Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Ostravsko, Opavsko a poodří - Orlová - ORLOVÁ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ORLOVÁ

Negarantovaná informace
Adresa:Osvobození 796, 735 14 Orlová-Lutyně
Telefon:+420 596 581 111
Email:urad(zavináč)muor(tečka)cz
GPS:49°52'16,899"N, 18°25'35,345"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (3)[Zobrazit náhledy]

První písemná zmínka o existenci Orlové pochází z rok 1223 v souvislosti s listinou vratislavského biskupa Vavřince. Osada tehdy tvořila jádro lokality zvané Sal (sůl) a patřila řádu Benediktýnů sídlících v klášteře v Týnci u Krakova.
Jméno Orlová se poprvé uvádí v roce 1227. Benediktýny vybudovaný orlovský klášter (1291) se stal sídlem opatství, které hospodářsky silně ovlivňovalo region přibližně 160 km2 v okolí Orlové až do roku 1560. Po sekularizaci klášterního majetku tento připadl rodu Cikánů ze Slupka (do r. 1619), poté Bludovským z Bludova (1619-1838) a po vymření tohoto rodu získal orlovský velkostatek rod Mattencloitů, kteří v roce 1844 poskytli Rothschildům v daném regionu právo na těžbu uhlí. Bloudovští vybudovali v sousedství kostela v roce 1765 zámek, jež bohužel v 70. letech tohoto století byl vlivem poddolování asanován. Zámek sloužil od roku 1902 i jako městská nemocnice.
V období středověku byla Orlová zemědělskou obcí. Svůj význam tu měla i řemeslná výroba, zvláště plátenictví. Zásadní změnu do života Orlové přinesl počátek dolování v 19. století. Dochází k významnému nárůstu populace a mění se i zástavba obce. Vedle vznikajících těžních provozů vyrůstají i typické havířské kolonie. Průmyslový rozvoj s sebou přinesl i společenský a kulturní rozmach. Orlová se stává na počátku 20. století centrem českého a polského školství, sídlem mnoha kulturních i sportovních spolků, muzejnictví a tvoří obchodní páteř celé těšínské oblasti. Po první světové válce v roce 1922 získává městská práva a v období první republiky vystupuje jako významné hospodářské a společenské sídlo Fryštátského okresu.
Bezprostředně po 2. světové válce v roce 1946 bylo již tradiční spojení Orlové a Lazů doplněno o přijetí obce Poruba a později ještě v roce 1960 o Horní Lutyni. Stále rozšiřující se těžba uhlí se začíná velmi negativně projevovat důlními škodami na domech a architektuře, zvláště v částech Orlová a Lazy. Na základě těchto škod je dokonce zvažována úplná likvidace Orlové a přestěhování jejích občanů do okolních měst a obcí. Tento záměr byl po připojení obce Horní Lutyně změněn v myšlenku vybudování velkého sídliště na území této obce, které by nabídlo nový domov Orlovanům z poddolovaných částí města a zároveň také novým občanům, kteří do Orlové přicházeli za prací na základě důlních náborových akcí. Výstavba sídliště byla zahájena v roce 1963.
Z historického jádra města zůstal zachován mohutný dvouvěžový kostel Narození Panny Marie v novogotickém stylu z roku 1905, jež nahradil původní stavbu z roku 1466 a budova radnice na náměstí v Orlové-Městě z roku 1928 s hezkou obřadní síní pro sváteční občanské události. Na náměstí najdete malou výstavní síň Muzea Těšínska. Hezké místo k odpočinku nabízí zrekonstruovaný zámecký park v blízkosti náměstí.

ZDROJ INFORMACÍ: http://www.mesto-orlova.cz/


V okolí 10 km najdete

Města a obce
3,1 km DOLNÍ LUTYNĚ
3,7 km DĚTMAROVICE
4,1 km DOUBRAVA
6,1 km BOHUMÍN
8,5 km KARVINÁ
9,0 km HORNÍ SUCHÁ
Historické zajímavosti
2,8 km FARNÍ KOSTEL NAROZENÍ PANNY MARIE V ORLOVÉ
2,8 km ZÁMECKÝ PARK V ORLOVÉ
8,3 km KOSTEL POVÝŠENÍ SV. KŘÍŽE V KARVINÉ
8,4 km ZÁMEK FRYŠTÁT V KARVINÉ
Technické zajímavosti
6,7 km DŮL MICHAL V OSTRAVĚ (NKP)
8,1 km OBJEKT TĚŽKÉHO OPEVNĚNÍ MO-S-5 "NA TRATI"
Kultura
111 m KINO O ORLOVÁ
414 m VÝSTAVNÍ SÍŇ ORLOVÁ
3,1 km DINOPARK OSTRAVA
5,3 km TECHNICKÉ MUZEUM V PETŘVALDĚ
5,5 km BOTANICKÁ ZAHRADA KOUZLO ZAHRAD KARVINÁ
5,5 km MUZEUM ŽDB GROUP a. s. BOHUMÍN
8,3 km ZOO OSTRAVA
8,4 km VÝSTAVNÍ SÍŇ V KARVINÉ
[Další... (1)]
Lázně
9,6 km LÁZNĚ DARKOV U KARVINÉ
Sport
271 m KRYTÝ BAZÉN ORLOVÁ - LUTYNĚ
365 m SQUASH CENTRUM ORLOVÁ
576 m TENISOVÁ NAFUKOVACÍ HALA V ORLOVÉ
640 m ZIMNÍ STADION ORLOVÁ - LUTYNĚ
6,0 km AQUACENTRUM BOHUMÍN
6,5 km JÍZDÁRNA DVŮR OLŠINY V KARVINÉ
7,3 km JEZDECKÝ KLUB AB BOHUMÍN
8,0 km KALIŠČÁK U BOHUMÍNA
[Další... (1)]
Obchod a služby
124 m MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM ORLOVÁ
6,2 km INFORMAČNÍ CENTRUM - BOHUMÍN
8,5 km INFORMAČNÍ CENTRUM - KARVINÁ
9,3 km NADACE OKD
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz