Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Písecko, Strakonice a Táborsko - Lidová architektura - Katovice - BAROKNÍ DOMY V KATOVICÍCH


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

BAROKNÍ DOMY V KATOVICÍCH

Negarantovaná informace
Místo:Katovice
GPS:49°16'28,494"N, 13°49'38,496"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

V Katovicích se zachovalo pouze několik málo domů v slohu SELSKÉHO BAROKA. Jsou to: farní budova, stavení čp. 2 u hřbitova, stavení čp. 9, 12, 14 na náměstí a v Nádražní ulici čp. 25. Katovické selské baroko má pouze velmi jednoduchou formu, neboť zde nepůsobil vyhlášený lidový umělec jako např. zedník Bursa, který tak krásně vyzdobil svými stavbami vesnice na blízkém Volyňsku.

Fara

Je sídlem římskokatolického farního úřadu. Farní budova stojí v severozápadní části náměstí, je kamenná, přízemní, se štítem s volutami ve stylu selského baroka. Jedno z nejstarších stavení (asi ze 13. stol., snad i starší). Opravována rozsáhle v letech 1991 - 94, 1997 - 98 a na úpravách se stále pokračuje. Práce organizuje dlouholetý kostelník František Kropáček se skupinou farníků. Nejvíce času zde strávili Jan Boháč, Miroslav Čapek starší i mladší, Štěpán Pivnička, Josef Pavlovič z Mnichova, Václav Michálek z Hradce, Jiří Kočí z Dražejova a další. V letech 1936 - 1942 zde působil farář P. Josef Jílek, který byl v době II. svět. války zapojen do protifašistického odboje. Byl první obětí vlny perzekuce, která zasáhla Katovice. Za svou činnost ve strakonické skupině KAREL byl zatčen a vězněn až do roku 1945 v Brandenburské káznici. 20. dubna 1945 byl posledním popraveným vězněm. Jeho pamětní desku najdete u hlavního vchodu do kostela, druhou v přízemí budovy OÚ.


ZDROJ INFORMACÍ: www.czecot.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
459 m KATOVICE
2,5 km NOVOSEDLY
3,0 km HORNÍ POŘÍČÍ
4,5 km KLADRUBY
4,9 km ŠTĚCHOVICE
5,5 km STŘELSKÉ HOŠTICE
5,5 km STRAKONICE
6,2 km VOLENICE
[Další... (3)]
Historické zajímavosti
2,1 km ZÁMEK STŘELA U STRAKONIC
5,6 km HRAD STRAKONICE
KOSTEL SV. FILIPA A JAKUBA V KATOVICÍCH
KAPLIČKY V KATOVICÍCH
Kultura
5,6 km MUZEUM STŘEDNÍHO POOTAVÍ STRAKONICE
Turistika
KATOVICKÁ HORA
Sport
SPORTOVNÍ AREÁL KATOVICE
Obchod a služby
5,7 km INFORMAČNÍ CENTRUM - STRAKONICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz