Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Západočeské lázně a Krušné hory - západ - Církevní stavby a sakrální objekty - Cheb - KOSTEL SV. MIKULÁŠE V CHEBU


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

KOSTEL SV. MIKULÁŠE V CHEBU

Negarantovaná informace
Adresa:350 02 Cheb
GPS:50°4'50,704"N, 12°22'13,858"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Kostel sv. Mikuláše tvoří trojlodní, pozdně gotická hala s raně gotickým presbytářem a s dvěma románskými věžemi po stranách. Z původní pozdně románské baziliky jsou dochovány spodní patra věží, západní odstupněný portál a figurální motivy zasazené v čelní stěně severní předsíně. Zdobené předsíně na západní, severní i jižní straně jsou vystaveny v pseudogotickém slohu (19. století).

Založení farního kostela sv. Mikuláše a sv. Alžběty spadá do dvacátých let 13. století. První písemná zmínka o kostele se vztahuje k roku 1239, kdy měl být údajně vysvěcen jeden z jeho bočních oltářů. V roce 1258 bylo postoupeno patronátní právo císaře řádu německých rytířů, kteří si jej podrželi až do konce 16. stol. První přestavby pozdně románské baziliky následovaly krátce po roce 1270, kdy kostel při požáru města vyhořel. Před celkovou pozdně gotickou přestavbou v 15. století získal kostel ještě nový presbytář. Díky iniciativě bohatého chebského měšťana Sigmunda Wanna došlo v letech 1456-1470 k zásadní přestavbě kostela. Vedením stavby byl pověřen mistr Jorgen z Chebu a zaklenutím trojlodí mistr Erhard Pauer z Eichstättu. Výmalbu kleneb provedl mistr Lukas z Norimberku a stěn Georg Eberhardt z Chebu. Kostel ve své době náležel k největším halovým kostelům ve střední Evropě. V letech 1660-1720 byl interiér kostela barokizován. V roce 1740 způsobil zásah blesku poškození gotické věže kostela. Městská rada požádala o vyhotovení plánů nových věží proslulého architekta a chebského rodáka Balthasara Neumanna. Podle jeho návrhu byla v letech 1756-1758 vystavěna jižní věž zakončená dvojitou cibulovou helmicí. Věže kostela ovšem v roce 1809 opětovně zničil požár. V letech 1862-1864 a 1890-1894 proběhla zásadní regotizace interiéru. Roku 1894 byly na emporu instalovány mistrovské varhany z dílny Martina Zause. V roce 1945 došlo během dělostřelecké palby k poškození obou věží, které jsou dodnes zastřešeny pouze provizorně.

Otevírací doba : Prohlídku pro skupiny si je možno telefonicky objednat u správce kostela – římskokatolická církev, tel.: 354 42 24 58. Otevírací doba pro veřejnost je dle aktuálních možností správce kostela.


ZDROJ INFORMACÍ: www.czecot.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
139 m CHEB
4,6 km FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
6,1 km POMEZÍ NAD OHŘÍ
8,3 km POUSTKA
8,6 km OKROUHLÁ
10,0 km SKALNÁ
Historické zajímavosti
77 m MĚSTSKÝ DŮM V CHEBU
94 m SCHIRDINGERŮV DŮM V CHEBU
110 m KOSTEL SV. VÁCLAVA V CHEBU
116 m ŠPALÍČEK V CHEBU
116 m CHEB – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
172 m KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE V CHEBU
223 m NOVÁ RADNICE V CHEBU
291 m HRAD CHEB
[Další... (11)]
Přírodní zajímavosti
8,2 km NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE SOOS U FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍ
Technické zajímavosti
421 m KRYTÁ LÁVKA - CHEB
3,3 km ROZHLEDNA SALINGBURG - FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
4,3 km ROZHLEDNA ZÁMEČEK - FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
4,7 km BISMARCOVA VĚŽ V CHEBU
4,7 km BISMARCKOVA ROZHLEDNA NA ZELENÉ HOŘE U CHEBU
Kultura
65 m MUZEUM CHEB
223 m GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V CHEBU
516 m ZÁPADOČESKÉ DIVADLO CHEB
4,5 km GALERIE BRÖMSE FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
4,5 km DIVADLO BOŽENY NĚMCOVÉ - FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
4,9 km MĚSTSKÉ MUZEUM FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
Lázně
4,6 km LÁZNĚ FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
Sport
958 m BAZÉN V CHEBU
4,1 km AQUAFORUM FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
6,0 km PŘEHRADNÍ NÁDRŽ JESENICE - KOUPALIŠTĚ DŘENICE
Obchod a služby
200 m INFORMAČNÍ CENTRUM CHEB
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz