Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - České Švýcarsko a Šluknovsko - Dolní Poustevna - DOLNÍ POUSTEVNA


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

DOLNÍ POUSTEVNA

Negarantovaná informace
Adresa:Vilémovská 77, 407 82 Dolní Poustevna
Telefon:+420 412 397 221
Email:info(zavináč)dolnipoustevna(tečka)cz
GPS:50°58'57,050"N, 14°17'12,630"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Město Dolní Poustevna leží na samém severu Čech ve Šluknovském výběžku. Leží u hranic se Spolkovou republikou Německo, nachází se zde silniční hraniční přechod. Město se skládá z částí Dolní poustevna, Horní Poustevna, Karlín, Markéta a Nová Víska.

HISTORIE

K roku 1241 je datována první zmínka o místě, kde soutokem dvou potoků vzniká říčka Sebnice. Zde žil kdysi poustevník a kolem roku 1280 tu byla založena ves Dolní Poustevna. Vlastnictví panství bylo spojeno s některými slavnými rody či jmény, například pány z Lipé, Vartenberky, Kinskými a dalšími. Rok 1850 znamenal pro Dolní Poustevnu počátek výroby umělých květin. V roce 1918 byla Dolní Poustevna povýšena na město.

PAMÁTKY

Z historických památek se v městečku nachází kostel sv. Archanděla Michaela, v dolní části obce stojí nedostavěný evangelický kostelík. Na místě původní kamenné kaple je dnes umístěn kříž z 19. století a okolí je osázeno lipami, v blízkosti kříže stojí památník obětem I. a II. světové války. V osadě Markéta je malebný kostelík Panny Marie z roku 1854.

ZAJÍMAVOSTI

Městský znak Dolní Poustevny znázorňuje výrobu umělých listů, květin a ovoce a dále kovodělný, textilní a těžký průmysl. Jedná se o půlený štít, v jehož pravé zlaté polovici je půl černé orlice se zlatou zbrojí a červeným jazykem. Levá polovice je dělená, v hořejším stříbrném poli jsou tři červené pěti listé růže se zlatými semeníky a zelenými okvětními lístky, v dolním červeném poli křížem přeložené stříbrné kladívko a stříbrné kleště. Štít je obklopen ornamentální obrubou bronzové barvy a na jejím horním okraji spočívá stříbrná zděná koruna s pěti stínkami.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
3,3 km VILÉMOV
4,7 km LOBENDAVA
5,6 km MIKULÁŠOVICE
6,1 km LIPOVÁ
6,6 km VELKÝ ŠENOV
Historické zajímavosti
272 m EVANGELICKÝ KOSTEL V DOLNÍ POUSTEVNĚ
367 m KOSTEL SV. ARCHANDĚLA MICHAELA V DOLNÍ POUSTEVNĚ
554 m HŘBITOVNÍ KAPLE V DOLNÍ POUSTEVNĚ
2,6 km KOSTELÍK PANNY MARIE V DOLNÍ POUSTEVNĚ
3,1 km KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE VE VILÉMOVĚ
5,6 km SOCHY V MIKULÁŠOVICÍCH
5,6 km MĚŠŤANSKÝ DŮM Č.P. 2 V MIKULÁŠOVICÍCH
5,6 km KOSTEL SV. MIKULÁŠE V MIKULÁŠOVICÍCH
[Další... (6)]
Přírodní zajímavosti
6,1 km ZÁMECKÝ RYBNÍK V LIPOVÉ
Technické zajímavosti
2,7 km ŽELEZNIČNÍ VIADUKT VE VILÉMOVĚ
3,0 km ROZHLEDNA TANEČNICE U MIKULÁŠOVIC
Turistika
9,9 km VRCH HRAZENÝ U BRTNÍKŮ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Dobrý den,mám dotaz na blízké okolí v zimním období.Je zde v zimě dostatek sněhu na sáňkování, lyžování a příhodný kopec k tomuto účelu?
Děkuji Irena
20.07.2019, Irena (91.221.149.108)
Dobrý den,mám dotaz na blízké okolí v zimním období.Je zde v zimě dostatek sněhu na sáňkování, lyžování a příhodný kopec k tomuto účelu?
Děkuji Irena
20.07.2019, Irena (91.221.149.108)
V těchto dnech pracuji na historii tkalcovství ve Varnsdorsu. Potřebuji Varnsdorf dostat do souvislostí s ostatními obcemi ve výběžku. Na těchto stránkách jsem se ale o historii textilu a vlastně vůbec o historii Dolní Poustevny mnoho nedozvěděl. A přitom vím, že není nezajímavá. Vždyť u vás žijí lidé, kteří historii věnují svůj volný čas. To by nešlo, aby s touto stránkou pomohl někdo z nich? M.K. Varnsdorf
23.11.2008, M.K. (213.180.37.74)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz