Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Zlínsko a Hostýnské vrchy - Církevní stavby a sakrální objekty - Vizovice - SLOUP SE SOCHOU BOLESTNÉ PANNY MARIE VE VIZOVICÍCH


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

SLOUP SE SOCHOU BOLESTNÉ PANNY MARIE VE VIZOVICÍCH

Negarantovaná informace
Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Barokní sousoší z konce 17. století tvořící pohledovou dominantu náměstí. Sochy světců v životní velikosti jsou zřejmě mladší. Jedná se o čtyři světce stojící na čtvercových základnách s nápisy – sv. Jana Nepomucký, sv. Václav, sv. Florián a sv. Prokop.
Na základně ve tvaru rovnoramenného kříže čtyřboký sokl se čtyřmi přízedními pilíři. Sokl s pilíři ukončen vyloženou profilovanou římsou. Na soklu maiuskulní nápis:

POSTAVENO
R 1690
OBNOVENO
R 1905
OBNOVENO
1940


Na boční straně soklu plastické erby se znaky pánů z Vizovic. Na pilířích sochy světců. Na přední straně soklu lucerna. Kompositní hlavicí je ukončený sloup na soklu. Na sloupu na kruhové základně ve tvaru polokoule socha P. Marie v podživotní velikosti. Marie oděna ve zřasený šat, plášť sepjatý na hrudi, splývá za tělem k zemi. Hruď probodnuta mečem. Pravé koleno vytlačeno, ruce před tělem sepjaty u pravého boku. Hlava skloněna a pootočena k levému rameni. Kolem hlavy obroučka z hvězd. Tělem probíhá silný esovitý pohyb.

Sv. Jan Nepomucký – světec oděn v kanovnické roucho, pravá ruka pokrčena, drží kříž, levice drží smeknutý biret. Hlava pootočena k pravému rameni. Esovitý pohyb těla.
Sv. Václav - světec oděn v dobový šat. Pokrčená pravá ruka spočívá na hrudi, levice se opírá o štít s orlicí, u nohou leží lev. Hlava světce vzpřímena, pootočena k pravému rameni. Na hlavě knížecí koruna.
Sv. Florián – světec oděn v šat římského vojína s pláštěm sepjatým na hrudi. V pokrčené pravé ruce drží vědro s vodou, kterou lije na hořící dům za jeho pravou nohou. Levá ruka pokrčená, drží žerď praporce. Tělem probíhá esovitý pohyb.
Sv. Prokop – Světec oděn v mírně zřasnatý přiléhavý mnišský šat s kapucí na hlavě. Pokrčená pravá ruka spočívá na hrudi. V levé pokrčené ruce drží otevřenou knihu opřenou o tělo. Hlava mírně zakloněna, pootočena k levému rameni. Tělem probíhá mírný esovitý pohyb.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
VIZOVICE
Historické zajímavosti
ZÁMEK VIZOVICE (NKP)
FARNÍ KOSTEL SVATÉHO VAVŘINCE VE VIZOVICÍCH
KONVENT MILOSRDNÝCH BRATŘÍ - NEMOCNICE VE VIZOVICÍCH
Technické zajímavosti
ROZHLEDNA LOUČKA - DOUBRAVA U VIZOVIC
Kultura
DISTILLERY LAND - MUZEUM PALÍRENSTVÍ VIZOVICE
Turistika
TURISTICKÉ TRASY V OKOLÍ VIZOVIC
ZNAČENÁ TRASA PRO VOZÍČKÁŘE - VIZOVICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz