Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Turistika - Písecko, Strakonice a Táborsko - Hory a vrcholy - Katovice - KATOVICKÁ HORA


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

KATOVICKÁ HORA

Neboli Kněží hora, název, který dostala v době rekatolizace po roce 1620, kdy byla majetkem katovických římskokatolických kněží a setkáváme se s ním v historických dokumentech po třicetileté válce. Katovická hora se svým důkladným opevněním, chránícím slovanské hradiště, jehož místy až čtyřnásobné valy jsou dodnes patrné, je jedinečnou lokalitou, zapsanou v "Nemovitých kulturních památkách okresu Strakonice". Žárem spečené valy vznikly jako druhotný tvar zřícením hradeb. Do červena vypálená kamenná suť a místy při úpatí valů se vyskytující struskovitě seškvařené kameny s otisky dřev dokládají, že hradby, vybudované ze dřeva, zeminy a kamene, zanikly požárem. Někteří archeologové se domnívají, že právě rozsáhlý požár, který zničil mohutnou pevnost na Katovické hoře, byl důvodem, že Přemyslovci toto zlatonosné místo opustili a dali vystavět svůj kamenný hrad na vrchu Prácheň u Horažďovic, podle kterého pak bylo pojmenováno celé rozsáhlé správní území "Prácheňsko". A nebýt požáru? ... kdo ví jak by se jmenovalo!

Slovanská pevnost na Katovické hoře byla vystavěna patrně v 9. století po Kr., potom v průběhu 10. století ztrácela na významu. Přesnější datování jejího vzniku, stavebních fází a s nimi spojených funkčních proměn přinese až budoucí archeologický výzkum.

V roce 1985 byla vyhlášena Přírodní rezervace Kněží hora, která je chráněným územím o rozloze 13,51 ha se zbytky teplomilné doubravy se zachovalou hájovou květenou. Je součástí Naučné stezky Kněží hora, která vede z obce zajímavými místy, známými z katovické historie a místních pověstí až k Žižkovu mostu.

Poloha : hora je severně od centra obce Katovice u Strakonic. Vede pod ní červená turistická značka ze Strakonic na Horažďovice.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
KATOVICE
Historické zajímavosti
KOSTEL SV. FILIPA A JAKUBA V KATOVICÍCH
KAPLIČKY V KATOVICÍCH
BAROKNÍ DOMY V KATOVICÍCH
Sport
SPORTOVNÍ AREÁL KATOVICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz