Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Krušné hory a podkrušnohoří - Církevní stavby a sakrální objekty - Kadaň - FRANTIŠKÁNSKÝ KLÁŠTER KADAŇ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

FRANTIŠKÁNSKÝ KLÁŠTER KADAŇ

Negarantovaná informace
Místo:Kadaň
GPS:50°22'43,690"N, 13°15'29,400"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Počátky kláštera jako nejstaršího poutního místa 14-ti svatých pomocníků v českých zemích jsou opředeny legendou. Kdysi prý na jeho místě stálo městské popraviště, na němž měl být oběšen šlechtic, který se spikl proti panovníkovi. Když jej odváděli na popravu, litoval svého činu a prosil Boha o odpuštění. Nejen, že ho dosáhl, ale zázrakem byl také zachován při životě. Visel na šibenici tři dni a tři noci, ale nezemřel. V reakci na takový zázrak jej kadanští radní osvobodili, nařídili přeložit popraviště na opačný konec města a na místě zázraku vystavěli kapli Čtrnácti sv. pomocníků.

První zmínky o kapli pocházejí z roku1470. Františkáni získali kapli kolem roku 1474. V témže roce si vybudovali provizorní konventní budovu a pravděpodobně začali stavět nový trojlodní kostel. Kostel byl dokončen a vysvěcen v roce 1480. V 80.letech ustoupily provizorní budovy konečné stavbě kamenného konventu. Ta poté byla kvůli narůstajícímu počtu řeholníků rozšiřována již v 16.století rozšiřována. Kláštera se citelně dotkly i reformy Josefa II. V roce 1785 byly uzavřeny noviciáty a byl omezen početní stav řeholníků.

Během války museli františkáni postoupit polovinu svých budov Wermachtu pro potřeby Hitlerjugend. Po 2. světové válce v roce 1950 byl klášter uzavřen. Dlouhá desetiletí byl objekt využíván jako archiv nebo depozitář a chátral. V roce 1991 byl vrácen františkánům, kteří však neměli jak finanční prostředky na opravu.

Nyní je klášter pronájmu města Kadaně. Ve starší části kláštera se v květnu 1999 usídlila historická a mineralogická expozice kadaňského muzea. V roce 1999 v areálu kláštera zahájila svou činnost Základní umělecká škola Kadaň. Ostatní část objektu je nadále v rekonstrukci.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
952 m KADAŇ
6,3 km KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ
Historické zajímavosti
945 m KADAŇ – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
6,1 km ZÁMEK KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ
Kultura
4,7 km KINO SVĚT V KLÁŠTERCI NAD OHŘÍ
Turistika
NAUČNÁ STEZKA ŽELINSKÝ MEANDR U KADANĚ
Sport
6,1 km AQUAPARK KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ
Obchod a služby
890 m INFORMAČNÍ CENTRUM - KADAŇ
6,2 km INFORMAČNÍ CENTRUM - KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz