Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Vysočina - Církevní stavby a sakrální objekty - Třebíč - BAZILIKA SVATÉHO PROKOPA V TŘEBÍČI (UNESCO)


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

BAZILIKA SVATÉHO PROKOPA V TŘEBÍČI (UNESCO)

Negarantovaná informace
Adresa:Zámek 1, 674 01 Třebíč
Telefon:+420 568 610 022 (rezervace prohlídky)
Email:infobazilika(zavináč)kviztrebic(tečka)cz
Pro detail klikni
Zobrazení na mapě

Románsko-gotická bazilika sv. Prokopa bezesporu patří ke klenotům evropského stavitelství. V červenci 2003 byla spolu s židovským městem a židovským hřbitovem v Třebíči zapsána na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

První stavbou, která vznikla v souvislostech s budováním třebíčského kláštera založeného v roce 1101, byl kostelík sv. Benedikta vysvěcený již roku 1104 pražským biskupem Heřmanem za vlády prvního třebíčského opata Kuny. Bazilika byla vybudována v letech 1240 – 1260 v přechodném románsko-gotickém slohu a při jejím budování se uplatnila pozdně románsky orientovaná stavební huť, která k nám přišla z jihozápadní Francie přes Burgundsko a Horní Rýn. Stejně jako samotný klášter trpěla bazilika v dobách obléhání Třebíče uherskými vojsky r. 1468. Později byla několikrát opravována a upravována a od 1. pol. 16. stol. byla užívána z větší části k účelům světským.

Teprve r. 1704 dal Jan Karel z Valdštejna upravit nejméně poškozenou část baziliky, presbytář, na zámeckou kapli, zasvěcenou svatému Prokopovi. Ale vlastní renovace baziliky byla provedena až v letech 1725 - 1733 za Jana Josefa z Valdštejna. Tuto renovaci provedl architekt František Maxmilián Kaňka, který zchátralou klenbu nahradil barokní síťovou štukovou klenbou. V této době byly vystavěny obě věže ve stylu barokní gotiky.
Konečná restaurace baziliky proběhla v letech 1924 - 35 podle plánů architekta Kamila Hilberta a v r. 1956 byla dokončena stavba zničené jižní kaple s apsidou.
Jednou z nejcennějších částí baziliky je vstupní portál, který pochází z počátku 13. století a byl znovu objeven až v roce 1862. Námětem pro výzdobu portálu byl Chvalozpěv tvorstva na svého Stvořitele z knihy Daniel ze Starého Zákona. Zvláštní pozornost si zaslouží dochované nástěnné malby v opatské kapli. Fresky pochází z poloviny 13. století a jsou druhé nejstarší na Moravě po freskách v rotundě sv. Kateřiny ve Znojmě.
Nejzachovalejší a nejstarší částí celého chrámu je románská krypta. Na konci 16. století byla krypta využívána jako pivovarský sklep.
Za zmínku jistě také stojí románská rozeta s původní desetidílnou kamennou kružbou. Návštěva baziliky sv. Prokopa se pro vás jistě stane nezapomenutelným zážitkem.

Vstupné:
Dospělí 40 Kč
Děti, studenti, důchodci, ZTP, ZTPP 20 Kč
Školní výpravy 10 Kč
Děti do šesti let zdarma

Otevírací doba: (celoročně)
Úterý – pátek 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00
Sobota – pondělí 13:00 – 17:00
Otevírací doba v měsících červen - srpen: Sobota, neděle 13:00 – 18:00
Poslední prohlídka 1 hodinu před zavírací dobou.

Služby:


Bariéry:
Bezbariérový přístup do prostoru baziliky je pomocí speciálních lyžin, po kterých mohou vozíčkáři pohodlně sjet několik schodů. Bohužel do románské krypty bezbariérový přístup není.

Parkování:
Parkoviště pro návštěvníky baziliky pro osobní vozidla i autobusy je v areálu (asi 200m) nad bazilikou. Příjezdová komunikace po ulici 9.května, na křižovatce na kopci odbočit doleva směrem na Psí útulek, projet okolo garáží až na vyhrazené parkoviště. Po cestě z parkoviště je celoročně a každodenně otevřené i WC pro veřejnost - bezplatné.

Dostupnost:
z autobusového nádraží přes most přes řeku Jihlavu a pak podél ulice 9.května (pěšky asi 8 minut cesty). Autobusová zastávka MHD je vzdálená jen 3 minuty cesty pěšky.


ZDROJ INFORMACÍ: www.czecot.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
TŘEBÍČ
Historické zajímavosti
ŽIDOVSKÁ ČTVRŤ V TŘEBÍČI – PAMÁTKA UNESCO
MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ ZÓNA TŘEBÍČ - PAMÁTKA UNESCO
ZÁMEK V TŘEBÍČI
Technické zajímavosti
VĚTRNÝ MLÝN V TŘEBÍČI
Kultura
KINO PASÁŽ V TŘEBÍČI
VÝSTAVNÍ SÍŇ U ZADNÍ SYNAGOGY V TŘEBÍČI
GALERIE MALOVANÝ DŮM V TŘEBÍČI
MUZEUM VYSOČINY TŘEBÍČ
Sport
LETNÍ KOUPALIŠTĚ POLANKA TŘEBÍČ
KRYTÝ BAZÉN LAGUNA TŘEBÍČ
JEZDECTVÍ TŘEBÍČ
ZIMNÍ STADION TŘEBÍČ
SQUASH TŘEBÍČ
CVIČNÁ LEZECKÁ STĚNA TŘEBÍČ
PÉTANQUE TŘEBÍČ
STŘELNICE V POUŠOVĚ TŘEBÍČ
[Další... (6)]
Obchod a služby
INFORMAČNÍ CENTRUM - TŘEBÍČ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz