Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Pardubicko, Chrudimsko a Hlinecko - Hrady, zámky a zříceniny - Heřmanův Městec - ZÁMEK A PARK HEŘMANŮV MĚSTEC


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK A PARK HEŘMANŮV MĚSTEC

Negarantovaná informace
Email:info(zavináč)domov-duchodcu(tečka)cz
WWW:http://www.hermanuv-mestec.cz
GPS:49°56'43,388"N, 15°40'8,632"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Zámek je budova čtyřkřídlá, jednopatrová se čtvercovým dvorem. Pozdně barokní stavba z r. 1784, přestavěná v roce 1876 a dostavěná v letech 1932-33. Věž šestihranná, neogotická z r. 1848 a upravená v roce 1860 dle anglického vzoru. Celek je pozdně barokní sídlo v rozsáhlém, velmi hodnotném anglickém parku.
Od roku 1952 je v zámku umístěn Domov pro seniory.

HISTORIE

Zámek stojí v místech, kde snad původně stávala městecká tvrz, k niž lze vztahovat připomínku z r. 1399. Stávala-li zde již v r. 1399, pak není známo od kdy a nejspíše byla husity v roce 1421 zničena. R. 1588 se opět mluví o tvrzi. Roku 1591 je již tvrz nazývána zámkem. R. 1623 byl zámek spálen císařskými vojsky.

Původní stavba zámku byla ve slohu renesančním, nádvoří zdobily ze tří stran arkády. Roku 1784 byl zámek důkladně přestavěn Václavem Šporkem hrabětem. Zámek v té době dostal přibližně dnešní podobu. V roce 1876 byla započata nová velká přestavba zámku, jež už byl v držení knížat Kinských. Roku 1890 bylo dokončeno křídlo do parku a zřízena zimní zahrada. Do roku 1932 bylo postaveno křídlo západní. Tím dostal zámek současnou podobu. V přízemí na západní straně byla nádherná jídelna s gobelíny a s dřevěným vyřezávaným stropem z modřínového dřeva, s uměleckou výzdobou od vídeňského mistra Grüneho.

Zimní zahrada obsahovala mnoho palem a exotických rostlin. Na východní straně byla zřízena kaple. V ostatních přízemních místnostech byla kuchyně a byty pro služebnictvo. V prvním poschodí byly salony, ložnice, knihovna, hostinské pokoje a jiné. Hlavní schodiště ve východním křídle je zdobeno obrazem Štěpána knížete Kinského. Na chodbách byly vitríny se sklem a truhly. V místnostech barokní krby a obrazy. Knihovna obsahovala mnoho děl anglických, německých a francouzských. Některé až ze sedmnáctého století. V průčelí knihovny je obraz knížete Kinského v životní velikosti od Jiřího Mayera. Za jeho života pracoval jako knihovník František Ladislav Čelakovský a František Palacký. V zámku byly umístěny četné sbírky rytin.

Na jaře roku 1945 byl v zámku umístěn generální štáb německé armády. Zámecký park byl používán jako letiště. V květnu obsadila zámek Rudá armáda. Do roku 1948 sloužil zámek jako letní sídlo ministerstva zahraničních věcí. V té době je několikrát navštívil ministr Jan Masaryk.

Od roku 1952 je v zámku umístěn domov důchodců hlavního města Prahy.

Zámecký park - v anglickém slohu byl zřízen Šporky v roce 1784 z bývalé obory s rybníkem a staletými duby. Ze vzácných dřevin jsou zde jedlé kaštany, jihoamerické platany, tisy, cizokrajné borovice, staleté duby a buky. Z květin pak vzácný vstavačovitý vemeník dvoulistý a z liliovitých kokořík vonný, na lukách vstavač tygrovitý. Z ptactva se zde vyskytuje ledňáček, skorec a na rybníku pak labutě.

ZDROJ INFORMACÍ: www.hermanuv-mestec.cz, www.domov-duchodcu.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
249 m HEŘMANŮV MĚSTEC
350 m MĚSTEC KRÁLOVÉ
2,9 km ÚHERČICE
3,1 km MORAŠICE (CHRUDIM)
5,9 km CHOLTICE
7,7 km RABŠTEJNSKÁ LHOTA
9,0 km CHRUDIM
9,5 km PODHOŘANY U RONOVA
Historické zajímavosti
216 m DĚKANSKÝ KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE HEŘMANŮV MĚSTEC
246 m ŽIDOVSKÁ SYNAGOGA A ŠKOLA HEŘMANŮV MĚSTEC
5,7 km ZÁMEK A VLASTIVĚDNÉ MUZEUM CHOLTICE
9,1 km KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE - CHRUDIM
9,4 km ZŘÍCENINA HRADU LICHNICE U TŘEMOŠNICE
Přírodní zajímavosti
1,7 km NÁDRŽ KONOPÁČ HEŘMANŮV MĚSTEC
8,0 km PP NA SKALÁCH
Kultura
208 m KINO HEŘMANŮV MĚSTEC
8,8 km DIVADLO K. PIPPICHA - CHRUDIM
8,8 km REGIONÁLNÍ MUZEUM V CHRUDIMI
9,0 km CHRUDIM - MĚSTO TŘÍ MUZEÍ
9,0 km MUZEUM LOUTKÁŘSKÝCH KULTUR CHRUDIM
9,2 km MUZEUM BAROKNÍCH SOCH V CHRUDIMI
Turistika
8,8 km CYKLOTRASA CHRUDIM – POHLED
8,8 km CYKLOTRASA JENÍKOVICE – NOVÉ HRADY
Obchod a služby
273 m INFORMAČNÍ CENTRUM - HEŘMANŮV MĚSTEC
9,0 km INFORMAČNÍ CENTRUM - CHRUDIM
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz