Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Střední Morava - Haná - Církevní stavby a sakrální objekty - Šternberk - CHRÁM ZVĚSTOVÁNÍ PÁNĚ VE ŠTERNBERKU


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

CHRÁM ZVĚSTOVÁNÍ PÁNĚ VE ŠTERNBERKU

Negarantovaná informace

Kostel je 65 m dlouhý, výška chrámové lodi je 30 m. Věže jsou vysoké 60 m. Kostel v dnešní podobě byl postaven na místě románského kostelíku svatého Jiří, který byl v roce 1371 nahrazen gotickým kostelem.

Zakladatelem kostela byl Petr ze Šternberka. Po ničivých požárech se započalo se stavbou nynějšího kostela. Nový chrám byl stavebně dokončen v roce 1783 a posvětil ho probošt Ondřej Tempes 17.11. téhož roku . Kostel byl postaven ve slohu klasicistickém. Stavitelem byl brněnský architekt František Antonín Grimm, přední osobnost soudobé architektonické tvorby v moravském prostředí. V 18. století císař Josef II zrušil augustiniány ve Šternberku a kostel se stává farním. V roce 1803 byl instalován hlavní oltář a kazatelna a další rok boční oltáře svatého kříže a Poslední večeři. Z gotické stavby se zachavala část křížové chodby, která spojuje kostel s klášterem.

Ve šternberské kapli je obnovena vzácná stropní malba Kryštofa Handkeho, zachycující historii Šternberka. Chrámový prostor je jednolodní, mohutná klenba je vyzdobena nástropní malbou od moravského malíře Antonína Sebastiniho Šebesty z Prostějova.

Vzácnou památkou šternberského kostela je tzv. Šternberská madona, kamennná socha z konce 14. st., patřící do okruhu krásných madon. Je trvale umístěna v kapli státního hradu Šternberk. 29.9.2005 byla socha Šternberské madony prohlášená vládou ČR za Národní kulturní památku.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
ŠTERNBERK
Historické zajímavosti
HRAD ŠTERNBERK (NKP)
AUGUSTINIÁNSKÝ KLÁŠTER V ŠTERNBERKU
Obchod a služby
INFORMAČNÍ CENTRUM - ŠTERNBERK
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz