Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Vysočina - Církevní stavby a sakrální objekty - Jihlava - KOSTEL SV. JAKUBA MLADŠÍHO S VYHLÍDKOVOU VĚŽÍ V JIHLAVĚ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

KOSTEL SV. JAKUBA MLADŠÍHO S VYHLÍDKOVOU VĚŽÍ V JIHLAVĚ

Negarantovaná informace
Místo:Jihlava
Telefon:+420 567 308 034
WWW:http://www.jihlava.cz
GPS:49°23'42,717"N, 15°35'36,204"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Trojlodní halový kostel sv. Jakuba mladšího je dominantou města. Kostel byl vysvěcen roku 1257. Počátkem 14. století byla postavena severní - strážní - věž , vysoká 63 m, která slouží dnes jako věž vyhlídková. Přibližně o sto let později byla postavena věž jižní - zvonová. Postupně byla snížena na 54 metrů, protože se začala vyklánět od své osy. Do ní byl v roce 1563 zavěšen zvon, tradičně nazývaný "Zuzana". Je to druhý největší zvon na Moravě (po Olomouci) - je vysoký 1,82 m a váží 7086 kg.

Kostel je pokladnicí uměleckých předmětů. Unikátní Pieta pochází z 2. pol. 14. století, překrásná socha sv. Kateřiny patří do okruhu krásných českých madon. Pozdně gotické plastiky sv. Jakuba a Boha otce jsou připisovány jihlavské řezbářské dílně. Tepaná zlacená renesanční křtitelnice byla zhotovena norimberským zlatníkem Hansem Hirtem v roce 1599. Obrazy, sochy a fresková výzdoba kaple pocházejí z doby baroka. Do obvodových zdí kostela je vsazeno několik náhrobních kamenů pocházejících ze zrušeného hřbitova.

Vyhlídková věž kostela sv. Jakuba
Stavba severní věže (63 m), která sloužila městu jako strážní, byla dokončena počátkem 14. století. Měla jehlancovou střechu a na průčelí figurální malbu. V roce 1561 je v historických pramenech doložena činnost věžníka a jeho dvou pomocníků - ti troubili hodiny, fanfárami vítali vzácné hosty a hlídali město před ohněm a nepřáteli. Poslední věžník opustil věž v roce 1924, kdy byla funkce věžníka zrušena. Věž byla pro veřejnost zpřístupněna v červnu 1991 v rámci oslav 555. výročí přijetí basilejských kompaktát. Ochoz je ve výšce 40 m (556 m n. m.) a nabízí pohled do širokého okolí.

Otevírací doba:
červen, září So, Ne 10:00-13:00 a 14:00-18:00
červenec, srpen Út - Ne 10:00-13:00 a 14:00-18:00

Vstupné na věž i do kaple: dospělí 10 Kč, děti 5 Kč

Kaple Bolestné Panny Marie
V roce 2006 byla zpřístupněná také kaple Bolestné Panny Marie. Osmiboká barokní památka je pozoruhodná nástěnnými obrazy a bohatou štukovou výzdobou. Ukrývá vzácnou gotickou Pietu z roku 1370. Stavba kaple byla poslední změnou půdorysu chrámu, jehož počátky spadají do 40. let 13. století, do doby formování královského horního města Jihlavy. V roce 1702 byla postavena nákladem městského fyzika a velkého jihlavského mecenáše Jakuba Jindřicha Kielmanna z Kielmannsecku. Oltář kaple zdobí Pieta, jejíž obnova byla ukončena před dvěma roky nákladem asi půl milionu korun. Předtím byla za 2,6 milionu korun opravena její vnitřní výzdoba. Zrestaurováno bylo čtyřiadvacet nástěnných obrazů a štuková výzdoba, včetně dvou desítek andělíčků. Kostel svatého Jakuba, ale i chrám svatého Ignáce a svatého Ducha spolu s jezuitskou kolejí vlastní řád premonstrátů.

Otevírací doba:
sobota 10.00 až 17.00
neděle 13.00 do 17.00 hodin.
O dalším provozu se zatím jedná, dle zájmu veřejnosti.

Zdroj http://www.jihlava.cz, http://zpravy.idnes.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
229 m JIHLAVA
7,1 km PŘÍSEKA
8,2 km LUKA NAD JIHLAVOU
Historické zajímavosti
7,3 km HRAD PŘÍSEKA - MUZEUM AUTÍČEK
MĚSTSKÉ HRADBY V JIHLAVĚ
JIHLAVA – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
ŽIDOVSKÝ HŘBITOV V JIHLAVĚ
KOSTEL POVÝŠENÍ SV. KŘÍŽE V JIHLAVĚ
HRANIČNÍ KAMENY V JIHLAVĚ
PAMÁTNÍK KRÁLOVSKÉ PŘÍSAHY V JIHLAVĚ
Technické zajímavosti
HISTORICKÉ MĚSTSKÉ PODZEMÍ V JIHLAVĚ
BRÁNA – VYHLÍDKOVÁ VĚŽ V JIHLAVĚ
Kultura
188 m DŮM GUSTAVA MAHLERA V JIHLAVĚ
289 m ZOO JIHLAVA
338 m MUZEUM VYSOČINY JIHLAVA
7,8 km KINO PANORAMA LUKA NAD JIHLAVOU
8,2 km MUZEUM LUKA NAD JIHLAVOU
HORÁCKÉ DIVADLO V JIHLAVĚ
Sport
1,8 km VODNÍ RÁJ JIHLAVA
4,3 km SKYDIVE JIHLAVA
4,9 km SKI AREÁL ŠACBERK
7,8 km KOUPALIŠTĚ LUKA NAD JIHLAVOU
8,9 km SKI LUKA NAD JIHLAVOU
Obchod a služby
8,2 km INFORMAČNÍ CENTRUM - LUKA NAD JIHLAVOU
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz