlíkem prodáno Kryštofu Karlovi z Roupova, který byl posledním českým pánem na Humpolci a panstvích okolních. Po Bílé Hoře v roce 1621 byl majetek konfiskován a ten pak odkoupil v roce 1623 Filip starší, hrabě ze Solmsu.
Orlík pustne, zvláště po 30-ti leté válce se postupně dostává do zapomnění a mění se v rozvaliny, je rozebírán na kámen a vybavení rozprodáváno.

ZAJÍMAVOSTI

Později se hrad stal neodmyslitelnou součástí krajiny a byl opředen řadou tajuplných pověstí. Je prý obydlen celou řadou podivných bytostí - bílou paní, černým mužem v třírohém klobouku, zlomyslným mužíčkem a drápatou babicí. Té se místní obyvatelé nejvíce obávali, protože prý měla nezřízenou chuť na lidské maso. Naštěstí byla baba pomalá a tak se jí dalo lehko utéct, ale běda tomu, kdo se jí dostal do spárů. Dodnes se spekuluje o chodbách pod hradem, které prý vedou nejen do studny, ale i na náměstí nedalekého Humpolce. Vchod do věže, kam prý všechny chodby ústily, je však zasypaný, takže tajemství zůstává neodhaleno. Snad je to tak dobře.

EXPOZICE

Hradní muzeum - expozice vás provede slovem i obrazem historií hradu, představí vám archeologické nálezy především o oblasti kachlářského umění středověku, odhalí vám technologie a předměty používané k výrobě rekonstrukcí středověkých kachlových kamen, které vznikají na Orlíku. Dále zde naleznete architektonické kamenické články nebo autentický mohutný trám ze stropu přihehlého hradního objektu datovaný před rok 1376. Je tu zde i sádrový model hradu, jak si jeho podobu ze 16.st. představovali v bobách před prvními vykopávkami hradu, tak i kreslené rekonstrukce na úrovni dnešních poznatků a původní podobě hradu v dobách jeho největší slávy.

PROHLÍDKA

Prohlídka hradu je volná, bez průvodce.

LISTOPAD - BŘEZEN: zavřeno, probíhají akce
DUBEN, ŘÍJEN: so, ne, sv, 10.00 - 17.00 hod.
KVĚTEN, ČERVEN, ZÁŘÍ: čt - ne, sv, 10.00 - 17.00 hod.
ČERVEN: čt - ne, sv, 10.00 - 17.00 hod.
ČERVENEC, SRPEN: út - ne, 9.00 - 18.00 hod.

CENÍK

  • Plné vstupné 40 Kč.
  • Snížené vstupné 30 Kč.
  • Rodinné vstupné 80 Kč.

Zdroj informací: www.hrad-orlik.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
1,7 km HUMPOLEC
5,5 km HERÁLEC (HAVLÍČKŮV BROD)
7,9 km LIPNICE NAD SÁZAVOU
9,1 km KRÁSNÁ HORA
Historické zajímavosti
1,7 km ŽIDOVSKÉ GHETTO A SYNAGOGA V HUMPOLCI
8,0 km HRAD LIPNICE NAD SÁZAVOU (NKP)
Technické zajímavosti
1,7 km VYHLÍDKOVÁ VĚŽ KOSTELA SV. MIKULÁŠE V HUMPOLCI
Kultura
1,7 km MUZEUM DR. ALEŠE HRDLIČKY V HUMPOLCI
1,7 km VČELAŘSKÝ SKANZEN V HUMPOLCI
2,0 km HLINÍKÁRIUM V HUMPOLCI
3,6 km WESTERNOVÉ MĚSTEČKO STONETOWN V KAMENICI
Turistika
1,7 km NAUČNÁ STEZKA PO STOPÁCH HISTORIE - HUMPOLEC
Obchod a služby
2,0 km INFOCENTRUM V HUMPOLCI
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz