Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Technické zajímavosti - Máchův kraj - Mlýny - Žandov - MLÝN NA PLOUČNICI U ŽANDOVA


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

MLÝN NA PLOUČNICI U ŽANDOVA

Negarantovaná informace

Mlýn na Ploučnici se nachází v katastru města Žandov, na řece naproti obci Dolní Police. Je historicky nejstarším a až do roku 1945 funkčním žandovským podnikem. Jeho počátky pravděpodobně souvisí se samotným vznikem města, neboť první písemná zmínka o něm pochází již z roku 1386. Mlýn byl tříkolový, což potvrzuje jeho využití k dalším činnostem, které souvisely se zpracováním zemědělských a lesnických surovin.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
ŽANDOV
Historické zajímavosti
KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE V ŽANDOVĚ
SOCHA SV. ŠEBESTIÁNA V ŽANDOVĚ
KAŠNA NA NÁMĚSTÍ V ŽANDOVĚ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Mlýn je velice starý.Podle zjištěných údajů stál snad ještě dříve,než se oficiálně uvádí vznik Žandova(1282).Jeho poslední známé jméno je Störch Mühle.Nejdříve nesl jméno "Kratzen Mühle" nebo také "Na Skřípáku",neboť jak se píše v jistém rukopise - "několik století tu skřípal jatou píseň a své osudové kolo vodou vpřed poháněl".Potkaly jej povodně,oheň a jiná neštěstí,což zanechalo jisté stopy a tak byl opraven za pomoci kamene.Proto dostal potom jméno "Steinmühle" a o něco později zase jméno "Neumühle".Nakonec po dalším velkém opotřebení v několika staletích po sobě jdoucích a dalších opravách,se z něj stal znovu mlýn "Skřípavý".Později to byl mlýn "Hornův",dále mlýn Siegmundův a nakonec se z něj stal mlýn "Störchův".Obvykle to však vždy býval mlýn panský.Proto měl také tu čest,nést na své čelní zdi nad vchodem několik šlechtických erbů.Bohužel dnes z jeho zašlé a velice,velice staré slávy zbyla jen jedna budova a ta je zděná.Původně tu byly totiž budovy dvě a obě roubené.
08.11.2005, Vladislav Hohenkreuz (62.141.24.87)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz