Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Střední Morava - Haná - Památná místa a zajímavosti - Čelechovice na Hané - ČELECHOVICKÝ DEVON V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ČELECHOVICKÝ DEVON V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ

Negarantovaná informace

Lokalita Čelechovice na Hané patří k nejvýznamnějším a zkamenělinami nejbohatším paleontologickým lokalitám naší republiky. Nálezy zkamenělin z těchto míst lze zhlédnout v expozici v Muzeu Prostějovska. Čelechovický devon je druhou zastávkou Naučné stezky Velký Kosíř.

Čelechovický devon řadíme k mělkovodnímu vývoji typu Moravského krasu s převahou vápenců. V období devonu (před 350 mil. let) došlo na Moravě k rozsáhlé záplavě, přičemž od severu postupující moře zaplavilo nejprve oblast Jeseníků a střední části Drahanské vrchoviny včetně západního Prostějovska (Konicko, okolí Stínavy).

Lokalita Čelechovice na Hané proslula především bohatstvím a velmi dobrým zachováním pozůstatků prvohorní mořské fauny, která zahrnuje zástupce všech tehdy existujících živočišných kmenů.

Atraktivní součástí zdejšího společestva organismů byli i trilobiti, např.druhy Schizoproetus celechovicensis, Dechenella rittbergensis a vzácné Scutellum flabeliferum s vějířovitým ocasním štítem. Trilobit je zobrazen ve znaku obce.

I v současné době se problematice devonu na Moravě věnuje celá řada odborníků z různých geologických pracovišť celé republiky s cílem přispět k lepšímu poznání této jedinečné geologické lokality a uchovat ji pro poučení dalších generací.

Zdroj: www.celechovice-na-hane.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
ČELECHOVICE NA HANÉ
Historické zajímavosti
KAPLE OBĚTOVÁNÍ PANNY MARIE V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ
KAPLE SVATÉ TROJICE V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ
SOCHA SV. JANA NEPOMUCKÉHO V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ
PAMÁTNÍK OBĚTEM I. A II. SVĚTOVÉ VÁLKY V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ
Technické zajímavosti
CUKROVAR ČELECHOVICE NA HANÉ
Kultura
ČTENÁŘSKÁ ORGANIZACE A KNIHOVNA V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ
Turistika
NAUČNÁ STEZKA VELKÝ KOSÍŘ
VRCHOL VELKÝ KOSÍŘ - HANÁCKÝ MONT BLANC
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Nojo to je dost drsný že jsme v Čelechovice nejvíznamější zkamenělinamy tý jo
13.07.2007, Markéta Fagošová (88.146.8.222)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz