Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Střední Morava - Haná - Vyškov - VYŠKOV


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

VYŠKOV

Negarantovaná informace
Místo:Město Vyškov
Adresa:Masarykovo nám. 1, 682 01 Vyškov
Telefon:+420 517 301 111
Fax:+420 517 348 060
Email:posta(zavináč)meuvyskov(tečka)cz
WWW:http://www.vyskov-mesto.cz
GPS:49°16'38,805"N, 16°59'55,523"E
Odpovědná osoba:RNDr. Petr Hájek, starosta
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (20)[Zobrazit náhledy]

Jihomoravské město Vyškov s 22 000 obyvateli leží ve Vyškovské bráně na horním toku řeky Hané, asi 30 km severovýchodně od Brna. Po staletí představuje kulturní, společenské a hospodářské centrum regionu. K Vyškovu se váže bohatá historie, díky níž patřil odnepaměti k předním moravským sídlům. Dnes je však především moderním evropským městem, které svým obyvatelům i návštěvníkům nabízí řadu možností, jak zde strávit příjemné chvíle.
Město Vyškov je centrem regionu Vyškovsko, které se dále dělí na pět menších oblastí – mikroregionů (Melicko, Rakovec, Ivanovická brána, Drahanská vrchovina, Větrník).

Status: město (okresní)
Celková výměra: 5040 ha
Počet obyvatel: 20807 (k 1.1.2020)
Kraj: Jihomoravský
Části: Nouzka, Brněny, Křečkovice, Nosálovice, Vyškov-město, Vyškov-Předměstí, Pazderna, Dědice, Hamiltony, Opatovice, Lhota, Pařezovice, Rychtářov.
Střední nadmořská výška: 250 m n. m.

HISTORIE

Území, na němž se město nachází, obývali lidé již od starší doby kamenné, jak dokládají archeologické nálezy staré až 25000 let. První písemná zmínka o Vyškově spadá do roku 1141. O sto let později se město stává majetkem olomouckých biskupů, a to na více jak 600 let. Výhodná poloha města přinášela v průběhu věků mnohá válečná nebezpečí. Vyškov byl zpustošen husity, za válek uherských vojskem českého krále a během třicetileté války jej vyplenili Švédové. Škody se však podařilo za biskupa Karla z Lichtenštejna zahladit a konec 17. století je časem největšího rozkvětu města, přezdívaného tehdy moravské Versailles. Tuto slavnou éru bohužel přetnul velký požár v roce 1753. Z mladších dějin lze upozornit na další ničivý požár v roce 1917 a také tragický dopad druhé světové války.

PAMÁTKY

Centrum města tvoří typické trojúhelníkové Masarykovo náměstí. Dominuje mu renesanční radnice s věží, z níž se otevírá krásný pohled na celé město. Uprostřed náměstí se nalézá barokní morový sloup, barokní kašna a historická studna. Vaše kroky mohou dále směřovat k bývalé židovské synagoze. Nedaleko odsud, stále v centru města, se nachází zámek, s nímž sousedí zámecká zahrada s lodžií. Odtud je to jen kousek k raně baroknímu Hřbitovnímu kostelu Panny Marie. Následně můžete kolem budovy knihovny zamířit ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie a ještě dále až ke kapli sv. Anny, pozdně gotické památce ze 16. století. Cestou zpět doporučujeme zhlédnout zbytky středověkého městského opevnění.

KULTURA

Tradičním centrem kulturního života je Besední dům, kde se konají koncerty vážné i populární hudby, divadelní představení domácích i hostujících souborů a další akce.
Nedaleko se nachází kino Sokolský dům s pestrou nabídkou pro milovníky stříbrného plátna. Za zajímavými výstavami můžete vyrazit do Muzea Vyškovska, Galerie Turistického informačního centra či výstavního sálu a minigalerie Knihovny Karla Dvořáčka. Dění ve městě obohacuje i řada pravidelných akcí, jako je festival amatérských divadel Trdloviny, festivaly pěveckých sborů – např. ZpívejFest, adventní či velikonoční programy. Během zářijových Dnů evropského dědictví se otevírají historické památky, město ožívá středověkým jarmarkem, folklórními tradicemi a bohatým kulturním programem.

Folklor
Vyškov patří k regionu Hané a stále zde žije typický hanácký folklór. Lidové tradice stále udržují místní národopisné soubory Klebetníček a Trnka. Společně připravují folklórní vystoupení pro veřejnost a navozují tak atmosféru, jakou zažívali i naši předkové. Na Smrtnou neděli vynáší krojovaný průvod zimu-smrtku do řeky Hané a vítá příchod jara. Barevnými kroji při tradičních tancích se to na náměstí hemží i o srpnové pouti a celoroční program vrcholí adventním programem a živým hanáckým betlémem v zooparku, který ukazuje Vánoce na hanácké dědině. Národopis Vyškovska představuje také jedna z expozic Muzea Vyškovska, kde můžeme nahlédnout třeba do typické hanácké světnice.

RELAXACE A SPORT

Hlavní městská sportoviště se nacházejí poblíž parku Smetanovy sady. Komplex je tvořen atletickým a fotbalovým stadionem, moderní sportovní halou, tenisovými či volejbalovými kurty. Součástí areálu je i zimní stadion s pravidelným bruslením pro veřejnost. Patříte-li mezi vodomily, neopomeňte návštěvu aquaparku.
Zahrnuje jak krytý areál se spoustou zábavních atrakcí, tak venkovní část pro letní rekreaci. Lákadlem nejen pro děti jsou také dva tobogány. Mladší generace jistě ocení skatepark vedle zimního stadionu, vhodný pro jízdu na skateboardu a in-line bruslích, případně bikrosovou dráhu poblíž rybníku Jandovka. Širokou sportovní nabídku doplňují moderní squashcentrum, paintballové hřiště v Dědicích a další zařízení. Pasivní sportovce zveme na některý ze zápasů úspěšných vyškovských rugbistů či pravidelné sportovní akce.

OSOBNOSTI

Leo Anderle,
MUDr. Stanislav Bukovský,
Helena Bochořáková-Dittrichová,
Prof. MUDr. Ervín Černý-Křetínský, DrSc.
Karel Dvořáček,
Boris Hybner,
Karel Kachyňa,
Alois Musil,
PhDr. Bohumil Navrátil,
František Obzina,
Antonín Procházka,
Svatopluk Souček,
František Sušil,
František Štědroň,
Antonín Tučapský

DOSTUPNOST

Dopravní obslužnost je zajišťována silniční a železniční dopravou.

  • Silniční spojení: výtečné dopravní spojení Vyškovu zajišťuje dálnice D1 (Exit 226/Vyškov-západ, Exit 230/Vyškov-východ) či rychlostní komunikace E 47.
  • Autobusová doprava: je zajištěna v rámci IDS JMK
  • Železniční doprava: je zajištěna v rámci IDS JMK

ZDROJ INFORMACÍ: www.vyskov-mesto.cz, www.vyskov-region.cz
Akce u nás
28.04.2023 - 29.12.2024
KAPLE SV. ANNY A ŠPITÁL VE VYŠKOVĚ
Musil mnoha tváří

V okolí 10 km najdete

Města a obce
4,6 km HOŠTICE-HEROLTICE
5,0 km PUSTIMĚŘ
5,2 km RADSLAVICE
5,8 km LULEČ
5,8 km ZELENÁ HORA
7,4 km IVANOVICE NA HANÉ
7,6 km DRYSICE
8,9 km ŠVÁBENICE
9,9 km PODIVICE
Historické zajímavosti
34 m RENESANČNÍ RADNICE VE VYŠKOVĚ
64 m MOROVÝ SLOUP VE VYŠKOVĚ
70 m STUDNA VE VYŠKOVĚ
72 m BAROKNÍ KAŠNA VE VYŠKOVĚ
116 m FARNÍ KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE VE VYŠKOVĚ
143 m HRADBY VE VYŠKOVĚ
196 m ŽIDOVSKÁ SYNAGOGA VE VYŠKOVĚ
268 m HŘBITOVNÍ KOSTEL PANNY MARIE VE VYŠKOVĚ
[Další... (7)]
Přírodní zajímavosti
1,5 km VYŠKOVSKÝ RYBNÍK KAČENEC
7,4 km NEJSTARŠÍ AKÁT NA MORAVĚ V IVANOVICÍCH NA HANÉ
Technické zajímavosti
154 m PIVOVAR VE VYŠKOVĚ
6,1 km VODNÍ NÁDRŽ OPATOVICE U VYŠKOVA
Kultura
87 m MĚSTSKÉ KULTURNÍ STŘEDISKO - BESEDNÍ DŮM VYŠKOV
90 m DIVADLO HANÁ VE VYŠKOVĚ
118 m KNIHOVNA KARLA DVOŘÁČKA VE VYŠKOVĚ
159 m MUZEUM VYŠKOVSKA
414 m KINO SOKOLSKÝ DŮM VE VYŠKOVĚ
538 m ZOO PARK VYŠKOV
1,8 km DINOPARK VYŠKOV
1,8 km HVĚZDÁRNA VYŠKOV
[Další... (5)]
Turistika
50 m STEZKA SRDCEM JIŽNÍ MORAVY
Sport
277 m SQUASH CENTRUM VYŠKOV
561 m AQUAPARK VYŠKOV
826 m VÍCEÚČELOVÉ HŘIŠTĚ „LIPOVÁ“ VE VYŠKOVĚ
897 m SPORTOVNÍ AREÁL SMETANOVY SADY VE VYŠKOVĚ
969 m SKATEPARK VE VYŠKOVĚ
1,6 km BIKROSOVÁ DRÁHA VE VYŠKOVĚ
2,0 km PAINTBALL VE VYŠKOVĚ
3,0 km LETIŠTĚ VYŠKOV
[Další... (3)]
Obchod a služby
34 m TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM VYŠKOV
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz